Постанова від 07.12.2011 по справі 2а-4392/11/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2011 року 2а-4392/11/1070

Київський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Щавінського В.Р. розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області до Закритого акціонерного товариства „Гірничовидобувний і каменеобробний комбінат ”Біличі” про стягнення податкової заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Ірпінська ОДПІ Київської області звернулась з позовом до суду (та з урахуванням заяви про зменшення суми податкової заборгованості) просить стягнути з ЗАТ „Гірничовидобувний і каменеобробний комбінат ”Біличі” (далі - „ГКК”Біличі”) податкового боргу в сумі 333341,30 грн.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що за відповідачем рахується податкова заборгованість в сумі 231733,15 грн. по податку на додану вартість та заборгованість по податку на доходи найманих працівників в сумі 101608,15 грн. Вказує, що відповідач у добровільному порядку суму заборгованості не сплатив тому позивач звернувся до суду з вказаними позовом.

В судове засідання представник позивача не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та просили позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов не надав, будь-яких заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

22.02.1994 р. відповідача зареєстровано Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Згідно довідки відповідача було взято на облік платників податків до Ірпінської ОДПІ Київської області 22.02.1994 р. за №50/9.

Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ ( надалі -Закон України №2181-ІІІ), цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування , який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетом та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно ст. 1 п. 1.1 Закону України №2181-ІІІ, платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Платники податків, відповідно до підпункту 4.1.1. п.4.1. ст.4 Закону України №2181-ІІІ, самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації , крім випадків, передбачених п.п. 4.2.2. пункту 4.2. , а також п. 4.3 цієї статті .

Згідно з п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України №2181-ІІІ, податкова декларація подається за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових платежів) - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закон України №2181-ІІІ, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації .

Відповідно до вимог п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону Українги №2181-ІІІ, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідач до Ірпінської ОДПІ Київської області було подано податкові декларації з податку на додану вартість, а саме: декларація від 20.09.2010 р. №43871 на суму 102988,35, декларація від 20.09.2010 р. №50977 на суму 111944,35 грн., декларація від 20.09.2010 р. №59332 на суму 193375,35 грн., декларація від 17.12.2010 р. №62328 на суму 204489,35 грн., декларація від 19.05.2011 р. №191860,22 грн., декларація від 20.06.2011 р. №9004294749 на суму 225124,22 грн., в яких відповідач самостійно зазначив суму ПДВ , яка підлягає сплаті в бюджет.

Відповідно до п.п 5.4.1 п. 5.4 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Як вбачається з матеріалів справи, працівниками Ірпінської ОДПІ Київської області були проведені перевірки сплати ПДВ до бюджету відповідачем.

Під час перевірок було виявлено, що відповідач не сплатив ПДВ, порушив строки сплати ПДВ передбачених п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетом та державним цільовим фондом” від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ (далі-Закон України № 2181-ІІІ) та пп. 7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” №168/97-ВР від 03.04.1997 р. (далі-Закон України №168-97-ВР).

Вказані порушення зафіксовані в Актах про результати проведення перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість: від 21.04.2010 р. № 664/15-3/00292474; від 25.05.2010 р. №873/15-3/00292474; від 09.07.2010 р. №1743/15-3/00292474; від 13.09.2011 р. №1758/15-3/00292474.

Відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень - рішень платниками податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 р. № 253, у разі виявлення порушень, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, орган державної податкової служби відповідно до вимог нормативно - правових актів, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служи, приймає та надсилає суб'єкту господарювання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Пунктом 7.2 зазначеного Порядку передбачено, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій складається на розраховану суму штрафних (фінансових) санкцій.

За результатами перевірки заступником начальника Ірпінської ОДПІ Київської області до відповідача було застосовано фінансові (штрафні) санкції по податку на додану вартість в розмірі, про що винесено податкові повідомлення - рішення від 21.04.2010 р. №0002281501, від 25.05.2010 р. №0002681501, від 09.07.2010 р. №0003601501; від 07.06.2011 р. №0001481501; від 13.09.2011 р. №0003151501.

Вищевказані податкові повідомлення - рішення отримані відповідачем.

У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Згідно п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст.6 Закону України № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Позивачем було надіслано на адресу відповідача першу податкову вимогу № 1/766 від 24.11.2009 р. та другу податкову вимогу № 2/1 від 13.01.2010 р.

Вищезазначені податкові вимоги були отримані безпосередньо посадовою особою підприємства, про що свідчить відмітка на корінцях податкових вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, працівниками Ірпінської ОДПІ Київської області була проведена позапланова виїзна перевірка відповідача з питань дотримання вимог щодо своєчасності нарахування та виплати заробітної плати та правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.07.2008 р. по 31.07.2010 р.

Під час перевірок було виявлено, що відповідач порушив вимоги п.п. 8.1.2 п.8.1 ст. 8 та п.п. „а” п.19.2 ст.19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003 р. №889-ІV щодо питань своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету за період з 01.07.2008 р. по 31.07.2010 р. Пеня по податку з доходів фізичних осіб за наслідками перевірки становить 80444,37 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки від 23.06.2011 р. №1212/17-1/00292474 про результати документальної планової виїзної перевірки відповідача з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за період з 01.07.2008 р. по 31.12.2010 р., була проведена перевірка.

Під час перевірок було виявлено, що відповідач порушив вимоги п.п. 8.1.2 п.8.1 ст. 8 та п.п. „а” п.19.2 ст.19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003 р. №889-ІV щодо питань своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету за період з 01.08.2010 р. по 31.12.2010 р. Пеня по податку з доходів фізичних осіб за наслідками перевірки становить 21376,86 грн.

Як з облікової картки платника податків була переплата в сумі 213,08 грн.

Загальна сума податкової заборгованості 333341,30 грн.

Згідно п.203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 89.1.1 п. 89.1 ст. 89 Податкового Кодексу України право податкової застави виникає, зокремам, у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Згідно п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України орган державної податкової служби України має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Таким чином, відповідач заборгованість не сплатив. З огляду на викладене, позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Оскільки, відповідач податкову заборгованість не сплатив, а тому вказана сума заборгованості підлягає стягненню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного та керуючись Законом України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”, ст. ст. 94, 158-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Гірничовидобувний і каменеобробний комбінат ”Біличі” (ЄДРПОУ 00292474) на користь держави в особі Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області податкову заборгованість в сумі 333341 (триста тридцять тисяч триста сорок одна) грн. 30 коп. (податок на додану вартість на загальну суму 231733 (двісті тридцять одна тисяча сімсот тридцять три) грн. 15 коп., на р/р 31111029700007 одержувач ДБ Ірпінь, ідентифікаційний код 23569441, банк одержувача: ГУ ДКУ в Київській області, м. Київ, МФО 821018, код платежу 14010100); (податок з доходів найманих працівників на загальну суму 101608 (сто одна тисяча шістсот вісім) грн. 15 коп., на р/р 33216800700011 одержувач МБ Коцюбинське, ідентифікаційний код 23569441, банк одержувача: ГУ ДКУ в Київській області, м. Київ, МФО 821018, код платежу 11010115).

Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В. Р.