Постанова від 23.06.2011 по справі 2а-4593/11/0170/9

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 червня 2011 р. (13:02) Справа №2а-4593/11/0170/9

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Гаманка Є.О., при секретарі Асєєвій Л.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом

ОСОБА_1

до Сакської районної державної адміністрації АР Крим

про визнання протиправними дій та скасування розпорядження

Представники сторін:

представник позивача - ОСОБА_2, свідоцтво НОМЕР_1 від 06.08.10 р.;

представник відповідача - не з'явився.

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сакської районної державної адміністрації в АР Крим про визнання незаконним (протиправним) та скасування розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим від 29.09.2010 року № 1063-р “Про розгляд протесту Сакського міжрайонного прокурора” в частині визнання таким, що втратило чинність, розпорядження голови Сакської районної державної адміністрації в АРК від 06.05.2009 року № 789-р стосовно:

- затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки ОСОБА_1,

- передачі безоплатно у власність для ведення індивідуального дачного будівництва з земель запасу за межами населених пунктів на території Оріхівської сільської ради Сакського району земельної ділянки позивачу,

- зміни категорії земель сільськогосподарського на категорію земель рекреаційного призначення та встановлення цільового використання земельної ділянки позивача,

- затвердження розміру втрат сільськогосподарського виробництва позивачу,

- зобов'язання позивача відшкодувати витрати сільськогосподарського виробництва та дотримуватися правових обмежень,

- видачі позивачу державного акту на право власності на земельну ділянку згідно погодженого та затвердженого проекту землеустрою після відшкодування витрат сільськогосподарського виробництва.

У судовому засіданні, що відбулося 23.06.11р., позивач наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання, що відбулося 23.06.11р. не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомлений.

Згідно частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п.2 ст.1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” обласні та районні райдержадміністрації є органами виконавчої влади, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами в тому числі і повноважень щодо вирішення питань регулювання земельних відносин.

Згідно абзацу 3 частини 1 резолютивної частини рішення Конституційного суду України від 01 квітня 2010 року N 10-рп/2010 по справі № 1-6/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів “а”, “б”, “в”, “г” статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на “спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності ”слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.

Таким чином, Сакська районна державна адміністрація в АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції, у правовідносинах з фізичними та юридичними особами є місцевим органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень, а тому розгляд цієї категорії справ підсудний окружним адміністративним судам як судам першої інстанції.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09 квітня 1999 року N 586-XIV на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

09 грудня 2005 року Сакською РДА в АР Крим було видано розпорядження №1173-р “Про надання громадянам України дозволу на складання проектів землеустрою з відведення земельних ділянок безоплатно в приватну власність для індивідуального дачного будівництва на території Оріхівської сільської ради Сакського району”, в якому було вказано, що розглянувши заяви громадян про передачу їм у приватну власність земельних ділянок на території Оріхівської сільської ради, було вирішено надати дозвіл на складання проектів землеустрою з відведення земельних ділянок безоплатно у приватну власність для індивідуального дачного будівництва із земель запасу. Цим розпорядженням було надано дозвіл на складання проектів землеустрою 158 громадянам України.

06 травня 2009 року Сакською РДА в АР Крим було видано розпорядження “Про затвердження проекту землеустрою з відведення земельних ділянок сто одному громадянинові України безоплатно у приватну власність для ведення індивідуального дачного будівництва на території Оріхівської сільської ради Сакського району” № 789-р, яким було затверджено проект землеустрою з відведення земельних ділянок сто одному громадянинові України, у тому числі позивачу, та надано безоплатно у приватну власність для ведення індивідуального дачного будівництва земельні ділянки на території Оріхівської сільської ради Сакського району із земель запасу площею 0,0600 га (пасовища); також було змінено категорію вищевказаних земель сільськогосподарського призначення на категорію земель рекреаційного призначення та встановлено цільове використання цих земельних ділянок згідно Українського класифікатора цільового призначення землі рекреаційне (для індивідуального дачного будівництва), код цільового використання - 4.3.

Окремо затверджено розмір втрат сільськогосподарського виробництва, обумовлений відводом сільськогосподарських угідь (пасовищ) для несільськогосподарських потреб громадян України для індивідуального дачного будівництва із земель запасу за межами населених пунктів на території Оріхівської сільської ради Сакського району у сумі 240867 грн., у тому числі позивачеві було визначено розмір втрати у сумі 2433 грн., земельна ділянка №117 (а.с.9-14).

Також громадян, вказаних у розпорядженні від 06 травня 2009 року № 789-р, було зобов'язано у двохмісячний строк з моменту прийняття розпорядження провести відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, дотримуватися вказаного у розпорядженні правового обмеження стосовно режиму використання земель для охоронних та санітарно-захисних зон, та до використання земельних ділянок приступити після оформлення права власності на ці земельні ділянки.

Додатково було затверджено видати вказаним громадянам, у тому числі позивачу, державні акти на право власності на кожну земельну ділянку згідно погодженого та затвердженого проекту землеустрою після відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва.

01.07.2009 року позивачем була сплачена сума втрат сільськогосподарського виробництва, визначена розпорядженням Сакської районної державної адміністрації в АР Крим, що підтверджується квитанціями про сплату на 608,25 грн., 364,95грн. та 1459,80 грн. Загальна сума сплати втрат склала 2433 грн. (а.с.16).

14 вересня 2010 року за № 8462/09 до Сакської районної державної адміністрації в АР Крим було внесено протест Сакського міжрайонного прокурора на розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим від 06 травня 2009 року № 789-р “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сто одному громадянинові України безоплатно у власність для ведення індивідуального дачного будівництва на території Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим”.

29 вересня 2010 року Сакська РДА в АР Крим видає розпорядження № 1063-р “Про розгляд протесту Сакського міжрайонного прокурора”, яким розпорядження від 06 травня 2009 року № 789-р “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сто одному громадянинові України безоплатно у власність для ведення індивідуального дачного будівництва на території Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим” визнане таким, що втратило силу (а.с.8).

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи законність оскаржуваного розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим від 29.09.2010 року № 1063-р “Про розгляд протесту Сакського міжрайонного прокурора”, суд вважає необхідним перевірити законність дій відповідача та обсяг його повноважень.

Правовий статус місцевих державних адміністрацій, їх організація, повноваження та порядок діяльності визначені Конституцією України (ст.ст. 118-119), Законом України “Про місцеві державні адміністрації” від 09 квітня 1999 року № 586-XIV та іншими нормативно -правовими актами України.

Статтею 118 Конституції України встановлено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Місцеві державні адміністрації, відповідно до статті 119 Конституції України, на відповідній території забезпечують: 1) виконання Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади; 2) законність і правопорядок; додержання прав і свобод громадян, а також інші повноваження, передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно статті 3 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09 квітня 1999 року № 586-XIV місцеві державні адміністрації діють на засадах:

1) відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність;

2) верховенства права;

3) законності;

4) пріоритетності прав людини;

5) гласності;

6) поєднання державних і місцевих інтересів.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09 квітня 1999 року № 586-XIV до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Статтею 21 Закону № 586-XIV та статтею 17 Земельного кодексу України конкретизовано, які саме повноваження має місцева державна адміністрація стосовно використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля. Серед інших, до них входить також розпорядження землями державної власності відповідно до закону.

Так, згідно до частин 1 та 2 ст. 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Повноваження органів в цій частині розмежовані пунктом 12 розділу X Земельного Кодексу України, в якому вказано, що до розмежування земель державної та комунальної власності відповідні органи виконавчої влади також наділені повноваженням щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність) за межами населених пунктів.

Таким чином, суд зазначає, що Сакська міська державна адміністрація має право розпоряджатися землями, що знаходяться у державній власності, за межами населених пунктів відповідно до чинного на момент прийняття розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим від 06.05.2009 року № 789-р законодавства, зокрема, Перехідних положень Земельного кодексу України та Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09 квітня 1999 року № 586-XIV. Із змісту цього розпорядження, а саме пункту другого, зрозуміло, що Сакська РДА передавала земельну ділянку загальною площею 0,0600га (пасовища) безкоштовно у власність для ведення індивідуального дачного будівництва із земель запасу за межами населеного пункту.

Згідно частини 3 статті 41 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09 квітня 1999 року №586-XIV акти місцевих державних адміністрацій ненормативного характеру, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію.

Таким чином, судом встановлено, що розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим від 06 травня 2009 року № 789-р “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сто одному громадянинові України безоплатно у власність для ведення індивідуального дачного будівництва на території Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим” є актом ненормативного характеру, прийнятим у межах повноважень Сакської РДА.

Суд приходить до висновку, що позивач виконав всі вимоги, вказані у розпорядженні Сакської районної державної адміністрації в АР Крим від 06 травня 2009 року № 789-р “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сто одному громадянинові України безоплатно у власність для ведення індивідуального дачного будівництва на території Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим”.

Закон України “Про місцеві державні адміністрації” від 09 квітня 1999 року N 586-XIV в редакції станом на день прийняття оскаржуваного розпорядження, не надає права Сакській районній держадміністрації визнавати розпорядження, прийняти цією ж РДА, такими, що втратили чинність - частина 1 статті 43 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 09 квітня 1999 року № 586-XIV передбачає тільки такий порядок їх скасування - акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

У зв'язку з тим, що розпорядженням Сакської районної державної адміністрації в АР Крим від 29 вересня 2010 року № 1063-р розпорядження Сакської РДА від 06 травня 2009 року № 789-р визнано таким, що втратило чинність, суд приходить до висновку, що відповідно до діючого законодавства України Сакська районна державна адміністрація в АР Крим не має права скасовувати та визнавати такими, що втратили чинність, прийняті нею розпорядження.

З огляду на зазначене, відповідач під час винесення розпорядження від 29.09.2010року № 1063-р вийшов за межі повноважень, передбачених Конституцією та законами України та діяв у не передбачений законодавством спосіб (виніс не передбачене законодавством розпорядження щодо втрати чинності ненормативним актом індивідуальної дії, який вичерпав свою дію фактом виконання та не підлягає скасуванню або зміні), що є безумовною підставою для визнання незаконним (протиправним) та скасування зазначеного розпорядження голови Сакської районної державної адміністрації.

При таких обставинах позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова складена у повному обсязі 29.06.11р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим від 29.09.2010 року № 1063-р “Про розгляд протесту Сакського міжрайонного прокурора” в частині визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Сакської районної державної адміністрації від 06.05.2009 року № 789-р “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сто одному громадянинові України безоплатно у власність для ведення індивідуального дачного будівництва на території Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим” стосовно:

- затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки ОСОБА_1,

- передачі безоплатно у власність для ведення індивідуального дачного будівництва з земель запасу за межами населених пунктів на території Оріхівської сільської ради Сакського району земельної ділянки №117 площею 0,0600га (кадастровий номер 01:243:852:00:09:001:1472) ОСОБА_1,

- зміни категорії земель сільськогосподарського на категорію земель рекреаційного призначення та встановлення цільового використання земельної ділянки ОСОБА_1 згідно Українському класифікатору цільового призначення землі - рекреаційне (для індивідуального дачного будівництва), код цільового використання 4.3.

- затвердження розміру втрат сільськогосподарського виробництва ОСОБА_1 в розмірі 2433 гривень,

- зобов'язання ОСОБА_1 відшкодувати витрати сільськогосподарського виробництва та дотримуватися правових обмежень,

- видачі ОСОБА_1 державного акту на право власності на земельну ділянку згідно погодженого та затвердженого проекту землеустрою після відшкодування витрат сільськогосподарського виробництва.

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3 гривні 40 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Гаманко Є.О.