Постанова від 07.11.2011 по справі 2а-12299/10/0470

07.11.2011 копія

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2011 р. Справа № 2а-12299/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіБарановського Р. А. < Текст >

при секретаріБринзі О.В.

за участю:

представника позивача

представника відповідача Бардах Є.О.

ОСОБА_4 < Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом РУ Департаменту САТ ДПА України у Дніпропетровській обл. до ФОП ОСОБА_5 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій

ВСТАНОВИВ:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області звернулося до суду із адміністративним позовом до фізичний особі - підприємця ОСОБА_5 про стягнення фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 6002 гривень 30 коп. (шість тисяч дві гривні 30 коп.) до державного бюджету.

Рішення про застосування фінансових санкцій № 040471 від 11.03.2010 р. та супровідний лист від 12.03.2010 р. № 646/10/32-130 ОСОБА_5 не отримала. Лист повернувся з позначкою: "за закінченням терміну зберігання", в зв'язку з чим 19.04.2010 р. відповідно до п.3.5 наказу РУ ДААК ДПА України від 08.07.2003 р. № 80 винесено Акт невручення рішення про застосування фінансових санкцій. Згідно абз.6 п.3.5 цього наказу день розміщення такого рішення на дошці оголошень вважається днем вручення рішення (про що складається відповідний акт).

За думкою позивача 19.04.2010 р. вважається днем вручення ОСОБА_5 рішення про застосування фінансових санкцій № 040471 від 11.03.2010 р.

Рішення Регіонального управління САТ ДПА України у Дніпропетровській області про застосування фінансових санкцій від 12.03.2010р. № 646/10/32-130 було складене на підставі акту перевірки від 12.02.2010 р. № 80/32/НОМЕР_1.

Акт було складено після проведення перевірки посадовими особами регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області (далі РУ Департамент) САТ ДПА України у Дніпропетровській області), у порядку визначеному законодавством, проведено магазину за адресою: АДРЕСА_1, який належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_5.

Як вказується позивачем у своєму позові: у ході проведення перевірки виявлено порушення статті 15 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме, встановлено факт зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв у місцях вберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру, а саме: у магазині знаходились алкогольні напої на загальну суму 6002,30 грн. відповідно до опису алкогольних напоїв, завіреного продавцем фізичної особи - підприємця.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за думкою позивача: суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі порушення, нести відповідальність передбачену Законом України № 481/95-ВР.

Відповідач надав суду Письмові заперечення на адміністративний позов, а також Додаткові пояснення, в яких відмовився визнати позов та просив відмовити Регіональному управлінню Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області в позовних вимогах.

У судове засідання з'явився представник позивача, який надав пояснення аналогічні доводам, що викладені у позовній заяві, уточненнях до адміністративного позову та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача, що прибула у судове засідання, заперечувала проти задоволення позовних вимог посилаючись на те, що оскаржено прийнято з грубим порушенням вимог діючого законодавства.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали та наявні у справі докази, оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.

Акт від 12.02.2010 р. № 80/32/НОМЕР_1 було складено за результатами позапланової виїзної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

Перевірку було здійснено на підставі законів України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 15 вересня 1995 року № 329/95-ВР «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», постанов Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року № 854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями», від 13 травня 1996 року № 493 «Про Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», від 31 березня 1999 року № 500 «Про впорядкування видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним, плодовим і виноградним, алкогольними напоями та тютюновими виробами», від 23 квітня 2003 року № 567 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів», від 7 серпня 2001 року № 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та справляння акцизного збору», від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва»; Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 10.02.07 № 71; наказу Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 24.07.02 № 218 „Про затвердження правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами" та інших нормативно-правових актів, які регулюють виробництво, зберігання та обіг спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Україні.

Частину приміщення площею 50 кв.м., для розміщення кафетерію, відповідач використовує на підставі Договору оренди № 13 від 01.02.2010, укладеного між Відповідачем та ЧП ОСОБА_6 Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 24.03.2009, наданий Міською санітарно-епідеміологічною станцією м. Дніпродзержинська (міститься у матеріалах справи)також підтверджує можливість. Відповідача здійснювати реалізацію вино-горілчаних виробів у відділі «Кафетерій», що знаходиться у магазині за адресою: АДРЕСА_1.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 № 854 затверджено Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями, у відповідності з пунктом 4 яких суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний забезпечити стан приміщень для роздрібної торгівлі алкогольними напоями згідно із санітарно-технічними, санітарно-гігієнічними, технологічними, протипожежними а іншими нормами. Таким чином, виданням Довідки про внесення площі кафетерію до Єдиного державного реєстру місць зберігання податкова інспекція фактично надає суб'єкту підприємницької діяльності право на зберігання алкогольних виробів у приміщеннях, які не відповідають вимогам законодавства, встановленим для таких приміщень.

Згідно з п. 6.3. Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007 № 71 регіональні управління діють на підставі положень, що затверджуються директором Департаменту. В матеріалах справи міститься витяг з Положення про регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області (додаток до наказу № 290 Департаменту САТ ДПА України від 03.08.2009 року), наданий Позивачем до суду разом з позовною заявою. Відповідно до п.п. 2.2.6. п. 2.2. вищезазначеного Положення регіональне відділення Департаменту САТ ДПА України здійснює видачу та анулювання довідок про реєстрацію місць зберігання алкогольних напоїв та/чи тютюнових виробів, що відокремлені від роздрібної торговельної мережі. Таким чином, у Положенні чітко фіксується компетенція Позивача у сфері видачі довідок про реєстрацію місць зберігання алкогольних напоїв, відокремлених від роздрібної торговельної мережі. і Приймаючи до уваги те, що Відповідач здійснює зберігання алкогольних напоїв виключно у місці здійснення роздрібної торгівлі - кафетерії, тобто у місці невідокремленому від роздрібної торговельної мережі, вважаю що підстави для застосування до Відповідача штрафних санкцій відсутні.

Згідно до ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодово-алкогольних напоїв тютюнових виробів» від 19.12.1995 року - Роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх 5-фобниками, за наявності у них ліцензій. Будь яких інших документів законом не вимагається.

До того ж нормами зазначеного закону визначено та чітко розмежовано поняття місця зберігання та місця реалізації (торгівлі), так:

місцем зберігання є - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання,

а місцем торгівлі є - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від х кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Як визначено п. 16 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою КМУ від 30.07.1996 № 854 алкогольні напої зберігаються у спеціальних приміщеннях, приміщення для зберігання алкогольних напоїв повинні добре вентилюватися, не мати стороннього запаху, бути непроникними для прямих променів світла, обладнані охоронною сигналізацією.

Згідно з п. 4 вищезазначених Правил суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний забезпечити стан приміщень для роздрібної торгівлі алкогольними напоями згідно із санітарно-технічними, санітарно-гігієнічними, технологічними, протипожежними та іншими нормами. Місце торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами не може бути одночасно місцем зберігання таких товарів із - за принципових відмінностей при визначенні таких термінів законодавцем, а саме: у місці зберігання не може проводитися торгівля, тобто реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів, є специфіка у обладнанні приміщень для проведення торгівлі і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, обов'язковими для тих чи інших дій, тобто проведення торгівлі чи зберігання. Таким чином, виданням Довідки про внесення площі кафетерію до Єдиного державного реєстру місць зберігання податкова інспекція фактично надає суб'єкту підприємницької діяльності право на зберігання алкогольних виробів у приміщеннях, які не відповідають вимогам законодавства, встановленим для таких приміщень.

Також слід зазначити, що перелічені в описі до Акту про результати перевірки алкогольні напої на момент позапланової перевірки - 12.02.2010 року, знаходились на вітрині кафетерію, тобто розміщувались безпосередньо у місці торгівлі для їх реалізації, а не зберігалися в спеціальному окремо визначеному приміщенні магазину. Таким чином, кафетерій є місцем торгівлі у розумінні Закону № 481/95 та не являється місцем зберігання алкогольних напоїв у розумінні цього Закону, а відтак, у Позивача були відсутні правові підстави для застосування до Відповідача фінансових санкцій за порушення ч. 33 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у розмірі 6 002,30 грн.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області до фізичний особі - підприємця ОСОБА_5 про стягнення фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 6002 гривень 30 коп. (шість тисяч дві гривні 30 коп.) до державного бюджету, задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 03 липня 2011 року

Суддя (підпис)

< Список >

Постанова не набрала законної сили 03.07.11

СуддяР.А. Барановський

Р.А. Барановський