вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
24 червня 2011 р. (16:01) Справа №2а-2910/11/0170/9
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Гаманка Є.О., при секретарі Павленко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Ленінського району АРК в інтересах держави в особі Фонду майна АРК
до Щолкінської міської ради
про визнання незаконним та скасування рішення
Представники сторін:
прокурор, Єрьоменко А.М. посвідчення № 11118;
представник позивача, Жменько Оксана Володимирівна;
представник відповідача, не з'явився.
До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов Прокурора Ленінського району АРК в інтересах держави в особі Фонду майна АРК до Щолкінської міської ради, у якому прокурор, з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд визнати незаконним та скасування рішення №13 Щолкінської міської ради 51-ої сесії 5-го скликання від 19.11.09р. "Про визнання безхазяйною нерухому річ будинок №60-В 2а секція осі 3-4".
Представник відповідача у судове засідання, що відбулося 02.06.11р., надав заперечення на позов, у яких повідомляє суду, що позовні вимоги не визнає тому, що відсутні документальні підтвердження факту будівництва об'єкта ССМУ «Крименергоспецбуд»; докази того, що спірний об'єкт не увійшов до статутного фонду ТОВ ССМУ «Крименергоспецбуд»; юридичні підстави приналежності об'єкта АРК.
У судовому засіданні, що відбулося 24.06.11р., позивач та прокурор наполягли на задоволенні позовних вимог, відповідач явку представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
Щолкінською міською радою 5-го скликання на 51-й сесії 19.11.09р. прийнято рішення «Про визнання безхазяйною нерухому річ будинок № 60-В 2-а секція осі 3-4» (зворотній бік а.с.5).
Прокуратурою Ленінського району АР Крим 12.11.10р. за № 60/06-5200 був внесений протест на рішення від 19.11.09р. «Про визнання безхазяйною нерухому річ будинок № 60-В 2-а секція осі 3-4» (а.с.7).
15.12.10р. рішенням №7 3-й сесії Щолкінської міської ради 6-го скликання протест прокурора Ленінського району АРК № 60/06-5200 від 12.11.10р. було відхилено.
10.01.11р. за № 08-14/10452 Фондом майна Автономної Республіці Крим заявлено клопотання прокуратурі Ленінського району про подання в інтересах ФМ АРК позову до Окружного адміністративного суду АР Крим щодо визнання рішення Щолкінської міськради незаконним.
Враховуючи вищевикладене прокурора Ленінського району АРК в інтересах держави в особі Фонду майна АРК просить суд визнати незаконним та скасування рішення №13 Щолкінської міської ради 51-ої сесії 5-го скликання від 19.11.09р. "Про визнання безхазяйною нерухому річ будинок №60-В 2а секція осі 3-4".
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи законність оскаржуваного рішення, суд вважає необхідним перевірити законність дій відповідача та обсяг його повноважень.
Відповідно до ст. 140 Конституції України і ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села або добровільного об'єднання в сільську громаду жителів декількох сіл, селища і міста самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Відповідно до ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування і їх посадовці діють лише на підставі, в межах повноважень і способом, передбаченим Конституцією) законами України, і керуються в своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради Міністрів Крим, прийнятими в межах їх компетенції.
Відповідно до Указу Президента України від 18.08.1995 року № 757 «Про органи приватизації Автономної Республіки Крим» та Положення про Фонд Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Уряду Автономної Республіки Крим № 325 від 02.11.1995 року - Фонд майна Автономної Республіки Крим є центральним органом державної виконавчої влади Автономної Республіки Крим, є юридичною особою, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах.
Судом з'ясовано, що Постановою Верховної Ради АР Крим від 19.12.07р. № 716-5/07 «Про питання управління майном, що належить Автономній Республіці Крим» до складу майна, що належить Автономній Республіці Крим, включений об'єкт незавершеного будівництва «Друга блок-секція (9 поверхів, 36 квартир, 111-1V осі) житлового будинку №60-В», розташований в м. Щолкіне Ленінського району, підрядчиком по будівництву є ТОВ «Спеціалізоване будівельно-монтажне управління «Крименергоспецбуд», що створено в процесі приватизації.
Судом також з'ясовано, що відповідно до ст. 26 Конституції Автономної Республіки Крим, Положення про порядок управління майном, що належить Автономній Республіці Крим або переданим до її управління, затвердженого Постановою ВР АКР від 21.04.1999р. №459-2/99, Положення про порядок передачі майна, що належить АРК, затвердженого Постановою ВР АРК від 21.06.00р. №1233-2/2000, Положення про порядок фінансування об'єктів капітального будівництва за рахунок коштів бюджету АРК та передачі закінчених будівництвом об'єктів до експлуатації суб'єктам господарювання, затвердженого Постановою ВР АРК від 20.10.2004р. №1087-4/04, прийнята Постанова ВР АРК від 19.03.08р. № 814-5/08 «Про питання у правління майном, що належить Автономній Республіці Крим».
Згідно п. 10 Постанови ВР АРК від 19.03.08р. № 814-5/08 «Про питання у правління майном, що належить Автономній Республіці Крим», для вирішення соціальних питань, пов'язаних з переселенням людей з небезпечних для мешкання приміщень, залучення інвестицій для забезпечення будівництва об'єкту, Фонду майна Автономної Республіки Крим доручено провести організаційну роботу і виступити засновником господарського товариства з часткою Автономної Республіки Крим у розмірі 51 % статутного фонду за участю стратегічного інвестора.
Відповідно до ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Статтею 321 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно з вимогами статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Правовідносини набуття права власності регулюються главою 24 Цивільного кодексу України, стаття 335 якої передбачає, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу.
Таким чином, із самого визначення поняття безхазяйна річ вбачається, що дана річ має бути такою, щодо якої право власності ніким не оспорюється.
Проте, при розгляді справи судом з'ясовано, що незавершений будівництвом будинок № 60-В-2 осі 3-4 не є безхазяйною нерухомою річчю, а належить Автономної Республіці Крим в особі Фонду майна АР Крим.
Відповідно до частини 2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб. Враховуючи, що заявлені вимоги про визнання незаконним та скасування спірного рішення, замість вимог про визнання його протиправним і скасування, як це передбачено КАС України для правових актів індивідуальної дії, суд, керуючись ст.11 КАС України, вважає можливим в цій частині вийти за межі позовних вимог.
При таких обставинах позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні, що відбулося 24.06.11р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова складена у повному обсязі 24.06.11р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення №13 Щолкінської міської ради 51-ої сесії 5-го скликання від 19.11.09р. «Про визначення безхазяйною нерухому річ будинок №60-В 2а секція осі 3-4».
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Гаманко Є.О.