Постанова від 02.11.2011 по справі 2а/0470/14278/11

02.11.2011

< копія >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2011 р. Справа № 2а/0470/14278/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рищенко А. Ю. < Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради до Громадської організації "Ліга підприємців Кривого Рогу" в особі голови ГО "Ліга підприємців Кривого Рогу", в.о. голови Громадської Ради Криворіжжя ОСОБА_4 про обмеження права на мирні зібрання, -

ВСТАНОВИВ:

01.11.2011 року Виконавчий комітет Дзержинської районної у місті ради звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_4 про обмеження права на проведення масового заходу

02.11.2011 року позивачем було надано уточнену позовну заяву відповідно до якої просить обмежити право Громадсткої організації «Ліга підприємців Кривого Рогу» в особі голови Громадської організації «Ліга підприємців Кривого Рогу», в.о. голови Громадської Ради Кріворіжжя ОСОБА_4 на проведення збору громадян 03.11.2011 року з 15-00 до 17-00 годин. за адресою: м.Кривий Ріг, площа Радянська, 1 (біля виконкому Криворізької міської ради) в підтримку Всеукраїнської акції протесту з вимогами відставки Верховної Ради.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що на його адресу 28.10.2011 року надійшло повідомлення про намір провести 03.11.2011 року з 15-00 до 17-00 годин збори громадян міста в підтримку Всеукраїнської акції протесту з вимогами відставки Верховної Ради за адресою: м.Кривий Ріг, площа Радянська, 1 (біля будівлі виконкому Криворізької міської ради). Орієнтовна кількість учасників - 300 осіб. Проведення масового заходу буде перешкоджати руху громадського та особистого транспорту та сприяти створенню аварійних ситуацій, перешкоджати нормальному режиму роботи органів місцевого самоврядування, що неодноразово було встановлено судовими рішеннями. Крім того позивач посилався на невідповідність місця проведення заходу Рішенню Виконкому Дзержинської районної у місті ради №239 від 21.06.2006 року «Про місця проведення масових заходів та території району», яким встановлено місця проведення мітингів і зборів на площі біля стадіону «Металург» чи міський заклад культури «Народний дім».

Сторони в судове засідання не з'явились, хоча про дату час та місце судового засідання були повідомлені належним чином. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Суд, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, закріплене в статті 39 Конституції України, є їх невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Конституцією.

Проте, ч.1 ст.182 КАС України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення).

Відповідно до ч. 2 ст. 39 Конституції України та ст. 11 Конвенції про основні права основоположні свободи людини, обмеження щодо проведення мирних зібрань можливо лише в інтересах національної та громадської безпеки, з метою запобігання злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до ст. 38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

На виконання вказаних норм 21.06.2006 року Виконавчим комітетом Дзержинської районної у місті ради було прийнято рішення №2339 «Про місця проведення масових заходів на території району. (далі - Рішення).

Вказаним Рішенням було рекомендовано місцем для проведення мітингів і зборів площу біля стадіону «Металург», міський заклад культури «Народний дім».

28.10.2011 року на адресу позивача надійшло повідомлення про намір провести 03.11.2011 року з 15-00 до 17-00 годин збори громадян міста в підтримку Всеукраїнської акції протесту з вимогами відставки Верховної Ради за адресою: м.Кривий Ріг, площа Радянська, 1 (біля будівлі виконкому Криворізької міської ради). Орієнтовна кількість учасників - 300 осіб.

Відповідно до листа Начальника третього міжрайонного відділу Державтоінспекції УМВС України в Дніпропетровській області №3-18/4073 від 19.09.2006 року територія, що прилягає до адміністративної будівлі виконавчого комітету Криворізької міської ради знаходиться в одному з найбільш напружених у транспортному відношенні місці м.Кривого Рогу. На прилеглих вулицях пролягає понад 20 маршрутів громадського транспорту, на дільницях цих вулиць розташовано 8 наземних пішохідних переходів. Також по тротуарах цих вулиць проходять основні пішохідні маршрути. Перехрестя пр.Металургів та вул.22 Партз'їзду є місцем концентрації дорожньо-транспортних пригод. А тому, за існуючих умов організатори проведення масових заходів, та акцій, на території, прилеглій до споруди виконкому Криворізької міської ради не будуть в змозі забезпечити, у повному обсязі, безпеки дорожнього руху транспорту та пішоходів. Проведення таких заходів може створити перешкоди для руху транспортних засобів, особливо маршрутних, що здійснюють перевезення пасажирів. Крім того, повідомлялося, що скупчення великої кількості людей поблизу проїжджої частини є фактором, що підвищує вірогідність скоєння дорожньо-транспортних пригод.

Також в матеріалах справи містяться постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.05.2010 року у справі №2а-5544/10/0470 за позовом Виконавчого комітету Дзержинської районної у м.Кривому Розі ради до ОСОБА_5 про обмеження права на мирні зібрання та №2а-4059/10/0470 за позовом Виконавчого комітету Дзержинської районної у м.Кривому Розі ради до Профспілкового комітету ВАТ «Суха балка» про обмеження права на проведення масового заходу, якими було встановлено, що проведення масових заходів мітингу та будь яких інших масових заходів створюватиме загрозу безпеці дорожнього руху та додаткові труднощі для автотранспорту, а також загрозу здоров'ю і правам інших людей (які можуть постраждати в дорожньо-транспортних пригодах), створить перешкоди для здійснення звичайної діяльності органів місцевого самоврядування територіальної громади міста Кривого Рогу.

Суд зазначає, що кількість учасників акції є значною (приблизно 300 осіб) і до участі в акції можуть приєднатися інші громадяни, які розділяють погляди учасників акції. Тому в певний період кількість учасників може збільшитися до невизначеної кількості осіб, що може створити загрозу безпеці громадян та руху транспорту, також створить перешкоди в роботі Виконавчого комітету Криворізької міської ради та реалізації громадянами своїх прав передбачених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.

Відповідно до ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населенню або правам і свободам інших людей.

Зі змісту статті 1 Закону України “Про основи національної безпеки України” вбачається, що національна безпека - це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам у різних сферах державного управління при виникненні негативних тенденцій до створення потенційних або реальних загроз національним інтересам.

Відповідно до статті 3 зазначеного Закону об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Громадський порядок - суспільні відносини, що забезпечують належні умови для суспільно корисної діяльності, відпочинку й побуту людей, включаючи зовнішні умови для нормального функціонування різних громадських установ.

Завданням суду у справах про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є перевірка обґрунтованості застосування обмеження у реалізації конституційного права громадян на мирні зібрання за зверненням відповідного суб'єкта владних повноважень, а в разі обґрунтованості, обрати той спосіб обмеження цього права, який був би адекватним (найменшим) за встановлених небезпеки чи загроз і забезпечував досягнення мети такого обмеження - запобігання заворушенням чи злочинам, охорона здоров'я населення або захист прав і свобод інших людей.

Суд з урахуванням необхідності забезпечення громадського правопорядку та здійснення інших організаційних заходів щодо захисту громадян, приходить до висновку про необхідність задоволення даного позову шляхом обмеження проведення заявленого відповідачем масового заходу в частині місця та часу його проведення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163, 182, п.6 ч.1 ст.256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Виконавчого комітету Дзержинської районної у місті ради до Громадської організації «Ліга підприємців Кривого Рогу» про обмеження права на проведення масового заходу - задовольнити повністю.

Обмежити право Громадсткої організації «Ліга підприємців Кривого Рогу» в особі голови Громадської організації «Ліга підприємців Кривого Рогу», в.о. голови Громадської Ради Кріворіжжя ОСОБА_4 на проведення збору громадян 03.11.2011 року з 15-00 до 17-00 годин. за адресою: м.Кривий Ріг, площа Радянська, 1 (біля виконкому Криворізької міської ради) в підтримку Всеукраїнської акції протесту з вимогами відставки Верховної Ради.

Відповідно до п.6. ч.1 ст.256 КАС України звернути постанову до негайного виконання.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.

Суддя < (підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >А. Ю. Рищенко

< Текст >