Справа № 2-а/1970/3401/11
"09" листопада 2011 р.Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Дерех Н.В.
секретаря Вальчук І.М.
за участю:
представника позивача Креховця В.І.
представника відповідача Смолінчука О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області до Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області про зобов'язання виконати вимогу,
Контрольно-ревізійне управління в Тернопільській області ( надалі позивач, КРУ в Тернопільській області) звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області (надалі відповідач) про зобов'язання Кременецьку районну державну адміністрацію Тернопільської області ( надалі відповідач, Кременецька РДА) виконати п. 5 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області № 19-08-12-15/4527 від 16.08.2011 року.
Представник позивача Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити та пояснив, що Контрольно-ревізійним управлінням в Тернопільській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Кременецької райдержадміністрації та цільового використання коштів районного бюджету, виділених за цільовими програмами, за період з 01.03.2008 по 01.06.2011. За наслідками ревізії складено акт № 08-22/17 від 02.08.2011, відповідно до якого ревізією встановлено, що внаслідок безоплатного користування земель суб'єктами господарювання, протягом ревізійного періоду місцевими бюджетами недоотримано коштів на загальну суму 32347,14 грн., в тому числі обласним бюджетом - 5686,97 грн., районним - 3412,16 грн., сільськими - 23248,01 гривень.
Представник відповідача Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області в судовому засіданні позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області визнає в повному обсязі, і пояснив, що деякі суб'єкти господарювання використовували земельні ділянки без договорів оренди, без правовстановлюючих документів та без оплати за користування земельними ділянками.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача, представника відповідача дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, грунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Згідно ст.2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», ст.113 Бюджетного кодексу України, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів та майна, станом та достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів.
Контрольно-ревізійним управлінням в Тернопільській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Кременецької райдержадміністрації та цільового використання коштів районного бюджету, виділених за цільовими програмами, за період з 01.03.2008 по 01.06.2011. За наслідками ревізії складено акт від 02.08.2011 № 08-22/17.
Під час проведення ревізії, розпорядженням голови Кременецької райдержадміністрації від 01.07.2011 № 360 створено комісію для обстеження земель, що знаходяться за межами населених пунктів на територіях міської, селищної, сільських рад Кременецького району на предмет їх фактичного використання.
На виконання вказаного доручення було проведено обстеження фактичного використання земель за межами населених пунктів в 7 сільських радах Кременецького району, яким встановлено, що за ревізійний період без укладання договорів оренди 16 суб'єктами господарювання фактично використовується 11,8933 га земель під господарськими будівлями і дворами колишніх господарств за межами населених пунктів на територіях відповідних сільських рад, чим порушено ч. 1 ст. 206 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ та ч.1 ст. 2 Закону України "Про плату за землю", де зазначено, що використання землі в Україні є платним.
Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" та п. 288.5.1 ст. 288 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ річна сума орендної плати не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку.
Абзацом 1 ст. 8 Закону України «Про плату за землю»та п. 277.1 ст. 277 Податкового Кодексу України визначено ставку земельного податку за один гектар несільськогосподарських угідь, зайнятих господарськими будівлями (спорудами) - в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області (12061,93 грн. за 1 га).
Таким чином, внаслідок безоплатного користування земель суб'єктами господарювання, протягом ревізійного періоду місцевими бюджетами недоотримано коштів на загальну суму 32347,14 грн., в тому числі обласним бюджетом - 5686,97 грн., районним - 3412,16 грн., сільськими - 23248,01 гривень.
Внаслідок допущеного порушення відповідним бюджетам завдано збитків на загальну суму 32347,14 гривень.
На підставі п.7 ст.10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", Кременецькій районній державній адміністрації Тернопільської області пред'явлено вимоги від 16.08.2011 № 19-08-12-15/4527, пунктом 5 яких Кременецьку районну державну адміністрацію Тернопільської області зобов'язано вжити заходів шляхом проведення претензійно позовної роботи щодо стягнення з суб'єктів господарювання, якими використовувались земельні ділянки без укладення договорів оренди та виготовлення правовстановлюючих документів, сум плати за землю. Розглянути питання та вжити заходи, щодо укладення договорів оренди з суб'єктами господарювання, якими використовуються земельні ділянки, що знаходяться за межами населених пунктів на території відповідних сільських, селищних та міських рад Кременецького району. Термін виконання вимог встановлено до 16.09.2011.
У встановлений термін Кременецькою районною державною адміністрацією Тернопільської області не було забезпечено в повному обсязі виконання вищевказаного пункту вимог.
Так, листом від 15.09.2011 № 01-1453-02-3/7, Кременецькою районною державною адміністрацією Тернопільської області повідомлено про відшкодування до бюджетів, на виконання вищевказаних вимог, коштів в сумі 14292,03 грн.
Відповідно до п.52 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 №550, органи державної контрольно-ревізійної служби здійснюють контроль за усуненням об'єктами контролю порушень законодавства.
Згідно ст. 15 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно - ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов Контрольно- ревізійного управління в Тернопільській області є підставним, ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення
керуючись, ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 -163 КАС України, суд -
1. Позов Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області до Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області про зобов 'язання виконати п. 5 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області № 19-08-12-15/4527 від 16.08.2011 року - задовольнити.
2. Зобов'язати Кременецьку районну державну адміністрацію Тернопільської області виконати п. 5 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області № 19-08-12-15/4527 від 16.08.2011 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 11 листопада 2011 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.