Постанова від 12.10.2011 по справі 2а-3355/11/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2011 року 2а-3355/11/1070

Київський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Щавінського В.Р. при секретарі судового засідання - Талалакіну С.М., за участю представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу

за позовом Броварського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Броварської об'єднаної державної податкової інспекції у Київській області

до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1

про стягнення податкової заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Броварський міжрайонний прокурор Київської області в інтересах держави в особі Броварської ОДПІ в Київській області звернувся з позовом до суду з вимогою про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податкового боргу в сумі 107287,50 грн.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що за відповідачем рахується податкова заборгованість в сумі 107287,50 грн. по податку на додану вартість. Вказує, що відповідач у добровільному порядку суму заборгованості не сплатив тому прокурор звернувся до суду з вказаними позовом.

В судове засідання прокурор та представник позивача не з'явилися. Представник позивача надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив закрити провадження у справі. У обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що відповідачем у даній адміністративній справі є фізична особа - підприємець ОСОБА_1 який, відповідно до вимог КАС України не може бути відповідачем у даній адміністративній справі Позовні вимоги позивача не відповідають, на його думку, вичерпному переліку позовних вимог які містяться в КАС України, отже представник відповідача вважає, що позовні вимоги є незаконними, а справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

06.04.2005 р. фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований Виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області про що видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця.

Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових чи службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 3 КАС України, до справ адміністративної юрисдикції належать публічно-правові спори, в якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно зі ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України орган державної податкової служби України має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає, що Броварський міжрайонний прокурор Київської області в інтересах держави в особі Броварської ОДПІ в Київській області має право на звернення до адміністративного суду з вказаним позовом.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі п. 1 ст.111 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 р. №509-ХІІ, відповідно до направлення від 21.01.2010 р. №68/17-1, виданого Броварською ОДПІ в Київській області та плану-графіку проведення планових виїзних перевірок фізичних осіб - підприємців працівниками Броварської ОДПІ в Київській області проведена документальна планова виїзна перевірка фінансово - господарської діяльності з питань дотримання відповідачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за періоди з 01.10.2006 р. по 30.09.2009 р.

В результаті перевірки встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1, здійснюючи діяльність на спрощеній системі оподаткування відповідно до Указу Президента України від 03.07.1998 р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (далі - Указ №727/98) отримав виручку від реалізації товарів (робіт, послуг) за період з 01.04.2008 р. по 31.12.2008 р. в розмірі - 505999,86 грн. (відповідно до даних виписок банку по рахунку №26004692143874, всього отримано коштів як оплата за поставлені меблі - 505960,59 грн., в т.ч. : 09.04.2008 р. - 4724,73 грн., 21.04.2008 р.- 5075,73 грн., 13.05.2008 р. - 31623,03 грн., 13.05.2008 р. - 720,00 грн., 14.05.2008 р. - 9560,00 грн., 30.05.2008 р. - 3870,00 грн., 04.06.2008 р. - 19046,00 грн., 30.07.2008 р. - 80000,00 грн., 01.08.2008 р. - 98000,00 грн., 06.08.2008 р. - 3200,00 грн., 12.08.2008 р. - 262,00 грн., 13.08.2008 р. - 2222,00 грн., 14.08.2008 р. - 66500,00 грн., 28.08.2008 р. - 43240,00 грн., 28.08.2008 р. - 3760,00 грн., 02.09.2008 р. - 2407,00 грн., 03.09.2008 р. - 7000,00 грн., 12.09.2008 р. - 3300,00 грн., 25.09.2008 р.- 3190,00 грн., 26.09.2008 р.- 5900,00 грн., 30.09.2008 р. - 300,00 грн., 07.10.2008 р. - 3850,00 грн., 23.10.2008 р. - 8402,00 грн., 23.10.2008 р. - 5705,00 грн., 24.10.2008 р. - 14000,00 грн., 24.10.2008 р. - 16605,00 грн., 24.10.2008 р. - 17590,00 грн., 24.10.2008 р. - 1200,00 грн., 04.11.2008 р. - 801,00 грн., 11.11.2008 р. - 3985,00 грн., 11.11.2008 р. - 2250,00 грн., 21.11.2008 р. - 10489,68 грн., 28.11.2008 р. - 8450,00 грн., 05.12.2008 р. - 8000,00 грн., 09.12.2008 р. - 2622,42 грн., 10.12.2008 р. - 1240,00 грн., 30.12.2008 р. - 780,00 грн., 30.12.2008 р. - 6090,00 грн., крім того отримано відсотки банку 31.12.2008 р. в розмірі - 39,27 грн.) та подаючи Заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2009 р. (вхідний №5005 від 11.12.2008 р.) та визначаючи в п.7. Заяви обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) з початку року в сумі 243725,00 грн. порушив вимоги ст.1. Указу № 727/98 відповідно до якого спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва: обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень (виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

Таким чином, фізична особа-підприємець ОСОБА_1, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності перевищив в IV кварталі 2008 р. обсяг встановленого граничного розміру річної виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) на суму понад 500 тис. гривень.

Враховуючи положення ч.3. ст.11. Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва» від 19.10.2000 р. № 2063-ІІІ (далі - Закон №2063-ІІІ), ст.1, ст.4., ст.5. Указу № 727/98, п.9.12 ст.9, п.22.10 ст.22. Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року № 889-IV (далі - Закон №889-ІV), ст.13. Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" від 26.12.1992 р. № 13-92 (далі - Декрету) та п.13. Інструкції «Про прибутковий податок з громадян», затвердженої наказом ГДПІ України від 21.04.1993 р. №12, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.06.1993 р. за №64 (далі - Інструкція), сума перевищення граничного обсягу виручки за IV квартал 2008 р. в розмірі - 5999,86 грн. (505999,86 грн. - 500000,00 грн.) за результатами перевірки включена до складу річного валового доходу за 2008 рік.

Відповідно до вимог ст.5. Указу № 727/98 у разі порушення вимог, установлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

Таким чином, з 01.01.2009 р. по 30.09.2009 р. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.1, ст.4, ст.5 Указу № 727/98, п.9.12 ст.9, п.22.10 ст.22. Закону №889-ІV, ст.13., ст.14. Декрету, п.13., п.4. п.14. Інструкції та п.п.4.1.46. п.4.1. ст.4. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181- III (далі - Закон №2181-ІІІ), повинен був перебувати на загальній системі оподаткування та подавати декларації про доходи.

Відповідно до п.4. ст.14. Декрету та п.п.4.1.4 п.4.1. ст.4. Закону №2181-111, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність надають податковому органу декларації за наслідками кожного звітного кварталу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу. Декларація про доходи (форма №1), одержані з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. повинна бути подана не пізніше 09.02.2009 р., декларація про доходи (форма №1), одержані з 01.01.2009 р. по 31.03.2009 р. повинна бути подана не пізніше 10.05.2009 р., декларація про доходи (форма №1), одержані з 01.01.2009 р. по 30.06.2009 р. повинна бути подана не пізніше 09.08.2009 р., декларація про доходи (форма №1), одержані з 01.01.2009 р. по 30.09.2009 р. повинна бути подана не пізніше 09.11.2009 р.

На порушення ч.3. ст.11. Закону № 2063-ІІІ, ст.1, ст.4, ст.5 Указу № 727/98, п.9.12 ст.9, п.22.10 ст.22 Закону №889-ІV, ст.13, ст.14 Декрету, п.13., п.4. п.14. Інструкції та п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181- III, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не подав до Броварської ОДПІ декларації про доходи (форма №1), одержані: з 01.10.2008 р. по 31.12.2008 р. (відповідно з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р.), з 01.01.2009 р. по 31.03.2009 р., з 01.01.2009 р. по 30.06.2009 р. та з 01.01.2009 р. по 30.09.2009 р. та представником відповідача не заперечувались.

Як вбачається з матеріалів справи, платником ПДВ суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 у Броварській ОДПІ не реєструвався.

Порядок реєстрації платником ПДВ та терміни подання заяви щодо такої реєстрації встановлені п.9.4. ст.9. Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (далі-Закон) та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість (затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 року N 79 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 03.04.2000 р. № 208/4429) (далі-Положення №79).

Відповідно до вимог п.12. Положення №79 у разі переходу на спрощену систему оподаткування із сплатою ПДВ або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності чи інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати ПДВ, відмінний від встановлених Законом, особа реєструється платником ПДВ у порядку, визначеному Законом та цим Положенням.

Відповідно до вимог п.п.2.3.1. п.2.3. ст.2. Закону особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

Відповідно до вимог п.9.3. ст.9. Закону особи, які підпадають під визначення п. 2.3. ст.2. цього Закону, зобов'язані зареєструватися як платник податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання).

Відповідно до вимог п.9.4. ст.9. Закону якщо обсяг оподатковуваних операцій особи протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену п.п.2.3.1. п.2.3. ст.2. цього Закону, не більше ніж у два рази, така особа зобов'язана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за таким звітним податковим періодом.

Особа, що не надсилає таку заяву у таких випадках та у такі строки, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Відповідно до вимог п.9.5. ст.9. Закону заява про реєстрацію направляється на адресу податкового органу з повідомленням про вручення або вручається особисто представником такої особи службовій особі податкового органу. Податковий орган зобов'язаний видати заявнику (відправити поштою) свідоцтво про податкову реєстрацію такої особи протягом десяти днів від дня отримання реєстраційної заяви.

Відповідно до вимог п.9.6. ст.9. Закону з урахуванням положень п.9.5. цієї статті заява про реєстрацію має бути подана (надіслана) податковому органу:

а) особами, що підлягають реєстрації згідно з п.п.2.3.1. п.2.3. ст.2. цього Закону, не пізніше двадцятого календарного дня з моменту досягнення суми оподатковуваних операцій, визначеної зазначеним пунктом.

Відповідно до вимог п.12.1. Положення № 79 не зареєстрована платником податку на додану вартість особа, яка, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування та сплачуючи єдиний податок, перевищила обмеження щодо обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік, установленого статтею 1 Указу N727, зобов'язана подати до органу державної податкової служби заяву про реєстрацію як платника ПДВ. Реєстраційна заява платника ПДВ має бути подана (надіслана) податковому органу:

а) фізичною особою - підприємцем - не пізніше двадцятого календарного дня з моменту перевищення.

В результаті перевірки встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перевищив в ІV кварталі 2008 р., а саме 30.12.2008 р. встановлений граничний розмір річної виручу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) на суму понад 500 тис. гривень та повинен був не пізніше двадцятого календарного дня з моменту перевищення подати до органу державної податкової служби заяву про реєстрацію як платника податку на додану вартість та отримати свідоцтво про податкову реєстрацію протягом десяти днів від дня подання реєстраційної заяви. Таким чином, 01.02.2009 р. відповідач повинен був зареєструватися платником ПДВ, що фактично не зробив, чим порушив вимоги п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2, п.9.3, п.9.4, п.9.5, п.9.6 ст. 9 Закону та п. 12 Положення про реєстрацію платників податків на додану вартість, в результаті перевірки встановлено неподачу податкових декларацій з ПДВ за лютий-вересень місяці 2009 р.

Відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень - рішень платниками податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 р. № 253 (далі - Порядку), у разі виявлення порушень, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, орган державної податкової служби відповідно до вимог нормативно - правових актів, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служи, приймає та надсилає суб'єкту господарювання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

За результатами актів перевірки заступником начальника Броварської ОДПІ в Київській області до відповідача було застосовано фінансові (штрафні) санкції по ПДВ в сумі 107287,50 грн., про що винесено податкове повідомлення - рішення від 05.02.2010 р. №0000211701/0.

Податкове повідомлення - рішення було отримане відповідачем 05.02.2010 р., що підтверджується підписом на даному рішенні.

Враховуючи вимоги п.6.2 ст. 6 Закону №2181-ІІІ, Броварською ОДПІ у Київській області направлено відповідачу першу податкову вимогу від 22.02.2010 р. №1/973 та другу податкову вимогу від 06.04.2010 р. №2/1441, які були отримані відповідачем.

Вказана податкова вимога залишиласть без задоволення.

Згідно п.203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 89.1.1 п. 89.1 ст. 89 Податкового Кодексу України право податкової застави виникає, зокрема, у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Згідно п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Оскільки, відповідач заборгованість в сумі 107287,50 грн. не сплатив, а тому дана суму підлягає стягненню у судовому порядку.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного та керуючись, ст. ст. 94, 128, 158-163, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Державного бюджету України в особі Броварської об'єднаної державної податкової інспекції у Київській області заборгованість в сумі 107287 (сто сім тисяч двісті вісімдесят сім) грн. 50 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України

Суддя Щавінський В. Р.

Постанова у повному обсязі виготовлена 17 жовтня 2011 року.