28.10.2011 < копія >
28 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/14032/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЛозицької І.О. < Текст >
при секретаріВасиленко К.Е.
за участю:
представника позивача Вінтоняка Д.В. < Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Виконавчого комітету Нікопольської міської ради до Нікопольської міської організіції Політичної Партії "Фронт Змін" в особі голови міської організації Кириченка Олега Володимировича про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання, -
28 жовтня 2011 року до суду надійшов адміністративний позов Виконавчого комітету Нікопольської міської ради, в якому позивач просить обмежити Нікопольській міській організації Політичної Партії «Фронт Змін»в особі голови міської організації Кириченка Олега Володимировича право на мирне зібрання шляхом заборони Нікопольській міській організації Політичної Партії «Фронт Змін»(53213, м. Нікополь, вул. Шевченка, буд. 173, кв. 77), в особі Кириченка Олега Володимировича (53200, АДРЕСА_1) та іншим учасникам цієї акції розміщення інформаційних наметів та проведення Всеукраїнської акції «Україна проти Януковича»з 31 жовтня по 15 грудня 2011 року у місті Нікополі.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце якого повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, оцінивши їх у сукупності, суд вважає необхідним задовольнити позов з наступних підстав.
Судом встановлено, що 27 жовтня 2011 року до відділу організаційно-кадрової роботи та документообігу Нікопольської міської ради надійшов лист від Нікопольської міської організації Політичної Партії «Фронт Змін»в особі Кириченка О.В. про розміщення інформаційних наметів і проведення Всеукраїнської акції «Україна проти Януковича» з 31 жовтня по 15 грудня 2011 року з 8.00 до 18.00 у кількості 1 (одного) намету.
Заявлене місце проведення: м. Нікополь: а саме біля магазинів АТБ район вул. Жуковського, 83-А, вул. Усова, 18, вул. Шевченка, 188, вул. Добролюбова, 28; магазину «Варус»район вул. Шевченка, 233; район ЦУМа, на зупинках громадського транспорту (Трубників, 25, зупинка біля танку; Трубників, 50, район зупинки «8 квартал»; район фонтану -у м. Нікополі).
Відповідальними за розміщення інформаційних наметів є представники Політичної Партії «Фронт Змін»: О.В.Кириченко, голова Нікопольської міської організації ПП «Фронт Змін», депутат Нікопольської міської ради, ОСОБА_5, помічник депутата О.В.Кириченка.
Відповідно постанови від 30 березня 1994 p. N 198 Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони у межах смуги відчуження автомобільних (позаміських) доріг і червоних ліній міських вулиць і доріг забороняється: розташовувати будь-які споруди або об'єкти без погодження з власниками автомобільних доріг та Державтоінспекцією, крім того безпосередньо забороняє встановлення наметів біля доріг.
Розміщення цих наметів у невизначених читко та не узгоджених місцях може привести до порушення пункту 4.33 Правил з питань благоустрою території міста Нікополя, затверджених рішенням Нікопольської міської ради від 26.12.2011 p., відповідно яких встановлено, що організаціям забороняється перекривати вулиці, дороги до будівель, житлових будинків, споруд без відповідного дозволу, виданого органами місцевого самоврядування. Розміщення наметів може призвести саме до перекривання вулиць, доріг та до будівель.
Згідно ст.8 Конституції України, вона має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Статтею 11 Конвенції «Про захист прав людини та основоположних свобод», закріплено право кожного на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції чи адміністративних органів держави.
Таким чином, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади.
Рішенням Конституційного Суду України у справі, щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання встановлено, що стаття 39 Конституції України, вимагає від організаторів мирних зібрань сповістити органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування про проведення цих масових заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами мирних зібрань, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. Зокрема у разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами мирних зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 у справі №4-рп/2001 (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання), тривалість строків завчасного сповіщення має бути у розумних межах і не повинна обмежувати передбаченого статтею 39 Конституції України права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій.
Такі строки мають слугувати гарантією реалізації цього права громадян. У разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо. Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.
Відповідно до ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішення питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій та інших масових заходів віднесено до повноважень виконавчих органів міської ради.
Згідно із ст. 105 Конституції України Президент користується правом недоторканості на час виконання повноважень. За посягання на честь і гідність Президента України винні особи притягаються до відповідальності.
Тому, проведення Всеукраїнської акції «Україна проти Януковича», суперечить статті 37 Конституції України, положеннями якої заборонена діяльність політичних партій щодо ліквідації незалежності України, порушення суверенітету держави, оскільки саме Президент є гарантом суверенітету держави, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.
З огляду на зазначене, до компетенції позивача належить визначення місць проведення масових заходів.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про місцеві самоврядування»щодо повноважень у сфері соціально-економічного і культурного розвитку, планування та обліку до відання виконавчих органів міських рад належить, зокрема підготовка програм соціально-економічного та культурного розвитку сіл, селищ, міст, цільових програм з інших питань самоврядування організація їх виконання.
Як вбачається з матеріалів справи, встановлення наметів передбачається в місцях, з великим скопиченням людей, що може призвести до створення перешкод для вільного руху громадського та особистого транспорту, порушення дорожнього руху, вільного проходу та безпеки інших людей, які опиняться в місці проведення заходу, унеможливить забезпечення належної охорони громадського порядку.
Згідно ч.2 ст.39 Конституції України, обмеження щодо реалізації права громадян збиратися мирно без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до ст.182 Кодексу адміністративного судочинства суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням сукупності викладених обставин, суд приходить до висновку про необхідність обмеження заявленого відповідачем масового заходу.
Згідно п.6.ч.1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 69, 70, 71, 86, 122, 158 -163, 167, 182, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Виконавчого комітету Нікопольської міської ради до Нікопольської міської організації Політичної Партії «Фронт Змін» в особі голови міської організації Кириченка Олега Володимировича про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання - задовольнити повністю.
Обмежити право на мирне зібрання шляхом заборони Нікопольській міській організації Політичної Партії «Фронт Змін» (53213, м. Нікополь, вул. Шевченка, буд. 173, кв. 77) в особі Кириченка Олега Володимировича (53200, АДРЕСА_1) та іншим учасникам цієї акції розміщення інформаційних наметів та проведення Всеукраїнської акції «Україна проти Януковича» з 31 жовтня по 15 грудня 2011 року у місті Нікополі: вул. Жуковського, 83-А, вул. Усова, 18, вул. Шевченка, 188, вул. Добролюбова, 28; магазин «Варус» район вул. Шевченка, 233; район ЦУМа, на зупинках громадського транспорту (Трубників, 25, зупинка біля танку; Трубників, 50, район зупинки «8 квартал»; район фонтану - у м. Нікополі).
Відповідно до п.6 ст.182 та п.6 ч.1 ст.256 КАС України постанова суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя < (підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >І.О. Лозицька
< Текст >