Постанова від 08.11.2011 по справі 2а/0470/3161/11

08.11.2011 < копія >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2011 р. Справа № 2а/0470/3161/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Маковської О.В.

при секретарі судового засідання Кравці Є.С.

за участю представників сторін згідно журналу судового засідання від 07.11.2011 (в матеріалах справи)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина»до управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Дніпрошина» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про скасування Рішення № 2432 від 08.11.2010 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що, на думку позивача, управлінням Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська прийнято рішення № 2432 від 08.11.2010 всупереч вимогам чинного законодавства.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених в письмових запереченнях на позов №15233/08-44 від 07.11.2011, в яких, зокрема, зазначено, що рішення № 2432 від 08.11.2010 про нарахування фінансових санкцій та пені за несвоєчасну сплату нарахованих страхових внесків прийнято на законних підставах та відповідає чинному законодавству, у зв'язку чим просить у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, судом встановлено.

Відкрите акціонерне товариство «Дніпрошина» зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська.

Судом встановлено, що рішенням управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська № 2432 від 08.11.2010 застосовано фінансові санкції та нарахована пеня щодо ВАТ «Дніпрошина» за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків на загальну суму 127744,18 грн., яке отримано позивачем 17.11.2010, що підтверджується штемпелем вхідної кореспонденції Відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина» (а.с.23).

Не погодившись з вказаним рішенням управління ПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, 01.12.2010 Позивач звернувся до головного управління ПФУ в Дніпропетровській області зі скаргою про його скасування. Підставою для даного звернення послужило порушення управлінням ПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська при винесенні оскаржуваного рішення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, рішенням головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 16 грудня 2010 року № 25742/09-28 скаргу ВАТ «Дніпрошина» залишено без задоволення, а рішення управління ПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про застосування фінансових санкцій та нарахування пені без змін.

Не погодившись з вказаним рішенням головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про результати розгляду скарги, 30 грудня 2010 року ВАТ «Дніпрошина» звернулось до голови правління Пенсійного фонду України зі скаргою № 2952/п-032, в якій просило його скасувати разом з рішенням головного управління ПФУ в Дніпропетровській області. Рішенням Пенсійного фонду України від 01 березня 2011 року № 3946/09-10, яке отримано скаржником 04.03.2011, у задоволенні скарги ВАТ «Дніпрошина» відмовлено (а.с.30-38).

Статтею 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV передбачено, що платники внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру.

В силу ч. 3 ст. 18 вказаного Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до п. 6 ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 5.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України №21-119.12.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за №64/8663 від 16.01.2004 (далі - Інструкція) передбачено, що страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно з ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 5.1.4 названої Інструкції передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць.

Частини 2 та 3 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюють, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку страхувальника, яка є підставою для застосування фінансових санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків і формується за даними звітів розрахованих самостійно та інших узгоджених зобов'язань в порядку, передбаченому ч.5 ст.106 Закону.

Відповідно до п.9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою правлінням Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, у разі, коли страхувальник несвоєчасно сплачує страхові внески, накладається штраф у розмірі 10 % своєчасно несплачених сум. При застосуванні штрафів зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Рішенням про застосування до ВАТ «Дніпрошина» № 2432 від 08.11.2010 фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, фінансові санкції та пеня були застосовані до позивача у зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків за період з 20.08.2010 по 08.09.2010.

Згідно ст.ст. 1,14,19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 4 «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», - роботодавці, визначені страхувальниками для найманих осіб, зобов'язані сплачувати внески у розмірі 33,2 % від їх фонду оплати праці, та 0,5-2% із заробітної плати найманих працівників.

Відповідно до ч.5 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, за рахунок сум, що надходять від страхувальника або державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені, фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Судом встановлено, що у рішенні № 2432 від 08.11.2010 зазначено, що штрафні санкції та пеня нараховані за період з 20.08.2010 по 08.09.2010 за несвоєчасно сплачені страхові внески за липень 2010 року.

Доводи позивача, що станом на 20.08.2010 прострочення у ВАТ «Дніпрошина» зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого за липень 2010 року було відсутнє, судом до уваги не береться, оскільки 20 число є граничним зі сплати такого внеску.

Станом на 20.08.2010 доказів добровільної сплати позивачем боргу в матеріалах справи не вбачається, натомість наявність боргу не спростована.

Статтею 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не сплачені страхувальникам в строки, визначені статтею 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (недоїмкою).

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи встановлені у судовому засіданні факти, Дніпропетровський окружний адміністративний суд дійшов висновку, що позивач не довів суду обставини, на які він посилається як на підставу обґрунтування позовних вимог, проте управлінням Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська на виконання вимог ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України доведено правомірність прийнятого рішення

З огляду на зазначене, суд вважає за необхідне у задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина» відмовити.

Керуючись ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина» до управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про скасування рішення - відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд та набирає законної сили у порядок і строки, передбачені ст.ст.186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 11 листопада 2011 року.

Суддя < (підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >О.В. Маковська

< Текст >