17 листопада 2011 року 4926/10/1070
Київський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Щавінського В.Р. при секретарі судового засідання - Талалакіну С.М.
за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Українська Молочна Компанія”
до Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області
про скасування податкового повідомлення - рішення, -
ТОВ „Українська Молочна Компанія” звернулась до суду з позовом до Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області про скасування податкового повідомлення - рішення №0000491660/0 від 10.12.2009 р.
Свої вимоги мотивує тим, що Яготинською МДПІ Київської області проведено перевірку ТОВ „Українська Молочна Компанія” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування на додану вартість за січень 2009 р., за результатами якої складено акт перевірки №644/1600-34099131 від 10.12.2009 р.
Згідно акту №644/1600-34099131 від 10.12.2009 р. про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з ПДВ, ТОВ „Українська Молочна Компанія” необхідно перерахувати до бюджету 61754,00 грн.
10.12.2009 р. Яготинська МДПІ, на підставі акту перевірки, винесено податкове повідомлення-рішення №0000491660/0 від 10.12.2009 р., яким зобов'язав ТОВ „Українська Молочна Компанія” сплатити в бюджет 61754,00 грн.
Також пояснив, що ТОВ «Українська Молочна Компанія» було відмолено у бюджетному відшкодуванні з податку на додану вартість у розмірі 4 953 029,00 грн. за 12-й місяць 2008 р., яка заявлена Позивачем у січні 2009 р., оскільки Позивач має право на отримання бюджетного відшкодування, яке виникло до 01.01.2009 р. на підставі п.п. «а» п.п.7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Тому податковим органом невірно встановлено порушення Позивачем вимог пункту 81.3 ст. 81 Закону України «Про податок на додану вартість» та завищення Позивачем суми бюджетного відшкодування за січень місяць 2009 р. у розмірі 4 953 029,00 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення позивач вважає протиправним та просить його скасувати.
У судовому засіданні представник позивача пояснив, що податкове повідомлення-рішення №0000162300/0 від 28.04.2009 р. Яготинської МДПІ Київської області, згідно з яким сума завищення бюджетного відшкодування складає 4 953 029,00 грн. скасовано постановою Київського окружного адміністративного суду від 09.07.2010 р. по адміністративній справі №786/10, яка набрала законної сили, у зв'язку з цим просив задовольнити позов.
Відповідач заперечував проти позову та пояснив, що згідно акту №644/1600-34099131 від 10.12.2009 р. про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з ПДВ, ТОВ „Українська Молочна Компанія” з ПДВ за жовтень 2009 р. Яготинською МДПІ Київської області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.12.2009 р. №0000491660/0, яким зобов'язано позивача сплатити до бюджету ПДВ в розмірі 61754,00 грн.
Пояснив, що при позаплановій виїзній перевірці ТОВ „Українська молочна компанія" згідно акту №311/2301/34099131 від 17.04.2009 року з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2009 року встановлено порушення Позивачем порядку ведення податкового обліку, а саме порушено п.8\3. ст.81 Закону України від 03.04.1997 №168/97-ВР „Про податок на додану вартість" та пп.5.8 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997року №166 зі змінами та доповненнями. Пунктом 8і.3. ст.81 Закону України від 03.04.1997 №168/97-ВР регламентовано, що якщо сума податку на додану вартість, сплачена (нарахована) сільськогосподарським підприємством постачальникам на вартість виробничих факторів, перевищує суму податку, нараховану по операціях з поставки товарів (робіт, послуг), основних фондів, то різниця між такими сумами не підлягає бюджетному відшкодуванню. Якщо вхідний ПДВ за товари (послуги), основними фондами раніше потрапив до загальної декларації, а потім їх спрямовують для використання в спецрежимній діяльності (зокрема, ТОВ "Українська Молочна Компанія" з 01.01.2009 року застосовують спецрежим), то необхідно зменшити податковий кредит за встановленою формою, перенісши його до скороченої декларації. Отже, ТОВ „Українська Молочна Компанія" з 01.01.2009 року необхідно перенести значення рядка 26 загальної декларації звітного податкового періоду до податкової декларації (скороченої по спец режиму). Тобто рядок 26 загальної декларації повинен залишитися незаповнений.
Вважає, що виключивши з рядка 26 загальної декларації по ПДВ за січень місяць 2009 року залишок від'ємного значення, позивач не має права вносити в рядок 23.2 наступних податкових декларацій значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду. Тобто рядок 23.2 загальної декларації з ПДВ за вересень 2009 року повинен бути незаповненим.
Також представник відповідача вважає, що у податковій декларації з ПДВ за вересень 2009 року податкові зобов'язання становлять 39849,00 грн., податковий кредит 87608,00 грн., 47759,00 грн. - від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання і податковим кредитом. У податковій декларації з ПДВ за жовтень 2009 року податкові зобов'язання становлять 117315,00 грн. (рядок 9), податковий кредит 7802,00 грн. (рядок 17), 109513 грн. (рядок 20) - позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту. Від'ємне значення вересня 47759,00 грн. Відповідно до цього перерахуванню (сплаті) до бюджету підлягає (117315,00 грн. - 7802,00 грн.) - 47759 = 61754,00 грн. Вважає, що дана сума повинна бути відображена в рядку 27 загальної декларації по ПДВ (сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду).
В судовому засіданні відповідач просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська Молочна Компанія» до 01.01.2009 року перебувало на загальній системі оподаткування та мало статус платника податку на додану вартість.
З 01.01.2009 року Позивач перейшов на спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість, у зв'язку з чим отримав свідоцтво № 100165202 про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Оскільки позивач перебував до 01.01.2009 року на загальній системі оподаткування, ним заявлена сума до відшкодування в декларації з податку на додану вартість за січень 2009 року, яка складається виключно з податкового кредиту, який виник у 2008 році та включений в декларацію з ПДВ в січні 2009 року (додаток 5 до акту перевірки).
Як встановлено судом, в квітні 2009 року працівником сектору контролю за відшкодуванням ПДВ Яготинської МДПІ було проведено позапланову документальну перевірку ТОВ «Українська Молочна Компанія» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ на рахунок платника у банку у сумі 4 953 029,00 грн. за грудень місяць 2008 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.12.2008 року по 31.12.2008 року, за результатами якої складено Акт від 17.04.2009 року № 311/2301/34099131.
За даними Акта перевірки податковим органом встановлено, що на порушення п. 81.3 ст. 81 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР ТОВ «Українська Молочна Компанія» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за січень місяць 2009 року на суму 4 953 029,00 грн.
На думку податкового органу, якщо вхідний податок на додану вартість за товари (послуги) раніше потрапив до загальної декларації, а потім їх спрямовують для використання в спец режимній діяльності, то необхідно зменшити податковий кредит за встановленою формою, перенісши його до скороченої декларації. Таким чином, залишок податку на додану вартість, який відображений у рядку 26 податкової декларації за грудень 2008 року необхідно перенести до податкової декларації (скороченої по спец режиму) за січень 2009 року.
На підставі висновків Акту перевірки Яготинською МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.04.2009 року № 0000162300/0, згідно з яким сума завищення бюджетного відшкодування складає 4 953 029,00 грн.
З 01.02.2009 р. діє ст. 81 Закону України від 03.04.1997 р. №168/97-ВР „Про додаток на додану вартість” (далі - Закон про ПДВ), яким встановлений спеціальний режим оподаткування діяльності в сфері сільського і лісового господарства та рибальства.
Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей. (п.8'.2 Закону про ПДВ). При цьому якщо сума податку на додану вартість, сплачена (нарахована) сільськогосподарським підприємством постачальнику на вартість виробничих факторів, перевищує суму податку, нараховану по операціях з поставки сільськогосподарських товарів (послуг), то різниця між такими сумами не підлягає бюджетному відшкодуванню, (п. 81.З Закону про ПДВ). Така сума ПДВ враховується в валові витрати платника ПДВ (від'ємне значення суми рядку 18 Декларації по ПДВ (скороченій).
Декларацію по ПДВ (скорочену) згідно з вимогами і по формі, передбаченими Наказом Державної податкової адміністрації України від 21.01.2009 р. № 8 «Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість» Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.01.2009 р. за № 90/16106, суб'єкти спеціального режиму оподаткування діяльності в сфері сільського і лісового господарства та рибальства почали складати, починаючи з звітності за січень 2009 р. (лист ДПАУ від 04.02.2009 р. № 2095/7/16-1116).
Згідно пп. 5.7.1 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПАУ від 30.05.1997 р. № 166 зі змінами та доповненнями (Далі Порядок № 166), в податковій декларації (скороченій) на підставі с п. 81.15.1 Закону про ПДВ відображаються:
а) товари (послуги), які придбаваються сільськогосподарським підприємством для їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції, а також основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції. У разі якщо товари (послуги), основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виготовлення сільськогосподарських товарів (послуг), а частково для інших товарів (послуг), то сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з частки використання таких товарів (послуг), основних фондів в операціях сільськогосподарського виробництва та відповідно в інших операціях.
Указаний розподіл відбувається у тому періоді, у якому здійснювалось таке виготовлення та/або придбання, а розподілені суми відповідно включаються до значень рядків 10, 12, 13 декларації з податку на додану вартість та декларації з податку на додану вартість (скороченої), довідково відображаються у рядках 101, 121, 131 податкової декларації (скороченої).
Також згідно пп. 5.8. Порядку № 166 у рядку 16.3 відображається коригування, пов'язане з використанням раніше придбаних товарів (послуг), основних фондів частково для виготовлення сільськогосподарськими підприємствами сільськогосподарських товарів (послуг) або переробними підприємствами готової продукції, а частково для інших.
Таке коригування проводиться виходячи із залишкової вартості основних фондів та вартості залишків товарів, що використовуються чи підлягають використанню в сільськогосподарському або переробному виробництві відповідно до частки використання таких товарів (послуг), основних фондів в операціях сільськогосподарського або переробного виробництва та в інших операціях (для сільськогосподарських підприємств не нижче питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (послуг), розрахованої відповідно до вимог пункту 81.6 статті 81 Закону):
а) у разі зміни напряму використання товарів (послуг), основних фондів з іншої діяльності на діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства або на діяльність з виготовлення готової продукції переробним підприємством;
б) при реєстрації сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування.
Дані зміни пп. 5.8. Порядку №166 від 30.05.1997 р. вступили в дію з 10.02.2009 р., після вступу ст.81 Закону Про «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР.
Право платника податку розпоряджатися сформованим податковим кредитом регулюються виключно Законом про ПДВ.
Керуючись п.7.7. ст.7 Закону про ПДВ; «7.7. Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків"
На підставі п.п. 7.7.1 п.7.7. ст..7 Закону України «Про ПДВ», «Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.п 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Беручи до уваги п.п. 7.7.2. Закону України «Про ПДВ «Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно пп. 15.3.1. п. 15.3. ст. 15 Закону України №2181-ІІІ «Заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування».
Позивач перейшов на спеціальний режим оподаткування з 01.01.2009 р., а сума заявлена до відшкодування в декларації з податку на додану вартість за січень 2009 р. складається виключно з податкового кредиту, якій виник у 2008 р. та включений в декларацію з ПДВ в січні 2009 р., (додаток 5 до акту перевірки №311/2301/34099131 від 17.04.2009 р.).
З цього слідує що Позивач подаючи загальну декларацію з податку на додану вартість за січень 2009 р., який був отриманий в результаті господарської діяльності 2006-2008 р.р., має право включати в рядок 26 Загальної декларації залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду
І з цього слідує, що Відповідач безпідставно виключив суму від'ємного значення, в рядку «26» у податкової загальної декларації за січень 2009 р. на підставі акта № 311/2301/34099131 від 17.04.2009 р., яка повинна була відобразіться в загальної декларації за жовтень 2009 р.
Виходячи з вищезгаданого в декларації за вересень 2009 р., від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання і податковим кредитом становить 47759,00 грн., у податковий декларації за жовтень 2009 р. податкові зобов'язання становлять 117 315,00 грн., податковий кредит 7802, 109 513 - позитивне значення між сумою податкового зобов'язання і податковим кредитом. Від'ємне значення вересня складало 47 759,00 грн. 109 513 - 47759= 61 754,00 грн. і враховується у зменшенні від'ємного значення звітного періоду, який складав 5 259 169,00 грн., в декларації за жовтень 2009р.
Таким чином Відповідач неправомірно виключив суму у розмірі 7 600 230,00 (сім мільйонів шістсот тисяч двісті тридцять гривен) грн. (26 рядок загальна декларації за січень 2009 р.), з яких в ході діяльності Позивача на 19.11.2009 р. залишилось від'ємне значення в сумі 5 259 169,00 грн., і не зменшив тим самим суму податкового боргу у розмірі 61 754 ,00 грн., у загальній декларації за жовтень 2009 року.
Крім того, під час розгляду справи було встановлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду по справ №2-а-786/10/1070 від 09.07.2010 р. скасовано податкове повідомлення-рішення №№0000491660/0 від 10.12.2009 р. (далі - Ухвалю Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2010 р. постанову Київського окружного адміністративного суду від 09.07.2010 р. залишено без змін, а також ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.09.2011 р. постанову Київського окружного адміністративного суду від 09.07.2011 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2010 р. залишено без змін). Судове рішення Київського окружного адміністративного суду по справ №2-а-786/10/1070 від 09.07.2010 р. про скасування податкового повідомлення-рішення №0000491660/0 від 10.12.2009 р. Яготинської МДПІ Київської області набрало законної сили.
Згідно ч.1. ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно ст.124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Оскільки, податкове повідомлення-рішення №0000162300/0 від 28.04.2009 р. Яготинської МДПІ Київської області є скасованим, за таких обставин підстави для стягнення з ТОВ «Українська Молочна Компанія» податкового зобов'язання в сумі 61754,00 грн., що визначене податковим повідомленням-рішенням №0000491660/0 від 10.12.2009 р., відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 70, 71, 72, 99, 158-163, 167 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області від 10 грудня 2009 року №0000491660/0.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України.
Суддя Щавінський В. Р.
Постанова у повному обсязі виготовлена 22 листопада 2011 року.