12 жовтня 2011 року 2а-2756/11/1070
Київський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Щавінського В.Р. при секретарі судового засідання - Талалакіну С.М., за участю прокурора, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу
за позовом Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області
до Вишгородської районної державної адміністрації Київської області
третя особа: ОСОБА_1
про визнання протиправним та скасування розпорядження від 27.12.2010 р. №3185,-
Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області звернувся до суду із позовом до Вишгородської районної державної адміністрації Київської області про скасування розпорядження від 27.12.2010 р. №3185 „Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення індивідуального садівництва” на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області”.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване розпорядження прийняте відповідачем всупереч вимог чинного земельного законодавства України. Зокрема, позивач зазначив, що Міжрайонною природоохоронною прокуратурою була проведена перевірка законності прийнятого розпорядження, за результатами якої встановлено, що земельна ділянка, дозвіл на розроблення проекту відведення якої надано гр. ОСОБА_1 від 27.12.2010 № 3185 Вишгородською районною державною адміністрацією розмішена в прибережній захисній смузі уздовж дренажного каналу Київського водосховища, а згідно з вимогами Водного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та островах забороняється розорювання земель (крім підготовки грунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.
Позивач зазначив, що на оскаржуване розпорядження Міжрайонною природоохоронною прокуратурою було внесено протест, на який відповідач надав лист - відповідь про те, що зазначене розпорядження прийняте відповідно з вимогами чинного законодавства.
Позивач вважає оскаржуване розпорядження таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України, тому просив скасувати розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації Київської області від 27.12.2010 №3185 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення індивідуального садівництва».
У ході розгляду справи судом було залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_1.
В судовому засіданні прокурор заявлений позов підтримав в повному обсязі, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, повідомлявся судом про час та місце розгляду справи належним чином.
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, повідомлялась судом про час та місце розгляду справи належним чином.
Суд, заслухавши прокурора та дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов слід задовольнити в повному обсязі з таких підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що на підставі клопотання гр. ОСОБА_1 від 11.11.2010 року про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,12 га для ведення індивідуального садівництва на території Хотянівської сільської ради (за межами населеного пункту) Вишгородською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження від 27.12.2010 року № 3185 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення індивідуального садівництва».
Судом також встановлено, що міжрайонною природоохоронною прокуратурою Київської області проведено перевірку законності розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації від 27.12.2010 року № 3185 Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення індивідуального садівництва» на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області, за результатами якої прокурором було внесено протест 12.04.2011 року № 704 принесено протест, який Вишгородською районною державною адміністрацією був відхилений, з посиланням на те, що розпорядження видане у відповідності з чинним законодавством, про що відповідачем був надісланий лист від 29.04.2011 року № 720/1087 «Про відхилення протесту міжрайонного природоохоронного прокурора на розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 від 27.12.2010 року № 3185».
Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими в відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 61 Земельного кодексу України встановлені обмеження у використанні земельних ділянок та зазначено, що прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Згідно зі статтею 89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та островах забороняється розорювання земель (крім підготовки грунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; будівництво будь - яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі о аз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України Громадяни, зацікавлені в одержанні земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської ради за місцем знаходження земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу.
Відповідно до вимог пунктів 7, 10 статті 151 Земельного кодексу України (станом на час прийняття рішення) відповідний орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву (клопотання) в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до заповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного зонду).
Зазначені органи протягом трьох тижнів з дня одержання заяви -клопотання) надають відповідній сільській раді висновок про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотання), граничні розміри земельної ділянки та її плошу, склад угідь земель, вимоги пюдо відведення земельної ділянки.
Після отримання висновків органів, зазначених у частині сьомій цієї статті, про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотання), відповідний орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.
Із матеріалів справ вбачається, що земельна ділянка, дозвіл на розроблення проекту відведення якої надано гр. ОСОБА_1 розпорядженням Вишгородської районної державної адміністрації від 27.12.2010 № 3185, розмішена в прибережній захисній смузі уздовж дренажного каналу Київського водосховища, що підтверджується інформацією Дніпровського басейнового правління водних ресурсів від 24.11.2010 року №ІС/9-1648.
Тобто, прийняте відповідачем розпорядження від 27.12.2010 № 3185 суперечить вимогам статті 61 Земельного кодексу України та статті 89 Водного кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними або фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно з вимогами ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, а також, враховуючи, що відповідачем не надано суду належних та достатніх доказів правомірності винесення оскаржуваного розпорядження, суд дійшов висновку, що розпорядження від 27.12.2010 №3185 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення індивідуального садівництва» на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області є протиправним, тому підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Вишгородської районної державної адміністрації Київської області від 27.12.2010 р. №3185 „Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення індивідуального садівництва на території Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області”.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України.
Суддя Щавінський В. Р.
Постанова у повному обсязі виготовлена 17 жовтня 2011 року.