Постанова від 13.11.2011 по справі 2а-4934/10/0470

13.11.2011 копія

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2011 р. Справа № 2а-4934/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіБарановського Р. А. < Текст >

при секретаріБринзі О.В.

за участю:

позивача

представника позивача

представників відповідача ОСОБА_4

ОСОБА_2

Бєлінської Н.В., Халіуліна С.М. < Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_7 до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання дій відповідача щодо проведення 29 березня 2010 року в барі у ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: АДРЕСА_1 перевірки дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій та дій відповідача по складенню акту (довідки) № 000046 від 29 березня 2010 року перевірки за дотриманням суб'єкту господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій протиправними; визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08.04.2010 року № 0000792340/0/15711 та рішення про застосування фінансових санкцій від 08.04.2010 року № 0000802340/0/15717.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішень та дій що оскаржено.

Позивач та його представник, що з'явились у судове засідання, позов підтримали та надали пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.

Представники відповідача позов не визнали.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи та чинне на момент виникнення спірних правовідносин законодавство, судом встановлено наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що 29.03.2010 року згідно плану-графіку на березень 2010 року, затвердженого 09.03.2010 р., в.о. начальника Нікопольської ОДПІ Марченко О.Б., на підставі направлень на перевірку від 29.03.2010 року № 183/234, № 184/234 фахівцями Нікопольської ОДПІ проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - павільйону, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, в якому здійснює діяльність приватний підприємець ОСОБА_7 код НОМЕР_1

В ході перевірки було встановлено наступне:

- порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині проведення розрахункових операцій на суму 8,10 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій. Штрафна (фінансова) санкція дорівнює п'ятикратному розміру вартості проданих товарів (послуг):

8,10 грн. х 5 = 40,50 грн.

- порушення п.13 ст.З Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків показникам денного „X" звіту реєстратора розрахункових операцій на суму 10,60 грн. Відповідальність за таке порушення передбачена ст.22 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно якого штрафна (фінансова) санкція дорівнює п'ятикратному розміру суми, на яку виявлено невідповідність :

10,60 грн. х 5 = 53,00 грн.

- порушення ст.15-3 Закону України „Про державне регулювання , виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" в частині продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб'єктом господарювання, який не має статус підприємства громадського харчування. Відповідальність за таке порушення передбачена абз.9 ч.2 ст.17 цього ж Закону у вигляді штрафної санкції в розмірі 6800,00 грн.

- порушення ч. 30 ст. 15 Закону України „Про державне регулювання , виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" в частині зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру. Відповідальність передбачена у вигляді штрафної санкції у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але на менше 1700,00 грн.

Перевірку проведено в присутності матеріально-відповідальної особи ОСОБА_9 та про що свідчать підпис в акті перевірки № 04070065/2340/2836300056 від 29.03.2010р. та направлення на перевірку.

Після проведення перевірки з актом ознайомлена матеріально-відповідальна особа ОСОБА_9 Фізична особа-підприємець ОСОБА_7 з актом ознайомлений не був другий примірник акту перевірки йому вручено не було. Що підтвердив у судовому засіданні представник відповідача. У зв'язку з цим заперечень до акту перевірки у встановлений законодавством строк до Нікопольської ОДПІ від платника податків надано не було.

За результатами проведеної перевірки Нікопольською ОДПІ були прийняті наступні рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій:

- № 0000802340/0/15717 від 08.04.2010р., яким до Позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 8500,00 грн. за порушення ст.15-3, ч. 30 ст.15 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР „Про державне регулювання, виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів";

- № 0000792340/0/15711 від 08.04.2010р., яким до Позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 93,50 грн. за порушення п.1 ст. 3, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Вказані рішення були отримані особисто ФОП ОСОБА_7, що підтверджується його підписом від 12.04.2010р. на вищевказаних рішеннях.

Щодо посилання в адміністративному позові Позивача на порушення Нікопольською ОДПІ п. 2.1 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.05 №327, то перевірки з питань здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання встановленого порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, проводяться відповідно до повноважень органів державної податкової служби, визначених Законом України від 04.12.90 № 509 «Про державну податкову службу в Україні» в редакції, що діяла на момент проведення перевірки (далі - Закон № 509).

Згідно з пунктом 2 статті 11 Закону № 509 органи державної податкової служби у випадках, межах компетенції та порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Слід зазначити, що ст. 111 Закону України № 509 визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) і у зв'язку з цим, ці норми не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону України № 265, який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування.

Загальні умови і порядок контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) встановлені Законом України № 265/95-ВР від 6 червня 1995 року „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон № 265). Так, статтями 15 та 16 Закону України № 265 визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Згідно підпункту 3.1 пункту 3 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2008 № 355 (далі - Методичні рекомендації № 355), працівниками органів ДПС відповідно до щомісячних планів органу ДПС здійснюються планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти (далі - розрахункові операції) та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством.

Згідно п. 3.2 Методичних рекомендацій № 355 перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових осіб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку. Направлення виписується окремо на перевірку кожного суб'єкта господарювання у 2-х примірниках (один з яких оформлюється на бланку органу ДПС), що скріплюються гербовою печаткою і підписуються керівником органу ДПС.

За результатами проведеної перевірки складається акт. Форма акта перевірки наведена у додатку 1 до Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затверджених наказом ДПА України від 12.08.2008 № 534 (далі Методичні рекомендації № 534).

Перевірка від 29.03.2010р. була проведена відповідно до плану - графіку проведення перевірок за березень 2010р., затвердженого 09.03.2010р. в.о. начальника Нікопольської ОДШ Марченко О.Б., на підставі направлень від 29.03.2010р. № 183/23-4 та № 184/23-4. Перевірку було проведено в присутності матеріально - відповідальної особи ОСОБА_9., про що свідчить її підпис.

Після проведення перевірки платник податків не був ознайомлений з актом перевірки та не отримав його другий примірник.

У зв'язку з викладеним, Акт перевірки оформлений з порушенням чинного законодавства.

Щодо посилань Позивача на незаконність дій посадових осіб Нікопольської ОДПІ, то згідно п. 1 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР від 6 липня 1995 року "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг" (далі - Закону 265/95-ВР), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена з денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;

Відповідно до ст. 2 Закону № 265/95-ВР місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

На місці проведення розрахунків перевіряючими виявлено 300 грн. (з урахуванням суми покупки) при сумі коштів, вказаній у денному „X - звіті" РРО на суму 10,60 грн., що підтверджується актом опису грошових коштів та денним „X - звітом".

Розрахункова операція з продажу алкогольних напоїв барменом ФОП ОСОБА_7 -ОСОБА_9, була проведена з вищезазначеного місця збереження готівкових коштів. Опис наявної готівки на місці проведення розрахунків складено та підписано ФОП ОСОБА_7 - ОСОБА_9 без заперечень та в присутності перевіряючих.

Перевіркою встановлено, що кошти в сумі 300 грн. знаходились у місці проведення розрахунків та зберігання готівки за продані товари.

Таким чином, висновок, викладений у акті Нікопольської ОДПІ про порушення п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме про невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, є правомірним.

Разом з тим, згідно ст.70 КАС України: Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги; обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно «Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби», затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 р № 110:

4. Дія цієї Інструкції поширюється на юридичних осіб, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичних осіб, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки, збори інші обов'язкові платежі, у тому числі на осіб, які відповідно до чинного законодавства мають статус податкових агентів, а також обов'язок щодо сплати штрафних (фінансових) санкцій відповідно до законодавчих актів, якими органам державної податкової служби надано право застосовувати штрафні (фінансові) санкції.

10. Факти порушень податкового та іншого законодавства посадова особа органу державної податкової служби оформляє актом перевірки, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні їх пункти і статті. Такий акт підписується посадовими особами контролюючого органу та підприємства.

11. Податкове повідомлення-рішення або рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за розглядом матеріалів перевірки приймає керівник органу державної податкової служби...

Згідно «Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р № 790: 1. Цей Порядок визначає механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

2. Фінансові санкції застосовуються за порушення, передбачені статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

5. Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.

Позивач не підписував акт № 000046 від 29 березня 2010 р, оскільки перевіряючи ми позивачеві вказаний акт не було надано.

Таким чином, оскаржувані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняті на підставі акту № 000046 від 29 березня 2010 р. Як вбачається з вищевикладеного даний доказ, який є єдиним доказом, одержаний з вищевказаними порушеннями закону.

Таким чином позивачем вчинені правомірні дії щодо перевірки позивача, однак рішення, що оскаржено прийнято на підставі акту перевірки, який складено з порушенням закону.

За таких підстав, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_7 до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання дій протипраними та визнання протиправними та скасування рішень підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08 квітня 2010 року №0000802340/0/15717.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 12 листопада 2011 року

Суддя (підпис)

< Список >

Постанова не набрала законної сили 12.11.11

СуддяР.А. Барановський

Р.А. Барановський