Постанова від 20.01.2012 по справі 2а-1670/7051/11

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2012 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-1670/7051/11

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Молодецького Р.І.,

при секретарі - Лазаренко У.І.,

за участю:

прокурора - Лисенко Н. М.,

представника позивача - Рубан М.О.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Полтавського району Полтавської області в інтересах держави в особі Полтавського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення боргу, -

ВСТАНОВИВ:

26 серпня 2011 року Полтавський районний центр зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення боргув сумі 17 603,57 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що на момент реєстрації відповідача у Полтавському районному центрі зайнятості як безробітного, на момент отримання статусу безробітного та на час отримання допомоги по безробіттю відповідач був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, чим порушив вимоги Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в Полтавському районному центрі зайнятості у періоди з 02.03.2007 року по 13.04.2007 року, з 19.04.2007 року по 12.03.2008 року, з 03.12.2009 року по 15.02.2010 року відповідач незаконно отримав матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі 17 603,57 грн.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 12.03.2007 року ОСОБА_2 звернувся до Полтавського РЦЗ із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.

Наказом Полтавського РЦЗ від 12.03.2007 року № НТ070312 відповідачу надано статус безробітного з 09.03.2007 року та призначено допомогу по безробіттю.

13.04.2007 року позивачем прийнято наказ № НТ 070413, яким припинено виплату відповідачу допомоги по безробіттю у зв'язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до п.п. 1 п. 11 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

13.04.2007 року відповідач знятий з обліку у Полтавському РЦЗ на підставі наказу № НТ070413, у зв'язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до п.п. "а" п. 44 "Положення про реєстрацію, перереєстрацію та ведення обліку громадян, що шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації".

19.04.2007 року ОСОБА_2 звернувся до Полтавського РЦЗ із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.

Наказом Полтавського РЦЗ від 19.04.2007 року № НТ 0704019 відповідачу надано статус безробітного з 19.04.2007 року та поновлено допомогу по безробіттю відповідно до п.п. 6.8, 6.9, 6.10 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності".

12.03.2008 року позивачем прийнято наказ № НТ 080312, яким припинено виплату відповідачу допомоги по безробіттю у зв'язку із закінченням строку виплати відповідно до п.п. 12 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

12.03.2008 року відповідач знятий з обліку у Полтавському РЦЗ на підставі наказу № НТ080312, у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг СЗ відповідно до п. 20 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних".

Крім того, 10.12.2009 року ОСОБА_2 знову звернувся до Полтавського РЦЗ із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладав договір цивільно - правового характеру, пенсію не отримує не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років.

Наказом Полтавського РЦЗ від 10.12.2009 року № НТ 091210 відповідачу надано статус безробітного з 10.12.2009 року та призначено допомогу по безробіттю.

16.02.2010 року позивачем прийнято наказ № НТ 100216, яким припинено виплату відповідачу допомоги по безробіттю у зв'язку із працевлаштуванням безробітного відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

16.02.2010 року відповідач знятий з обліку у Полтавському РЦЗ на підставі наказу № НТ 1002162, у зв'язку з працевлаштування безробітного відповідно до п. 20 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних".

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі -Закон № 1533-ІІІ), Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.

Згідно з частиною 2 статті 12 Закону № 1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі -Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 неодноразово реєструвався як безробітний у Полтавському РЦЗ, а саме: 12.03.2007 року, 19.04.2007 року та 10.12.2009 року.

Відповідно до підпункту "б" пункту 3 статті 1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".

Згідно пункту 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62 (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.

Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 N 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 N 23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 N 368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 за N 1523/11803.

Судом встановлено, що Полтавським РЦЗ складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 21.04.2011 року № 204, у якому зафіксовано виявлене порушення, а саме: ОСОБА_2 у період з 29.11.2001 року по 25.11.2010 року був приватним підприємцем, що підтверджується довідкою наданою державним реєстратором Полтавської районної державної адміністрації № 09-10/65 від 06.05.2011 року, наявною в матеріалах справи, та в цей період з 02.03.2007 по 13.04.2007 року, з 19.04.2007 року по 12.03.2008 року, з 03.12.2009 по 15.02.2010 року перебував на обліку в службі зайнятості району та отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття.

Матеріалами справи підтверджується, що запис про припинення підприємницької діяльності відповідача внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців лише 25.10.2010 року, що підтверджується копією Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявною в матеріалах справи.

Факт реєстрації відповідача фізичною особою-підприємцем підтверджується наявними в матеріалах справи копією свідоцтва про сплату єдиного податку від 01.07.2002 року, деклараціями про доходи поданими до Полтавської МДПІ за 2003 - 2010 роки та довідкою про результати документальної позапланової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 з питань дотримання вимог законодавства про оподаткування за період з 01.04.2008 року по 09.06.2011 року.

Відповідно до частини 3 статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року N 755-IV фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Із матеріалів справи вбачається, що 25.10.2010 року до Єдиного державного реєстру внесено запис про виключення відомостей про фізичну особу - підприємця.

Таким чином, на момент звернення до центру зайнятості ОСОБА_2 залишався приватним підприємцем, незалежно від того, отримував він прибутки чи ні. Згідно із Законом України “Про зайнятість населення”, підприємці належать до зайнятого населення, для набуття статусу безробітного ОСОБА_2 потрібно було звернутися до центру зайнятості після скасування своєї реєстрацію як підприємця.

Отже, при зверненні до позивача ОСОБА_2 у заявах про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю подано неправдиві відомості про те, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, що призвело до незаконного отримання допомоги по безробіттю у розмірі 17603 грн. 57 коп.

Згідно пункту 6 Порядку № 60/62 у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до частини 3 статті 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

21.04.2011 року Полтавським РЦЗ видано наказ № 19 про повернення допомоги по безробіттю.

Згідно довідок Полтавського РЦЗ за періоди з 09 березня 2007 року по 13 квітня 2007 року, з 19 квітня 2008 року по 12 березня 2008 року та з 10 грудня 2009 року по 15 лютого 2010 року відповідачем отримано допомогу по безробіттю у розмірі 17 603 грн. 57 коп.

З огляду на викладене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора Полтавського району Полтавської області в інтересах держави в особі Полтавського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення боргу, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Полтавського районного центру зайнятості 17 603, 57 грн. (сімнадцять тисяч шістсот три гривні 57 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 25 січня 2012 року.

Суддя Р.І. Молодецький