03.11.2011
< копія >
27 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/9642/11
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у місті Дніпропетровську у письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал»до Управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Дніпропетровській області, треті особи: Дніпродзержинська міська рада, Виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради, про визнання зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, Комунальне виробниче підприємство Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал», звернувся до суду з позовом до Управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Дніпропетровській області, треті особи: Дніпродзержинська міська рада, Виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради, про зобов'язання зареєструвати в Дніпродзержинському відділі реєстраційно -екзаменаційної роботи за КВП ДМР «Міськводоканал» транспортні засоби: КРАЗ-6510, №8981ДНФ, 1992р.в.; КрАЗ-6510, №8982ДНФ, 1992р.в.; ЗІЛ-133ГЯ, №8767ДНФ, 1992р.в.; ЗІЛ-431, №8015ДНП, 1988р.в.; КаМАЗ-53213, №0956ДНО, 1985р.в.; ЗІЛ-130, №5773ДНМ, 1985р.в.; ЗІЛ-130, №8505ДНМ, 1984р.в.; ЗІЛ-130, №2З09ДНТ, 1984р.в.; КАВЗ-685М, №2308ДНТ, 1984р.в.; ИФА, №79206AB, 1986р.в.; ГАЗ-52, №5947ДНМ, 1985р.в.; ГАЗ-5201, №0334ДНТ, 1989р.в.; ГАЗ-5201, №1562ДНП, 1986р.в.; АСЧ-03Н, №4963ДНТ, 1987р.в.; ГАЗ-5201, №4283ДНО, 1979р.в.; ГАЗ-5204, №013-74AВ, 1980р.в., ГАЗ-5204, №55-70ДНЛ, 1983р.в.; ГАЗ-52, №013-76AВ, 1981р.в.; ГАЗ-53, №53-53ДНФ, 1991р.в.; ГАЗ-5312, №87-68ДНФ, 1992р.в.; ГАЗ-3307, №87-69ДНФ, 1992р.в.; ЛАЗ-42021, №98-10ДНУ, 1992р.в.; ЛАЗ-699РД, №98-12ДНУ, 1992р.в.; ГАЗ-3307, №84-19ДНУ, 1993р.в.; КамАЗ 43101, №83-35ДНУ, 1992р.в.; КамАЗ-5511, №43-18ЯАА, 1985р.в.; ІКАРУС-260, №73-24ЯАА, 1983р.в.; ГАЗ-2705, №20-83ЯАА, 1996р.в.; ГАЗ-32213, №028-43АВ, 1996р.в.; ЗІЛ-ММЗ45021, №71-18ЯАА, 1986р.в.; ГАЗ-2705, №009-43АВ, 1996р.в.; ГАЗ-310200, №32-36ДНГ, 1994р.в.; КРАЗ-6510, №319-57 АА, 1993р.в.; ЗІЛ-131, №319-56АА, 1978р.в.; ДЕУ «ПРИНЦ», №067-26AE, 1993р.в.; Ніссан «Х - ТРЕЙЛ», №992-52AB, 2002р.в.; УАЗ 31512, №758-06AB; 1993р.в.; УАЗ 3303, №907-57AB, 1992р.в.; РАФ 220301, №136-56АА, 1992р.в.; ГАЗ-3307, №039-63АВ, 1998р.в.; ГАЗ-3307, №039-65АВ, 1998р.в.; ГАЗ-3307, №039-66АВ, 1998р.в.; ГАЗ-3307, №039-67 АВ,1998р.в.; ГАЗ-3307, №039-68АВ, 1998р.в.; РАФ220301, №33-77АА, 1991р.в.; екскаватор АТЕК -999Е, №AA079-28, 2000р.в.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність відмови йому у перереєстрації зазначених транспортних засобів, з огляду на належність позивачу вказаних транспортних засобів на праві власності та з урахуванням виконання ним приписів п.34 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів при зверненні до позивача з заявою про перереєстрацію.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Представник третьої особи Дніпродзержинської міської ради подав заяву про розгляд справи в без його участі, а також відзив на позовну заяву, в якому просив задовольнити позовні вимоги КВП «Міськводоканал» посилаючись на те, що експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані забороняється, тому своєю відмовою в реєстрації Дніпродзержинській відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ МВС України в Дніпропетровській області позбавило КВП „Міськводоканал" права на використання, належних йому на праві господарського відання транспортних засобів, що унеможливлює нормальну роботу підприємства. Крім того відповідно до п.43 Постанови Кабінету Міністрів від 07.09.1998 року № 1388 зняття з обліку транспортних засобів, що належать юридичним особам державної форми власності, проводиться суб'єктами господарювання, на балансі яких перебувають такі транспортні засоби, лише після надання на це згоди або дозволу відповідних суб'єктів управління майном, які є представниками власників і виконують їх функції у межах, визначених законодавством, або на підставі виконавчого напису нотаріуса чи рішення суду.
Представник третьої особи Виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради подав заяву про розгляд справи в без його участі, а також відзив на позовну заяву, в якому просив задовольнити позовні вимоги КВП «Міськводоканал» посилаючись на те, що згідно з п.43 Постанови Кабінету Міністрів від 07.09.1998 року № 1388 зняття з обліку транспортних засобів, що належать юридичним особам державної форми власності, проводиться суб'єктами господарювання, на балансі яких перебувають такі транспортні засоби, лише після надання на це згоди або дозволу відповідних суб'єктів управління майном, які є представниками власників і виконують їх функції у межах, визначених законодавством, або на підставі виконавчого напису нотаріуса чи рішення суду.
Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, в письмовому провадженні.
Судом встановлено, що Комунальне виробниче підприємство Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» є комунальним унітарним підприємством, власником якого є територіальна громада міста Дніпродзержинська в особі Дніпродзержинської міської ради.
Відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 28.05.2009р. №698-37/V «Про ліквідацію комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськводоканал» з 01.06.2009р. комунальне виробниче підприємство Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» розпочало господарську діяльність, основними напрямками якої є забезпечення м. Дніпродзержинська водопостачанням та водовідведенням.
Відповідно до акту приймання-передавання 10.12.2008р., затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 10.12.2008р. № 929 (витяг акту та копія рішення додаються) відбулася передача з Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськводоканал» (далі КВП ДМР «Дніпродзержинськводоканал») на комунальне виробниче підприємство Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» (далі КВП ДМР «Міськводоканал») цілісного майнового комплексу (рухомого та нерухомого майна), яке є комунальною власністю територіальної громади міста. Факт передачі комунального майна підтверджується наявністю підписаного уповноваженими представниками сторін акту приймання-передавання від 10.12.2008р. (а.с. 13-18).
Фонд комунальної власності м. Дніпродзержинська наказом від 09.01.2009р. №03/01 зобов'язав КВП ДМР «Дніпродзержинськводоканал» передати з балансу майно згідно акту приймання-передавання від 10.12.2008р., а КВП ДМР «Міськводоканал» прийняти на баланс (господарське відання) комунальне майно, відповідальність за збереження комунального майна було покладено на генерального директора КВП ДМР «Міськводоканал» .
Таким чином, на виконання рішеннь Дніпродзержинської міської ради, виконавчого комітету міської ради та наказу фонду комунального майна комунальне майно було поставлено на баланс КВП ДМР «Міськводоканал», що відображено в деклараціях на прибуток.
В місті Дніпродзержинськ державна реєстрація та облік транспортних засобів здійснюється підрозділом Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Дніпропетровській області - Дніпродзержинським відділом реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАЇ УМВС України в Дніпропетровській області.
Керуючись Законом України «Про дорожній рух» та Порядком КВП ДМР «Міськводоканал» неодноразово (лист №01-09/630 від 15.09.2009р. та лист №01-09/1712 від 21.06.2011р.) зверталось до Дніпродзержинського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАЇ УМВС України в Дніпропетровській області з питання реєстрації переданих транспортних засобів, але постійно отримувало відмову.
Позивач зазначає, що посилання Дніпродзержинського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАЇ МВС України в Дніпропетровській області в своїй відмові на те, що на транспортні засоби накладено арешт в даному випадку не може бути причиною відмови в реєстрації оскільки, відповідно п.7.3.1. ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків активи, які належать на правах власності іншим особам та перебувають у тимчасовому розпорядженні або користуванні платника податків.
Згідно з абз.11 п.8 Правил для реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зареєстровані в підрозділах ДАІ, крім названих документів, додається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) з відміткою підрозділу ДАІ про зняття транспортного засобу з обліку. Перед відчуженням, передачею такий транспортний засіб повинен бути знятий з обліку в підрозділі ДАІ.
Статею 34 Закону України "Про дорожній рух" визначено, що державна реєстрація й облік транспортних засобів здійснюється органами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, а порядок такої реєстрації встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок державної реєстрації, перереєстрації й обліку транспортних засобів і видачі реєстраційних документів і номерних знаків установлений Правилами державної реєстрації й обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів всіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09. 1998 року.
Відповідно до ч. 1 преамбули Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів,затвердженого постановою КМУ № 1388 від 07.09.1998р. (далі - Порядок) цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Згідно з п. 43 Порядку зняття з обліку транспортних засобів, що належать юридичним особам недержавної форми власності, проводиться на підставі копій відповідних рішень власників, засвідчених у встановленому порядку. У разі ліквідації юридичних осіб транспортні засоби знімаються з обліку на підставі документів, зазначених в абзаці другому пункту 34 цього Порядку.
В свою чергу відповідно до абз.2 п.34 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998р. (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. №1371) перереєстрація транспортних засобів, що у зв'язку з ліквідацією юридичних осіб передаються іншим юридичним або фізичним особам, проводиться на підставі свідоцтва про реєстрацію та засвідчених в установленому порядку копій прийнятих власниками або судом рішень про ліквідацію.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 335 від 10.04.2002 "Про Згідно з п.7 Правил (в редакції до внесення змін постановою КМУ від 23.12.2009р. №1371) передбачено, що власники транспортних засобів - юридичні та фізичні особи або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати їх протягом 10 діб після придбання або митного оформлення, чи тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
З матеріалів справи вбачається та не оспорюється позивачем, що до моменту припинення юридичної особи Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськводоканал» останнє не звернулось до відповідача з заявою про перереєстрацію транспортних засобів у зв'язку з ліквідацією з поданням документів, передбачених п.34 згаданого Порядку, відповідно, спірні транспортні засоби з обліку в органах ДАІ не були зняті перед їх передачею комунальному виробничому підприємству Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал».
Відповідно до наданих представником позивача документів, а саме: листа начальника Відділу РЕР ДАІ м.Дніпродзержинськ, підпорядкованого ГУМУС України, транспортні засоби, які просить зареєструвати позивач, з обліку не знімалися та зареєстровані за Комунальним виробничим підприємством Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськводоканал».
Проаналізувавши наведені положення, можна дійти висновку про те, що з огляду на порушення Комунальним виробничим підприємством Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськводоканал» встановленого порядку перереєстрації транспортних засобів у зв'язку з ліквідацією підприємства та не подання ним до відповідача заяви про перереєстрацію ТЗ у зв'язку із ліквідацією, позивач без законних підстав вимагає перереєструвати транспортні засоби вже після ліквідації попереднього власника - Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськводоканал» відповідно до п.34 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів. Таким чином питання про перереєстрацію вказаних ТЗ повинно було вирішуватись Комунальним виробничим підприємством Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськводоканал» ще до припинення цієї юридичної особи.
Після ліквідації Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськводоканал» спірне питання, що постало у зв'язку з перебуванням спірних транспортних засобів у володінні комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» згідно акту приймання-передавання від 10.12.2008р., може бути вирішено за процедурою, визначеною п.7 та п.8 Порядку.
Відповідно до абз.1 п.7 Порядку власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Згідно з п.8 вказаного Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів (абз.1).
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою: - довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; - договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби; - копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; - довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; - акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача; - вантажна митна декларація або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; - договір фінансового лізингу (абз.2).
Виходячи з наведеного, в даному випадку транспортні засоби можуть бути зареєстровані за комунальним виробничим підприємством Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» за умови подання останнім до органу ДАІ рішення суду про визнання комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» власником транспортних засобів, переданих йому у володіння 10.12.2008р. Комунальним виробничим підприємством Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськводоканал», що наразі є припиненою юридичною особою. Станом на дату звернення позивача до адміністративного суду з позовом та вирішенням спору у даній справі судове рішення наведеного змісту позивачем не надано.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виконуючи імперативні приписи ч.3 ст.2 КАС України, суд встановив, що дії Управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Дніпропетровській області відповідають зазначеним у цій статті вимогам. Управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Дніпропетровській області діяло згідно з чинним законодавством, в межах повноважень, та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано та на законних підставах відмовивши позивачу у перереєстрації визначених ним транспортних засобів відповідно до вимог Порядку (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. №1371).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню за їх безпідставністю та невідповідністю чинному законодавству.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради «Міськводоканал» до Управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Дніпропетровській області, треті особи: Дніпродзержинська міська рада, Виконавчий комітет Дніпродзержинської міської ради, про визнання зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Суддя < (підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >В.С. Парненко
< Текст >