Постанова від 07.11.2011 по справі 2а-3980/10/0470

07.11.2011 < копія >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2011 р. Справа № 2а-3980/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЄфанової О.В. < Текст >

при секретаріГрачовій В.М.

за участю:

позивача

представника позивача ОСОБА_4

ОСОБА_5 < Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головне управління Держкомзему у Дніпропетровській області в особі Відділу Держкомзему у Петриківському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_4 до Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області в особі Відділу Держкомзему у Петриківському районі Дніпропетровської області, в якому позивач, з урахуванням уточнень, просить:

визнати неправомірними дії Відділу Держкомзему у Петриківському районі Дніпропетровської області щодо відмови в посвідченні державних актів на право власності разом з реєстраційними картками на земельні ділянки площею 0,8496 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1;

зобов'язати Відділ Держкомзему у Петриківському районі Дніпропетровської області посвідчити державні акти на право власності разом з реєстраційними картками на земельні ділянки площею 0,8496 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що листом від 17.11.2009 року №2340 Головне управління Держкомзему у Дніпропетровській області в особі Відділу Держкомзему у Петриківському районі Дніпропетровської області відмовилось посвідчити державні акти на право власності на земельні ділянки та реєстраційні картки, чим, на думку позивача, порушило права та інтереси як громадянина та власника.

Відповідач надав до суду письмові заперечення в яких зазначив, що земельна ділянка площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в с.Гречане вул.Петровського знаходиться за межами населеного пункту, а відповідно до ст.38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Крім того, земельна ділянка 0,5996 га для ведення особистого селянського господарства в с.Гречане також знаходяться за межами населеного пункту, а відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Таким чином, позивачу слід відмовити в задоволені позовних вимог.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків

Як вбачається з матеріалів справи, 26 квітня 2000 року Рішенням Іванівської сільської ради ОСОБА_6 передано у приватну власність земельну ділянку загальною площею 0,85 га з них 0,25 га для обслуговування житлового будинку, 0,60 га для ведення особистого підсобного господарства в АДРЕСА_1, 7.03.2003 р. видано державний акт на право приватної власності на землю серії Р2 №148275 Іванівською сільською радою, зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №1329.

На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 15.01.2007 року, посвідченого приватним нотаріусом Петриківського нотаріального округу ОСОБА_7, реєстр № 28, укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_6, позивач придбав у власність земельну ділянку площею 0,8496 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Цільове призначення земельної ділянки: 0,5996 га - для ведення особистого селянського господарства, 0,2500 га - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Крім того, позивачу складено Приватним підприємством проектно-виробничою фірмою "Земкад" технічну документацію та Державні акти на право власності на земельну ділянку на ділянку площею 0,5996 га та на ділянку площею 0,2500 га. (акти Серія ЯД №981676 та Серія ЯД №981675 відповідно).

Вищезазначені акти посвідчені головою Іванівської сільської Ради Т.М. Клешнею.

Згідно п.2.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 4.06.1999р, ( в редакції, що діяла на 2007 рік до 16.03.2009р.), Державний акт на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою складається у двох примірниках, підписується органом, який прийняв рішення про передачу (надання) земельної ділянки у власність (постійне користування), та відповідним державним органом земельних ресурсів. У разі відчуження земельних ділянок із земель приватної власності державний акт на право власності на земельну ділянку підписує відповідний державний орган земельних ресурсів на підставі копії відповідного договору, вірність якої засвідчена нотаріусом.

Позивач, з моменту складення технічної документації та оформлення державних актів з 2007 року неодноразово звертався до відділу Держкомзему у Петриківському районі Дніпропетровської області за посвідченням державних актів на земельні ділянки. Усно, а в подальшому Листом від 17.11.2009 року №2340 Головне управління Держкомзему у Дніпропетровській області в особі Відділу Держкомзему у Петриківському районі Дніпропетровської області відмовилось посвідчити державні акти на право власності на земельні ділянки та реєстраційні картки посилаючись на те що обидві земельні ділянки знаходяться за межами населеного пункту, а тому мають посвідчуватись не Іванівською сільською радою, а Петриківською райдержадміністрацією..

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до п.а) ч.2 ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою.

Договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна, відповідно до ст.657 Цивільного кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Частиною 4 ст.334 Цивільного кодексу України якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до п.1 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держкомзем забезпечує реалізацію державної політики та управління у сфері регулювання земельних відносин, використання, відтворення, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, а також міжгалузеву координацію та державне регулювання у сфері встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища.

Підпунктом 2 п.4 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) Держкомзем відповідно до покладених на нього завдань забезпечує регулювання земельних відносин, створення і ведення державного земельного кадастру та реєстрацію в його складі земельних ділянок і прав на них.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку» віл 06.05.2009 року №439 затверджено порядок здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, яким встановлено процедуру здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж та цільового призначення, на державному акті на право приватної власності на землю, державному акті на право власності на землю, державному акті на право власності на земельну ділянку (далі - державний акт).

Пунктом 2 Порядку здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку передбачено, що відмітка про перехід права власності на земельну ділянку здійснюється на сторінках державного акта, де знаходиться план зовнішніх меж земельної ділянки, план меж земельної ділянки, починаючи з верхнього лівого кута зверху вниз, зліва направо.

Відповідно до 4 Порядку здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку територіальний орган Держкомзему за місцем знаходження земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня подання до нього документа про перехід права власності на земельну ділянку проставляє на державному акті відмітку про реєстрацію права власності. Власник земельної ділянки подає для здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку такі документи: а) державний акт з відміткою нотаріуса про перехід права власності на земельну ділянку; б) цивільно-правовий договір про відчуження земельної ділянки у разі набуття права власності на земельну ділянку за таким договором або свідоцтво про право на спадщину. Забороняється вимагати для здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку документи, не передбачені цим пунктом.

Таким чином, оскільки позивачем було надано всі необхідні для здійснення відмітки документи та, звертаючи увагу на той факт, що ані договір купівлі-продажу земельної ділянки від 15.01.2007 року, ані державний акт на право приватної власності на землю серії Р2 №148275 , виданий Іванівською сільською радою, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №1329, не були оскаржені та визнані недійсними в передбаченому чинним законодавством порядку, дії відповідача щодо відмови в посвідченні державних актів на право власності на земельні ділянки та реєстраційної картки є неправомірними.

Щодо посилання відповідача в своєму запереченні на те, що земельні ділянки площею 0,2500 га та 0,5996 га знаходяться за межами населеного пункту, то судом здійснено заходи на отримання технічної документації, яка підтвердить фактичну належність земельних ділянок, які підлягають державній реєстрації. Проте відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження доводів заперечення щодо знаходження за межами населеного пункту вищезазначених земельних ділянок та підстав для їх посвідчення саме Петріківською райдержадміністрацією.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, при цьому суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ст. 8 КАС України).

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на сукупність викладених обставин, з урахуванням вимог чинного законодавства, суд доходить висновку щодо необгрунтованості відмови відповідача в посвідченні державних актів на право власності на земельні ділянки площею 0,8496 га, які знаходяться за адресою с.Гречане Петриківського району Дніпропетровської області по вул..Петровського, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 11, 70, 71, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Відділу Держкомзему у Петриківському районі Дніпропетровської області щодо відмови в посвідченні державних актів на право власності разом з реєстраційними картками на земельні ділянки загальною площею 0,8496 га, які знаходяться за адресою АДРЕСА_1.

Зобов'язати Відділ Держкомзему у Петриківському районі Дніпропетровської області посвідчити державні акти на право власності разом з реєстраційними картками на земельні ділянки загальною площею 0,8496 га (площею 0,2500 га та 0,5996 га), які знаходяться за адресою АДРЕСА_1.

Судові витрати стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_4 в розмірі 3,40 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 12 жовтня 2011 року

Суддя < (підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >О.В. Єфанова

< Текст >