04.11.2011
< копія >
27 жовтня 2011 р. Справа № 2а-15294/09/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя: Букіна Л.Є.
при секретарі судового засідання Бердник С.О.
за участю: представника позивача Мартиненко Ю.Г.
прокурора: Ступа Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративний позов прокурора Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження до Комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство», третя особа -Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про стягнення заборгованості, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 18.11.2009 року звернувся прокурор Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження із адміністративним позовом до Державного вищого навчального закладу «Дніпропетровський технолого-економічний коледж», третя особа -Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області, у якому просить стягнути заборгованість у розмірі 53203,16 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2010 року зупинено провадження у справі №2а-15294/09/0470 до вирішення Дніпропетровським окружним адміністративним судом до набрання чинності рішення у справі №2а-1777/10/0470.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.09.2011 року поновлено провадження в адміністративній справі №2а-15294/09/0470.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Відповідач у добровільному порядку не сплачує заборгованість зі сплати економічних санкцій у зв'язку із нераціональним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, нараховану відповідно до постанови Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області №15-5/3.12-94 від 28.08.2009 року на суму 53203,16 грн.
Позивачем 27.04.2011 року подано клопотання про заміну належної сторони у справі, відповідно до якого згідно із п.2 Указу Президента України від 13 квітня 2011 року №462//2011 Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України є правонаступником Державної інспекції з енергозбереження.
26 жовтня 2011 року до суду надійшла заява від Комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство»про розгляд справи №2а-15294/09/0470 у судовому засіданні без участі представника від відповідача.
Прокурор у судовому засіданні заперечував проти заміни належної сторони, обґрунтовуючи це тим, що Державна інспекція з енергозбереження не ліквідована.
Представники відповідача не скористалися правом надавати заперечення проти позову Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, проаналізувавши чинне законодавство, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.
Правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян, визначає Закон України «Про енергозбереження».
Зі змісту статті 26 цього Закону вбачається, що контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, при цьому державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.
Постановою Кабінету Міністрів України №699 від 02.09.1993р. «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві»(далі -Постанова КМУ № 699) встановлено, що Державна інспекція з енергозбереження здійснює державний контроль за раціональним та ефективним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами.
Відповідно до п. 1, 3 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1039 від 29.06.2000р. «Питання Державної інспекції з енергозбереження», Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (НАЕР) і йому підпорядковується, та виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.
Згідно з Положенням про територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної інспекції з енергозбереження №211 від 08.10.2007р., ТУ ДІ з енергозбереження по Дніпропетровській області є структурною одиницею урядового органу державного управління -Державної інспекції з енергозбереження, яке у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про енергозбереження»порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність. Юридичні і фізичні особи повинні відшкодувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушень законодавства про енергозбереження, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно з Постановою КМУ №699 за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата; якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни, то споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни, при цьому розрахунки перевитрат паливно-енергетичних ресурсів здійснюються відповідно до Методики визначення неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, затвердженої наказом НАЕР №89 від 13.12.2007р.
Відповідно до п.8, п.9, Постанови КМУ від 22.10.2008 року №935 «Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетивних ресурсів», у разі прийняття рішення про застосування економічних санкцій, передбачених Законом України "Про енергозбереження", та за наявності підстав для їх застосування, визначених зазначеним Законом, видається постанова, яка підписується начальником Інспекції або уповноваженим ним керівником її територіального органу; постанова складається у двох примірниках, один з яких залишається в Інспекції чи її територіальному органі, а другий у п'ятиденний строк видається керівникові або уповноваженому представнику юридичної особи під розписку чи надсилається рекомендованим листом.
Згідно із п. 11 Постанови КМУ від 22.10.2008 року №935 «Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів юридична особа повинна сплатити кошти в обсязі, визначеному постановою, не пізніше ніж протягом тридцяти днів після її надходження, а у разі оскарження - не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після прийняття рішення про залишення скарги без задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області 28.08.2009р. проведено комплексну перевірку раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів у Комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство», під час якої встановлено перевитрати електроенергії в електричних мережах підприємства за рахунок відхилення коефіцієнту потужності від величини нормативного(граничного) значення, зумовлені не задовільною роботою компенсуючи пристроїв, що є порушенням вимог пункту «е»ст. 11, абз.3 розділу 2 додатку Постанови КМУ №699, п.8, п., п.11 Постанови КМУ від 22.10.2008 року №935 «Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним використанням) паливно-енергетичних ресурсів.
За результатами перевірки складено Акт №15-5/3.21-95, в якому зафіксовано порушення законодавства щодо раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів.
Відповідач оскаржив прийняту на підставі Акту перевірки №15-5/3.21-95 Постанову про застосування економічних санкцій №15-53.21-94 від 28.08.2009 року Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області у Національному агентстві України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.02.2010 року в задоволені адміністративного позову Комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство»до Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про скасування Постанови №15-53.21-94 від 28.08.2009 року відмовлено повністю.
Відповідно п. «е»ст. 11 Закону України «Про енергозбереження»економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Відповідно до п.п. 16.17 «Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання», затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000 року № 64 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.09.2000 р. за № 653/4874, Комунальне підприємство «Тернівське житлово-комунальне підприємство»повинно було внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанов про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.
Відповідач підвищену плату за неефективне використання газу та інших паливно - енергетичних ресурсів на момент розгляду справи судом не сплатив, кошти до державного бюджету не надійшли
Таким чином, застосовані до Комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство»економічні санкції обґрунтовані та відповідають допущеним Відповідачем порушенням.
Враховуючи, що у добровільному порядку суми економічних санкцій Відповідач не сплатив, постанови про застосування економічних санкцій не скасовані, суд дійшов висновку про правомірність стягнення суми економічних санкцій у судовому порядку.
Керуючись ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов прокурора Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Тернівське житлово-комунальне підприємство» в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081200, з перерахуванням суми на р/р 31216202700035 ВДКУ м. Тернівка, МФО 805012, код 23929856) заборгованість у розмірі 53203,16 грн. (п'ятдесят три тисячі двісті три грн. 98 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження -з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Постанова складена у повному обсязі 01.11.2011 р.
Головуючий суддя Л.Є. Букіна