79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
17.01.12 Справа № 5015/2610/11
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - судді Зварич О.В.
суддів Юрченко Я.О.
Якімець Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 (надалі ФОП ОСОБА_2) б/н від 26.10.2011р. (вх. № 2443 від 10.11.2011р.)
на рішення Господарського суду Львівської області від 01.08.2011р.
у справі № 5015/2610/11
за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області (РВ ФДМ України по Львівській області), м. Львів
до відповідача: ФОП ОСОБА_2, м. Львів
за участю третьої особи: Відокремлений підрозділ «Вокзал станції Львів»Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»(надалі ВП «Вокзал станції Львів»ДТГО «Львівська залізниця»), м. Львів
про стягнення 22 993,22 грн.,
за участю:
від позивача: ОСОБА_3 -представник (довіреність №18-11-00013 від 03.01.2012р.);
від відповідача: ОСОБА_4 -представник (довіреність б/н від 06.06.2011р.); ОСОБА_5 -представник (довіреність №574 від 02.06.2009р.);
від третьої особи: не з'явився,
Рішенням господарського суду Львівської області від 01.08.2011р. у справі 5015/2610/11 (суддя Фартушок Т.Б.) (з урахуванням ухвал про виправлення описок від 02.09.2011р. та 05.09.2011р. у даній справі) позов задоволено частково, стягнуто з ФОП ОСОБА_2 на користь РВ ФДМ України по Львівській області 9 245,93 грн. боргу, в дохід державного бюджету 91,97 грн. державного мита за подання позовної заяви до господарського суду, та 94,4 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В решті позовних вимог відмовлено.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що тільки з 18.08.2010р. орендар зміг здійснювати діяльність в орендованому майні. В матеріалах справи відсутні і учасниками не наведені доводи та не подані докази використання орендарем орендованого майна в строк до 18.08.2010р. Тому розрахунки за актами перевірок могли бути проведені лише з 18.08.2010р.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій рішення суду першої інстанції вважає прийнятим з неправильним застосуванням норм матеріального права, просить його скасувати, прийняти нове, яким відмовити повністю у задоволенні позовних вимог, судові витрати стягнути з позивача. Зокрема, зазначає, що в матеріалах справи немає жодного доказу, який міг би довести, що відповідач використовував об'єкт оренди всупереч п. 1.2 договору і, тим більше, займався реалізацією товарів підакцизної групи. Вказує, що згідно ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»пиво не відноситься до алкогольних напоїв, що потребують ліцензування при продажі.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу просить залишити без змін оскаржуване рішення місцевого господарського суду. Звертає увагу суду на те, що відповідачем визнано факт продажу пива в орендованому приміщенні, про що ним повідомлено в заяві, яка адресована господарському суду Львівської області. Відповідно до ЗУ «Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)», чинного на час проведення перевірки, пиво належить до групи підакцизних товарів. Актом від 22.09.2010р. про результати проведення перевірки державного майна, яке є предметом договору оренди № 4 від 18.01.2010р., встановлено порушення вимог ЗУ «Про оренду державного та комунального майна»та договору оренди.
Третя особа не забезпечила явки в судове засідання уповноваженого представника, про час, дату і місце розгляду апеляційної скарги належно повідомлена, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 05.01.2012р.
Дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, відзив на неї та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відсутність підстав для скасування рішення господарського суду Львівської області від 01.08.2011р. у справі 5015/2610/11 з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, 18.01.2010р. між РВ ФДМ України по Львівській області (орендодавець) та ФОП ОСОБА_2 (орендар) укладено договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності № 4, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно -частину площі буфету № 9 вокзалу станції Львів, загальною площею 96,40 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1, що знаходиться на балансі ВП «Вокзал станції Львів»ДТГО «Львівська залізниця»(балансоутримувач) (а.с.7-9).
Відповідно до п. 1.2 договору майно передається в оренду з метою розміщення: буфету, який не здійснює продаж товарів підакцизної групи 47,30 кв.м., торгівельного об'єкту з продажу непродовольчих товарів 20,00 кв.м., майстерні з ремонту одягу 11,30 кв.м.; майстерні з ремонту взуття 10,00 кв.м.; майстерні з ремонту годинників 7,80 кв.м.
Згідно п.п. 2.1, 2.3, 2.4 договору орендар вступає в строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору. Передача майна в оренду здійснюється за участю балансоутримувача, за вартістю, визначеною в звіті про незалежну оцінку, складеному за Методикою оцінки. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на орендодавця.
В п. 3.1 договору вказано, що орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995р. № 786 (зі змінами) (далі -Методика) становить без ПДВ за базовий місяць оренди жовтень 2009 року 4 234,42 грн. Орендна плата за перший (повний) місяць оренди -січень 2010 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць оренди жовтень 2009 року на індекси інфляції за листопад, грудень 2009 року та січень 2010 року.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному законодавством (п. 3.2 договору).
Відповідно до п.5.1 договору орендар зобов'язується використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього договору.
Орендодавець зобов'язується передати за участю балансоутримувача орендарю в оренду майно згідно з договором за актом приймання-передавання майна, який підписується одночасно з договором (п. 7.1 договору).
Пунктом 9.3 договору сторони погодили, що спори, які виникають за цим договором або в зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до п.10.1 договору цей договір укладено строком на 2 роки 364 дні, що діє з 18 січня 2010р. по 15 січня 2013р. включно.
Договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності № 4 від 18.01.2010р. підписано та скріплено печатками сторін, що свідчить про погодження ними істотних умов даного договору.
18.01.2010р. сторонами підписано акт № 4/2010 приймання-передавання нерухомого державного майна, площею 96,40 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10 на звороті).
Як вбачається з матеріалів справи, 07.06.2010р. балансоутримувач (ВП «Вокзал станції Львів»ДТГО «Львівська залізниця») підписав договір оренди № 4 від 18.01.2010р. та акт приймання-передавання нерухомого майна, площею 96,40 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1 за № 4/2010 від 18.01.2010р. (а.с.44-45).
29 липня 2010 року між ДТГО «Львівська залізниця»(постачальник) та ФОП ОСОБА_2 (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 1/432 (а.с.46-47).
Матеріалами справи підтверджується факт надання 18 серпня 2010 року Укрзалізницею (Воєнізована пожежна охорона) на підставі заяви від 16.08.2010р. дозволу № 40 на початок роботи магазину-буфету за адресою АДРЕСА_1 (а.с.48).
22 вересня 2010 року представниками регіонального відділення проведено перевірку державного окремого індивідуально визначеного майна -частини площі буфету № 9 вокзалу станції Львів загальною площею 96,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 (об'єкт оренди), що знаходиться на балансі ВП «Вокзал станції Львів»ДТГО «Львівська залізниця»(договір оренди від 18.01.2010р. № 4) на предмет дотримання чинного законодавства щодо оренди державного майна, зокрема проведено обстеження стану та використання орендарем об'єкта оренди, про що складено Акт (а.с. 15).
У вищевказаному акті перевірки від 22.09.2010р. вказано, що в порушення ЗУ “Про оренду державного та комунального майна”, п.1.2 договору оренди, ФОП ОСОБА_2 об'єкт оренди фактично використовується з наступною метою: торгівельний об'єкт з продажу продовольчих товарів, в тому числі товарів підакцизної групи 47,30 кв.м. (орендна ставка відповідно до Методики становить 18 %); торгівельний об'єкт з продажу промислових товарів, що були у використанні 49,1 кв.м. (орендна ставка відповідно до Методики становить 18 %). Враховуючи фактичне використання ФОП ОСОБА_2 об'єкта оренди до державного бюджету станом на 22.09.2010р. необхідно сплатити 13 141,82 грн.
Акт про результати проведення перевірки від 22.09.2010р. відповідачем підписано без жодних зауважень.
02-09.02.2011р. представниками регіонального відділення, в присутності представників балансоутримувача та працівників торгівельних об'єктів -продавців (двох), які відмовились називати свої прізвища та посади, проведено перевірку державного окремого індивідуально визначеного майна -частини площі буфету № 9 вокзалу станції Львів загальною площею 96,4 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 (об'єкт оренди), що знаходиться на балансі ВП «Вокзал станції Львів»ДТГО «Львівська залізниця»(договір оренди від 18.01.2010р. № 4) на предмет усунення порушень орендарем ФОП ОСОБА_2, викладених в акті перевірки РВ ФДМУ по Львівській області від 22.09.2010р., зокрема проведено обстеження стану та використання орендарем об'єкта оренди, про що складено Акт (а.с.16-17).
Повторною перевіркою встановлено, що в порушення ЗУ “Про оренду державного та комунального майна”, п.1.2 договору, ФОП ОСОБА_2 об'єкт оренди фактично використовується з наступною метою: торгівельний об'єкт з продажу продовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи 47,30 м.кв. (орендна ставка відповідно до Методики становить 8 %); торгівельний об'єкт з продажу промислових товарів, що були у використанні, 49,1м.кв. (орендна ставка відповідно до Методики становить 18 %). Враховуючи фактичне використання ФОП ОСОБА_2 об'єкта оренди до державного бюджету необхідно сплатити 9 851,40 грн. (за період з 01.09.2010р. по 31.01.2011р.). Всього підлягає перерахуванню до Державного бюджету України: 9 851,40 грн (за період з 01.09.2010р. по 31.01.2011р.) + 13 141,82 грн. (за період з 18.01.2010р. по 31.08.2010р.).
В матеріалах справи наявна копія претензії позивача від 17.03.2011р., в якій пропонується відповідачу в 20-ти денний термін, з моменту отримання претензії, прибути у регіональне відділення для розірвання договору у добровільному порядку, а також сплатити нараховану суму збитків -22 993,22 грн. (а.с.14).
18 березня 2011 року згідно акту приймання-передавання нерухомого державного майна від 18 березня 2011 року орендар передав, а балансоутримувач прийняв після строкового платного користування державне окреме індивідуально визначене майно -частину площі буфету №9 вокзалу станції Львів, загальною площею 96,40 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1, що знаходиться на балансі ВП «Вокзал станції Львів»ДГТО «Львівська залізниця». Передачу майна проведено на підставі дострокового розірвання договору оренди від 18 січня 2010 року за №4 (а.с.11).
Підставою звернення РВ ФДМ України по Львівській області до місцевого господарського суду з даним позовом слугувала несплата відповідачем нарахованої суми збитків в розмірі 22 993,22 грн.
При винесенні постанови колегія суддів керувалася наступним:
Частиною 2 ст. 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ст.759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Аналогічно п. 1 ст. 283 ГК України передбачає, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна»передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди.
Згідно п. 7.1 договору орендодавець зобов'язується передати за участю балансоутримувача орендарю в оренду майно згідно з договором за актом приймання-передавання майна, який підписується одночасно з договором.
Частинами 1, 2 ст. 773 ЦК України встановлено, що наймач зобов'язаний користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору. Якщо наймач користується річчю, переданою йому у найм, не за її призначенням або з порушенням умов договору найму, наймодавець має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.
Відповідно до ч.1 ст.629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
При укладенні договору оренди № 4 від 18.01.2010р. сторони погодили, що майно передається в оренду з метою розміщення, зокрема, буфету, який не здійснює продаж товарів підакцизної групи 47,30 кв.м.
В заяві б/н від 01.08.2011р. представник відповідача визнав факт продажу пива в магазині-буфеті за адресою АДРЕСА_1 з 28.08.2010р. по 22.09.2010р. (а.с. 39).
В акті про результати проведення перевірки від 22.09.2010р. вказано, що відповідач використовує об'єкт оренди для продажу, зокрема продовольчих товарів, в тому числі товарів підакцизної групи.
В силу положень ЗУ "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)" від 11.07.1996, № 313/96-ВР (чинного на момент проведення перевірки) пиво є підакцизним товаром.
Згідно ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ч. 1 ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включається неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.
Враховуючи вищевказані положення чинного законодавства України та проаналізувавши матеріали справи, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно частково задоволено позовні вимоги позивача, стягнено з відповідача 9 245,93 грн. та відмовлено в стягненні 13 747,29 грн. з огляду на таке:
Матеріалами справи підтверджується факт підписання балансоутримувачем договору оренди від 18.01.2010р. та акту приймання-передавання майна лише 07.06.2010р., отже з цього дня орендар отримав право фактичного користування об'єктом оренди.
Крім того, судом встановлено, що дозвіл № 40 на початок роботи магазину-буфету за адресою АДРЕСА_1 було надано 18.08.2010р. Вказана обставина свідчить про те, що тільки з 18.08.2010р. відповідач міг здійснювати діяльність в орендованому приміщенні.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази використання орендарем орендованого майна до 18.08.2010р., тому судова колегія вважає обґрунтованим та правомірним висновок місцевого господарського суду про те, що розрахунки за актами перевірок повинні бути проведені з 18.08.2010р.
Не заслуговують на увагу посилання апелянта про можливість СПД, що обрав спрощену систему оподаткування та звітності шляхом сплати єдиного податку, торгувати пивом без ліцензії в точці роздрібної торгівлі, оскільки в акті про результати проведення перевірки від 22.09.2010р. не зазначено про здійснення відповідачем безліцензійної діяльності, а вказано про здійснення діяльності з торгівлі товарами підакцизної групи, а відповідно до положень п.1 ЗУ "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)" від 11.07.1996, № 313/96-ВР (чинного на момент проведення перевірки 22.09.2010р.) та п.215.1 Податкового кодексу України ( чинного на час проведення перевірки 02-09.02.2011р.), пиво належить до підакцизних товарів.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення місцевого господарського суду прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права, тому його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.
Керуючись, ст. ст. 43, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд -
1. Рішення господарського суду Львівської області від 01.08.2011р. у справі 5015/2610/11 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-1 ГПК України.
Справу повернути в господарський суд Львівської області.
Головуючий суддя Зварич О.В.
судді Юрченко Я.О.
Якімець Г.Г.