номер провадження справи < Текст >
Запорізької області
02.11.11 Справа № 24/5009/1882/11
Суддя Азізбекян Т.А.
м. Запоріжжя
За позовом Придніпровського міжрайонного управління водного господарства ( 71630 , Запорізька область , Василівський район , м. Дніпрорудне, вулиця Нижня, будинок, 6 ; код ЄДРПОУ 36381844).
до відповідача -1 Виконавчого комітету Бердянської міської ради ( 71100 , Запорізька область , м. Бердянськ , площа І -ої Бердянської ради , будинок , 2).
до відповідача -2 Бердянської міської ради ( 71100 , Запорізька область , м. Бердянськ, площа І -ої Бердянської ради , будинок , 2).
до відповідача -3 Бердянського комунального підприємства з технічної інвентаризації (71100 , Запорізька область , м. Бердянськ , вулиця Мазіна , 21).
до відповідача -4 Всеукраїнського Благодійного фонду “Професіонал” (83048, м. Донецьк, вулиця Титова , 10 ; код ЄДРПОУ 30416181).
Треті особи , які не заявляють самостійних вимог на предмет спору :
третя особа -1 ( на стороні відповідачів) - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
третя особа -2 ( на стороні позивача) - Державне агентство водних ресурсів України (01601 , м. Київ , вулиця Червоноармійська , 8).
третя особа -3 ( на стороні позивача ) - Запорізьке обласне виробниче управління меліорації водного господарства .
третя особа -4 ( на стороні позивача ) -Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Запорізькій області , м. Запоріжжя.
про припинення права спільної часткової власності та визнання права власності на цілий об'єкт нерухомості .
Суддя Азізбекян Т.А.
Представники:
від позивача - не прибув ( в судовому засіданні 13.10.2011 р. -ОСОБА_2, дов. № 714 від 16.09.2010 р.).
від відповідача -1 -не прибув ( в судовому засіданні 18.05.2011 р. -ОСОБА_3 , дов. № 01-2520/40 від 11.05.2011 р.).
від відповідача -2 - не прибув ( письмове клопотання № 01-4336/37 від 11.08.2011 р. про розгляд справи без участі представника Бердянської міської ради).
від відповідача -3 - не прибув ( письмове клопотання № 1371 від 12.10.2011 р. про розгляд справи без участі представника Комунального підприємства).
від відповідача -4 - не прибув .
від третьої особи -1 -не прибув.
від третьої особи -2 -не прибув ( письмове клопотання від 18.10.2011 р. про розгляд справи без участі представника агентства ).
від третьої особи -3 - не прибув .
від третьої особи -4 - не прибув ( в судовому засіданні 13.10.2011 р. -ОСОБА_4 (дов. № 01/72 від 14.03.2011 р.).
Поданий позов про припинення права спільної часткової власності Держави в особі Верховної ради ( балансоутримувач -Державне підприємство “Добропільський завод залізобетонних виробів”) на 29/30 частин комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 з ОСОБА_1 , визнання балансоутримувачем 29/30 частин комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 Придніпровське міжрайонне управління водного господарства , виділення в натурі Державі в особі Верховної ради ( балансоутримувач Придніпровське міжрайонне управління водного господарства) в рахунок 29/30 частин комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 основні будівлі літер “А,Б,В,Г,Д,Е,Ж,З,Л” , навіси літер “М,С” , трансформаторна підстанція (ТП) літери “К” , альтанки літер “Н,О” , та споруди : ворота № 2,3,4,5,6,7, хвіртки № 8,9,10,11,20,21 , паркани № 12,13,14,15,16,22,23,24,25 , бордюр № 17 , люк № 19 , замощення І,ІІ, розташованих на земельній ділянці площею 4,8303 га , визнання за Державою в особі Верховної ради ( балансоутримувач Придніпровське міжрайонне управління водного господарства) право власності на цілий комплекс будівель та споруд по АДРЕСА_2 у складі основних будівель літер “А,Б,В,Г,Д,Е,Ж,З,Л” , навіси літер “М,С” , трансформаторна підстанція (ТП) літери “К” , альтанки літер “Н,О” , та споруди : ворота № 2,3,4,5,6,7, хвіртки № 8,9,10,11,20,21 , паркани № 12,13,14,15,16,22,23,24,25 , бордюр № 17 , люк № 19 , замощення І,ІІ, розташованих на земельній ділянці площею 4,8303 га.
Ухвалою від 13.04.2011 р. порушено провадження по господарській справі № 24/5009/1882/11 , слухання якої було призначено на 18.05.2011 р.
З метою з'ясування фактичних обставин по справі , відповідно до вимог статті 24 ГПК України до участі у справі в якості відповідачів було залучено Бердянську міську раду , Бердянське комунальне підприємство з технічної інвентаризації та Всеукраїнський Благодійний фонд “Професіонал” .
Також , відповідно до вимог статті 27 ГПК України в якості третіх осіб , які не заявляють самостійних вимог на предмет спору залучено Державне агентство водних ресурсів України , Запорізьке обласне виробниче управління меліорації водного господарства та Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Запорізькій області , м. Запоріжжя.
Слухання справи на підставі статті 77 ГПК України неодноразово відкладалось , з метою витребування від сторін документальних доказів , а термін вирішення спору згідно із вимогами статті 69 ГПК України продовжувався .
В судовому засіданні 13.10.2011 р. позивач звернувся до суду з уточненими позовними вимогами , а саме : - про припинення права спільної часткової власності Держави в особі Верховної ради ( балансоутримувач Державне підприємство “Добропільський завод залізобетонних виробів”) на 29/30 частин комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 з ОСОБА_1 ; - визнання права оперативного управління на 29 /30 частин комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 за Придніпровським міжрайонним управлінням водного господарства ; - виділення в натурі Державі в особі Державного комітету України по водному господарству ( на праві оперативного управління Придніпровському міжрайонному управлінню водного господарства) в рахунок 29/30 частин комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 основні будівлі літер “А,Б,В,Г, Д,Е,Ж,З,Л”, навіси літер “М,С” , трансформаторна підстанція (ТП) літери “К” , альтанки літер “Н,О” , та споруди : ворота № 2,3,4,5,6,7 , хвіртки № 8,9,10,11,20,21 , паркани № 12,13,14,15,16,22,23,24,25 , бордюр № 17 , люк № 19 , замощення І,ІІ, розташованих на земельній ділянці площею 4, 8303 га ; визнання за Державою в особі Державного комітету України по водному господарству ( на праві оперативного управління Придніпровському міжрайонному управлінню водного господарства) право власності на цілий комплекс будівель та споруд по АДРЕСА_2 у складі основних будівель літер “А,Б,В,Г, Д,Е,Ж,З,Л”, навіси літер “М,С” , трансформаторна підстанція (ТП) літери “К” , альтанки літер “Н,О” , та споруди : ворота № 2,3,4,5,6,7 , хвіртки № 8,9,10,11,20,21 , паркани № 12,13,14,15,16,22,23,24,25 , бордюр № 17 , люк № 19 , замощення І,ІІ, розташованих на земельній ділянці площею 4, 8303 га.
Заява про уточнення судом прийнята , оскільки подана відповідно до вимог статті 22 ГПК України
Присутнім в судовому засіданні представникам сторін та третіх осіб роз'яснені права та обов'язки передбачені положеннями Господарського процесуального кодексу України .
Відводів складу суду не заявлено .
В судовому засіданні 02.11.2011 р. господарським судом за наявними у справі матеріалами відповідно до вимог статті 75 ГПК України прийнято рішення .
Позивач в обґрунтування поданого позову посилається на наступні обставини.Придніпровське міжрайонне управління водного господарства є бюджетною неприбутковою організацією, яка підпорядковується Запорізькому обласному виробничому управлінню меліорації водного господарства та належить до сфери управління Державного комітету України по водному господарству. Згідно п. 4.2 Положення майно Управління є державною власністю , закріплене за ним і належить йому на праві оперативного управління. Придніпровське міжрайонне управління водного господарства є балансоутримувачем комплексу будівель та споруд цілісного майнового комплексу “Дитячий оздоровчий табір “Аист” , власником якого є Держава в особі Верховної ради. Попереднім балансоутримувачем було Державне підприємство “Добропільський завод залізобетонних виробів” , що підтверджується Свідоцтвом про право власності на цілий комплекс будівель та споруд , виданим на підставі рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради № 150 від 15.03.2001 р. , зареєстрованого в Комунальному підприємстві з технічної інвентаризації 16.03.2001 р. за № 533. У Свідоцтві про право власності було визначено склад цілого майнового комплексу , а саме основні будівлі “А,Б,В,Г,Д,Е,Ж,З,І,Л” , мансарди “Мс” , навіси “М,П,С”, трансформаторна “К”, альтанки “Н,О” , вбиральні “Р,Т” та споруди. Прийняття на баланс зазначеного майна Управлінням здійснювалось на підставі Наказу Державного комітету України по водному господарству від 04.11.02 р. № 401 -б та Наказу Державного комітету України по водному господарству від 06.11.02 р. № 406-б. Відповідно до вимог наказу Державного комітету України по водному господарству № 256 від 26.11.2008 р. Запорізьке обласне виробниче управління меліорації і водного господарства з 01.03.2009 р. реорганізоване шляхом виділення з його складу з наданням статусу юридичної особи Придніпровського міжрайонного управління водного господарства ( свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи видане 20.03.2009 р. , ідентифікаційний код 36381844). Згідно п. 1.1 “Положення про Придніпровське міжрайонне управління водного господарства”, управління підпорядковується Запорізькому обласному виробничому управлінню меліорації і водного господарства та належить до сфери управління Державного комітету України по водному господарству . Відповідно до п. 4.2 Положення майно Управління є державною власністю , закріплене за ним і належить йому на праві оперативного управління. Земельна ділянка на якій розташований цілісний майновий комплекс знаходиться в користуванні на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку , зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 1089 від 02.08.2001 р. серії ІІ -ЗП № 000998 з цільовим призначенням для розміщення та обслуговування дитячого оздоровчого табору по АДРЕСА_2 площею 5, 2397 га. Право користування землею закріплене у п. 4.4 Положення про Управління МУВГ. Придніпровське МУВГ звернулося до Комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради для переоформлення Свідоцтва про право власності та зазначення у документі нового балансоутримувача . В переоформлені Свідоцтва відмовлено . 29.02.2004 р. згідно Протоколу аукціону № 028-н , проведеного Донецькою товарною біржею виставлений для продажу службою економічної та правової безпеки Всеукраїнського Благодійного фонду “Професіонал” від особи Добропільської ОДПІ , 1/30 частина комплексу будівель та споруд : основна будівля “І” , Мансарда Мс , 2 сходів “до М” , вбиральня “р” , замощення ІІ , паркан 12 , належних Добропільському заводу залізобетонних виробів за адресою АДРЕСА_2. За наслідками торгів об'єкт придбав ОСОБА_1 на підставі біржового контракту № 06-н від 01.03.2004 р. та згідно приймально -здавального акту від 16.03.2004 р. і листа Добропільської ОДПІ від 16.03.2004 р. , зареєструвавши своє право власності на 1/30 частину комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 . На цей час частиною комплексу будівель та споруд у розмірі 29/30 часток в Єдиному реєстрі прав власності на нерухоме майно зареєстрована Держава в особі Верховної ради ( балансоутримувач Державне підприємство “Добропільський завод залізобетонних виробів”). Юридична особа -Державне підприємство “Добропільський завод залізобетонних виробів” ліквідована на підставі ухвали господарського суду Донецької області за справою про банкрутство від 28.05.2008 р. № 42/55Б. Згідно технічного паспорту , виготовленого Бердянським КПТІ станом на червень 2010 р. на земельній ділянці площею 4, 7835 га по АДРЕСА_2 знаходяться : основні будівлі літер “А,Б,В,Г,Д,Е,Ж,З,Л”, навіси літер “М,С” , трансформаторна підстанція (ТП) літери “К” , альтанки літер “Н,О” та споруди : ворота № 2,3,4,5,6,7 , хвіртки № 8,9,10,11,20,21 , паркани № 12,13,14,15,16,22,23,24,25 , бордюр № 17 , люк № 19 , замощення І,ІІ, які мають статус спільної часткової власності у розмірі 29/30 часток.. Згідно Висновку управління архітектури та містобудування виконкому Бердянської міської ради № 08/10 з затвердження матеріалів інвентаризації земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розміщення та обслуговування дитячого оздоровчого табору станом на серпень 2010 р. земельна ділянка складає загальну площу 4, 8303 га. Зазначені будівлі та споруди ізольовані від інших будівель попереднього співвласника громадянина ОСОБА_1 . Придніпровське міжрайонне управління водного господарства не має можливості використовувати комплекс будівель та споруд за цільовим призначенням як дитячий оздоровчий табір через невідповідність відсутність правоустановчого документа на право власності з зазначенням особи , за якою закріплене право оперативного управління . Посилаючись на статті 356 , 364 , 367 ЦК України , просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач -1 ( Виконавчий комітет Бердянської міської ради) посилаючись на статті 10, 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” , статтю 12 Земельного кодексу України вважає виконавчий комітет неналежним відповідачем , оскільки представницьким органом територіальних громад є відповідні ради.
Відповідач -2 заперечує проти заявлених позовних вимог оскільки позивачем не надано документів , що підтверджують право власності на зазначене майно. Відповідно до статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі підлягають державній реєстрації , проте відомості щодо державної реєстрації спірного майна за позивачем не надано .
Відповідач -3 повідомив наступне . Право власності на 29/30 частин комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 зареєстровано за Державою в особі Верховної ради України ( балансоутримувач -Державне підприємство “Добропільський завод залізобетонних виробів” на підставі дублікату свідоцтва про право власності на комплекс будівель та споруд , виданого виконкомом Бердянської міської ради від 05.02.2004 р. 1/30 частина вказаного комплексу будівель та споруд належала ОСОБА_1 на підставі біржового контракту ( договору купівлі -продажу) , укладеного на Донецькій товарній біржі від 01.03.2004 р. Згідно рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 23.02.2005 р. належні ОСОБА_1 будівлі ( 1/30 частина цілого об'єкту) було виділено в окремий об'єкт нерухомого майна , що розташований на земельній ділянці площею 0,0869 га , по АДРЕСА_2. У подальшому будівлі по АДРЕСА_2 ОСОБА_1 було відчужено ОСОБА_7 (договір купівлі -продажу від 24.03.2005 р. ) ; ОСОБА_7 продав будівлі ОСОБА_8 ( договір купівлі -продажу від 23.05.2006 р.) , яка в свою чергу продала об'єкт ОСОБА_9 згідно договору купівлі -продажу від 07.07.2006 р. ОСОБА_9 здійснила будівництво на земельній ділянці по АДРЕСА_2 та надала до КПТІ свідоцтво про відповідність збудованого об'єкту проектній документації , вимогам державних стандартів , будівельних норм і правил від 22.07.2009 р. На підставі вказаного свідоцтва за ОСОБА_9 було оформлено право власності , видано свідоцтво про право власності від 01.10.2009 р. та зареєстровано право власності на вказаний збудований об'єкт. Згідно матеріалів інвентаризаційної справи ( виготовленої станом на 16.05.2009 р.) фактична площа земельної ділянки по АДРЕСА_2 -1 769 кв. м. В матеріалах інвентаризаційної справи є копія витягу з рішення вісімнадцятої сесії Бердянської міської ради від 05.04.2007 р. № 17 , згідно якого ОСОБА_9 надано в короткострокову оренду земельну ділянку площею 0, 0857 га по АДРЕСА_2.
Відповідач -4 в судове засідання не прибув та не повідомив суд про причини неявки.
Третя особа -1 в судове засідання не прибула та не повідомила суд про причини неявки.
Треті особи -2,4 звернулись до суду з клопотанням про розгляд спору за наявними у справі матеріалами .
Третя особа -3 вважає заявлені позовні вимоги ( в редакції письмового уточнення від 29.08.2011 р.) обґрунтованими .
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, третіх осіб , суд -
Придніпровське міжрайонне управління водного господарства відповідно до п.1.6 Статуту ( в редакції від 20.03.2009 р. , № запису 10801360000000843) , є юридичною особою , має самостійний баланс , бюджетні рахунки для операцій з бюджетними коштами та інші рахунки в органах Державного казначейства та банках України , печатку зі своїм найменуванням.
Згідно Наказу № 401-б від 04.11.2002 р. , Державного комітету України по водному господарству , директору ДП “Добропільський завод залізобетонних виробів” у строк до 10 листопада 2002 р. наказано передати , а начальнику Придніпровського управління зрошувальних систем прийняти на баланс державне майно , цілісний майновий комплекс “Дитячий оздоровчий табір “Аист” , залишковою балансовою вартістю 818 416 грн. 00 коп.( із змінами на підставі Наказу Державного комітету України по водному господарству № 406-б від 06.11.2002 р.).
За змістом Декрету Кабінету Міністрів України від 15.12.1992 р. № 8 “Про управління майном , що є у загальнодержавній власності” , на міністерства та інші підвідомчі КМ України органи державної виконавчої влади , покладений обов'язок здійснення функцій щодо управління майном , яке є у загальнодержавній власності , крім майнових комплексів підприємств , установ , організацій , управління якими здійснюють відповідні служби Верховної Ради України , Президента України , Кабінету Міністрів України , згідно з законодавчими актами України .
Відповідно до пункту 2 вказаного Декрету КМ України , органи державної виконавчої влади відповідно до покладених на них повноважень : - приймають рішення про створення , реорганізацію , ліквідацію підприємств , установ і організацій , заснованих на загальнодержавній власності ; - затверджують статути ( положення) підприємств , контролюють їх дотримання та приймають рішення у зв'язку з порушенням статутів (положень).
Наказом Обласного виробничого управління водного господарства № 222 від 12.12.2002 р. , створена комісія з приймання цілісного майнового комплексу “Дитячий оздоровчий табір “Аист”.
Із змісту п. 2 вказаного наказу слідує , що цілісний майновий комплекс був переданий в оренду Регіональним відділенням Фонду державного майна України в Запорізькій області ( орендодавець) , у зв'язку з чим майно передано на позабалансовий рахунок Придніпровського управління зрошувальної системи.
05.12.2002 р. був складений Акт передачі -приймання державного майна -майнового комплексу “Дитячий оздоровчий табір “Аист”” у м. Бердянську по АДРЕСА_2.
Акт був підписаний представниками Державного підприємства “ Добропільський завод залізобетонних виробів” , Запорізького обласного виробничого управління меліорації та водного господарства , Придніпровського управління зрошувальних систем , ТОВ “Дитячий оздоровчий центр “Салют”.
За змістом вказаного Акту передачі -приймання , ДП “Добропільський завод залізобетонних виробів” передало , а Запорізьке обласне виробниче управління меліорації та водного господарства прийняло державне майно ( основні фонди) майнового комплексу “Дитячий оздоровчий табір “Аист” у АДРЕСА_2 , який знаходиться на правах оренди у ТОВ “Дитячий оздоровчий табір “Салют” м. Запоріжжя (повний перелік переданого майна викладений на сторінках 80 -82 тому І матеріалів справи). Договір оренди майнового комплексу між ДП “Добропільський завод залізобетонних виробів” та ТОВ “Дитячий оздоровчий центр “Салют” № 2 з дозволу Держводхозу України від 26.04.2002 р. підписаний 21 травня 2002 р. та погоджений з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області від 08.07.2002 р. № 1145. Відповідно до Закону України “Про оренду державного та комунального майна” ( від 10.04.1992 р. № 2269-ХІІ) , основні фонди майнового комплексу прийняті на баланс орендаря та зняті з балансу орендодавця . Згідно додаткової угоди до договору оренди між Регіональним відділенням фонду державного майна України по Запорізькій області та ТОВ “Дитячий оздоровчий центр “Салют” № 1 від 20.11.2002 р. , укладеному на підставі листів ФГМУ від 25.10.2002 р. № 10 -16-1379 та Держводхозу України від 04.11.2002 р. № ВХ/8-1551 , з 20.11.2002 р. функції орендодавця передані Регіональному відділенню ФДМ України по Запорізькій області , з оплатою орендної плати в установленому порядку .
З наданих сторонами документальних доказів вбачається , що 16.03.2001 р. виконавчим комітетом Бердянської міської ради видане Свідоцтво про право власності на комплекс будівель та споруд , розташованих у АДРЕСА_2 , яким посвідчується , що вказаний комплекс належить Державі в особі Верховної Ради ( балансоутримувач -Державне підприємство Добропільський завод залізобетонних виробів”) на праві державної власності та складається з основних будівель “А,Б,В,Г,Д,Е,Ж,З,І,Л” , мансарди “Мс” , навісів “М,П,С” , трансформаторної “К” , альтанок “Н,О” , вбиралень “Р,Т” , споруд..
Вказане Свідоцтво видане на підставі рішення виконавчого комітету Бердянської міської ради № 150 від 15.03.2001 р.
Також , 02.08.2001 р. Державному підприємству “Добропільський завод залізобетонних виробів” на підставі рішення виконкому Бердянської міської ради від 19.07.2001 р. № 430 п. 2, виданий Державний акт на право постійного користування землею ( ІІ-ЗП № 000998) 5 , 2397 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування , для розміщення та обслуговування дитячого оздоровчого табору по АДРЕСА_2 ( Акт зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування за № 1089).
Листом від 16.03.2004 р. Добропільська Об'єднана Державна податкова інспекція Донецької області повідомила Бердянське Комунальне підприємство з технічної інвентаризації про те , що майно Добропільського заводу залізобетонних виробів , а саме 1/30 частина комплексу : основна будівля (И) площею 116 , 1 кв. м. , мансарда (Мс) площею 72,1 кв. м. , 2 сходів до (М) , вбиральня (р) , 107,6 кв. м. замощення (ІІ) , 105 , 2 кв. м. забору № 12 , яке розташоване у АДРЕСА_2 , знаходилось у податковій заставі . Відповідно до положень Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” , у зв'язку з відсутністю посадових осіб на вказаному підприємстві , передача майна згідно біржового контракту № 006-н від 01.03.2004 р. буде здійснюватися шляхом оформлення Акту приймання -передачі між продавцем -Добропільською ОДПІ та покупцем .
Так , за результатами проведеного на Донецькій товарній біржі Аукціону , був складений Протокол № 028 -н , відповідно до якого переможцем стала фізична особа ОСОБА_1 .
Відповідно до умов Біржового контракту № 006-н від 01.03.2004 р. , продавець -Всеукраїнський благодійний Фонд “Професіонал” на підставі Статуту та договору -доручення № 12/24 -12 від 17.02.2004 р. від імені Добропільської ОДПІ) продає , а покупець ОСОБА_1 покупає 1/30 частину комплексу споруд та будівель за адресою : АДРЕСА_2.
16.03.2004 р. Сторонами за біржовим контрактом № 006-н від 01.03.2004 р. підписаний приймальний -здавальний Акт.
Бердянським комунальним підприємством з технічної інвентаризації , 30.03.2004 р. прийнято рішення про реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на комплекс будівель та споруд у АДРЕСА_2 ( 1/30 частка на праві приватної спільної власності ).
У подальшому , згідно інформації наданої на запит суду Бердянським комунальним підприємством з технічної інвентаризації , відповідно до рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 23.02.2005 р. належні ОСОБА_1 будівлі (1/30 частина цілого об'єкту) було виділено в окремий об'єкт нерухомого майна , що розташований на земельній ділянці площею 0,0869 га , по АДРЕСА_2. Надалі , будівлі по АДРЕСА_2 ОСОБА_1 були відчужені ОСОБА_7 ( договір купівлі -продажу від 24.03.2005 р. ) ; ОСОБА_7 продав будівлі ОСОБА_8 ( договір купівлі -продажу від 23.05.2006 р.) , яка в свою чергу продала об'єкт ОСОБА_10 згідно договору купівлі -продажу від 07.07.2006 р. ОСОБА_10 здійснила будівництво на земельній ділянці по АДРЕСА_2 та надала до КПТІ свідоцтво про відповідність збудованого об'єкту проектній документації , вимогам державних стандартів , будівельних норм і правил від 22.07.2009 р. На підставі вказаного свідоцтва за ОСОБА_10 було оформлено право власності , видано свідоцтво про право власності від 01.10.2009 р. та зареєстровано право власності на вказаний збудований об'єкт. Згідно матеріалів інвентаризаційної справи ( виготовленої станом на 16.05.2009 р.) фактична площа земельної ділянки по АДРЕСА_2 -1 769 кв. м. В матеріалах інвентаризаційної справи є копія витягу з рішення вісімнадцятої сесії Бердянської міської ради від 05.04.2007 р. № 17 , згідно якого ОСОБА_10 надано в короткострокову оренду земельну ділянку площею 0, 0857 га по АДРЕСА_2.
Листом від 12.10.2011 р. № 1371 , Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради повідомило , що право власності на 29/30 частин комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 зареєстровано за Державою в особі Верховної Ради України ( балансоутримувач -Державне підприємство “Добропільський завод залізобетонних виробів”) на підставі дублікату свідоцтва про право власності на комплекс будівель та споруд , виданого виконкомом Бердянської міської ради від 05.02.2004 р.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 28.05.2008 р. по справі № 42/55Б про банкрутство Державного підприємства “Добропільський завод залізобетонних виробів” , за заявою кредитора Добропільської ОДПІ , затверджений звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута , ДП “Добропільський завод залізобетонних виробів” ліквідовано .
На запит Господарського суду Запорізької області , листом від 12.07.2011 р. № 30/6 -253(131434) Верховна Рада України повідомила наступне . Певний час органами реєстрації прав власності , майно загальнодержавної форми власності реєструвалось за Державою в особі Верховної Ради України . Вказані дії вчинялись на підставі діючого на той час Закону України “Про власність” ( частина 1 статті 32) , положеннями якого було передбачено , що суб'єктом права загальнодержавної власності є держава в особі Верховної Ради України . З 20.06.2007 р. набув чинності Закон України “Про внесення змін та визнання такими , що втратили чинність , деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Цивільного кодексу України відповідно до якого втратив чинність Закон України “Про власність”. Положеннями статті 75 Конституції України встановлено , що Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади України , а правовий режим власності в державі , відповідно до пункту 7 частини 1 статті 92 Конституції України , визначається виключно законами України . Відповідно до частини 2 статті 326 ЦК України від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідні органи державної влади . Правові основи управління об'єктами державної власності в Україні , було встановлено законом України “Про управління об'єктами державної власності”. Управління об'єктами державної власності не належить до законотворення , а є виконавчо -розпорядчою дією , Верховна Рада України у Конституції України та Законом України “Про управління об'єктами державної власності” закріпила за Урядом ( та уповноваженими ним органами) право здійснення повноважень щодо реалізації прав держави як власника зазначених об'єктів , а отже, й представляти інтереси держави в зазначеній сфері судочинства , беручи до уваги те , що на спірний об'єкт нерухомості не поширюється дія Закону України “Про правовий режим майна , що забезпечує діяльність Верховної Ради України”. Відповідно до положень викладених у статтях 316 , 317 та 319 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ ( майно ) , яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею , незалежно від волі інших осіб . Власникові належать права володіння , користування та розпорядження своїм майном , які він може використати на власний розсуд . Проте , Верховна Рада України будучи так званим “власником” десятків тисяч таких об'єктів нерухомості по всій країні , не має права володіння , користування та розпорядження цим майном , так як право власності на нього належить державі Україна .
Отже , з викладеної інформації вбачається наступне .
До дати ліквідації Державного підприємства “Добропільський завод залізобетонних виробів” на виконання Декрету Кабінету Міністрів України від 15.12.1992 р. № 8 “Про управління майном , що є у загальнодержавній власності” , відбулася передача ( Акт приймання -передачі державного майна від 05.12.2002 р.) майнового комплексу “Дитячий оздоровчий табір “Аист” , розташованого у АДРЕСА_2 , від Державного підприємства “Добропільський завод залізобетонних виробів” до Придніпровського управління зрошуваних систем .
Згідно Свідоцтва про право власності від 16.03.2001 р., а також інформації Комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради , цілісний майновий комплекс , який складається з основних будівель “А,Б,В,Г,Д,Е,Ж,З,І,Л” , мансарди “Мс” , навісів “М,П,С” , трансформаторної “К” , альтанок “Н,О” , вбиралень “Р,Т” , споруд належить Державі в особі Верховної Ради ( балансоутримувач -Державне підприємство “Добропільський завод залізобетонних виробів”).
Відповідно до положень статті 32 Закону України “Про власність” ( який втратив чинність на підставі Закону України № 997 від 27.04.2007 р.) , суб'єктом права загальнодержавної ( республіканської власності) є держава в особі Верховної Ради України .
За приписами Закону України “Про управління об'єктами державної власності” , управління об'єктами державної власності -здійснення КМ України та уповноваженими ним органами , іншими суб'єктами визначеними цим Законом , повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів , пов'язаних з володінням , користуванням і розпорядженням ними у межах , визначених законодавством України , з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Відповідно до положень статей 4, 7 вказаного Закону , суб'єктами управління об'єктами державної власності є , зокрема , КМ України , Фонд державного майна України , Міністерства та інші органи виконавчої влади ( уповноважені органи управління).
Фонд державного майна України відповідно до законодавства щодо державних підприємств виступає орендодавцем цілісних майнових комплексів державних підприємств.
Відповідно до вимог статей 316, 317 та 319 ЦК України , правом власності є право особи на річ ( майно) , яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею , незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння , користування та розпорядження своїм майном , які він може використати на власний розсуд .
Статтею 326 Цивільного кодексу України передбачено , що у державній власності є майно , у тому числі грошові кошти , яке належить Державі Україна . Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідні органи державної влади. Проаналізувавши надані сторонами , третіми особами документи та здійснивши системний аналіз викладених правових норм , суд не знаходить достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог .
Позивач просить припинити право спільної часткової власності Держави в особі Верховної Ради ( балансоутримувач Державне підприємство “Добропільський завод залізобетонних виробів”) на 29/30 частин комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 з ОСОБА_1 .
Підстави припинення права власності викладені в статті 346 ЦК України.
Глава 26 Цивільного кодексу України передбачає , що майно , що є у власності двох або більше осіб ( співвласників ) , належить їм на праві спільної власності ( спільне майно). Спільна власність вважається частковою , якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю . Суб'єктами права спільної часткової власності можуть бути фізичні особи , юридичні особи , держава , територіальні громади.
Співвласник має право на виділ у натурі частки із майна , що є у спільній частковій власності. Майно , що є у спільній частковій власності , може бути поділене в натурі між співвласниками . У разі поділу спільного майна між співвласниками права спільної часткової власності на нього припиняються .
Згідно рішення Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 23.02.2005 р. по справі № 2-6397/2005 р. ( яке набуло чинності 24 березня 2005 р.) , на підставі статей 319 , 364 Цивільного кодексу України , фізичній особі ОСОБА_1 виділено в натурі в окреме домоволодіння , в рахунок належної йому 1/30 частини комплексу будівель та споруд , розташованих у м. Бердянську по АДРЕСА_2, яка складається з : - основної будівлі “А” ; - мансарди “Мс” ; - сходів до “Мс” ; - вбиральні “Б” ; - відмостки “Г”. Визнано право власності за ОСОБА_1 на основну будівлю “А” , мансарду “Мс” , сходи до “Мс”, вбиральню “Б”, відмостку “Г” , на земельній ділянці 0,0869 га по АДРЕСА_2 .
Бердянським комунальним підприємством з технічної інвентаризації 24.03.2005 р. прийнято рішення про реєстрацію права приватної власності за ОСОБА_1 ( частка 1/1) на нежитлову будівлю по АДРЕСА_2.
Отже , станом на 24.03.2005 р. право спільної часткової власності не існувало , а майно ( 1/30 частина комплексу будівель та споруд) , яке знаходилось у податковій заставі було виділено у окреме домоволодіння з присвоєнням нової адреси .
Крім того , станом на 01.10.2009 р. на ім'я ОСОБА_10 видано Свідоцтво про право власності на нерухоме майно ( нежитлова будівля) , за адресою : АДРЕСА_2. Форма власності -приватна , частка -1/1 .
Підсумовуючи викладене , позовні вимоги ( пункт 1 позовної заяви ) в редакції від 29.08.2011 р. задоволенню не підлягають з огляду на таке : - Придніпровське міжрайонне управління водного господарства не є тією юридичною особою , яка вправі звертатися до господарського суду з вимогами про припинення права спільної часткової власності ( є неналежним позивачем) ; - станом на день звернення позивача до суду право спільної часткової власності між ОСОБА_1 та Державою в особі Верховної Ради не існувало; - представництво інтересів держави у даній категорії справ , відповідно до чинного законодавства здійснюють Кабінет Міністрів України та уповноважені органи виконавчої влади.
Також , позивач просить визнати право оперативного управління на 29/30 частин комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 за Придніпровським міжрайонним управлінням водного господарства .
Вказані вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке .
Відповідно до Глави 14 Господарського кодексу України, правом оперативного управління визнається речове право суб'єкта господарювання , який володіє , користується і розпоряджається майном , закріпленим за ним власником ( уповноваженим ним органом ) для здійснення некомерційної господарської діяльності , у межах , встановлених цим Кодексом та іншими законами , а також власником майна ( уповноваженим ним органом). Власник майна , закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання , здійснює контроль за використанням та збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним органом і має право вилучати у суб'єкта господарювання надлишкове майно , а також майно , що не використовується , та майно , що використовується ним не за призначенням. Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень , встановлених для захисту права власності .
Згідно наказів Державного комітету України по водному господарству № 401-б від 04.11.2002 р. та 406 -б від 06.11.2002 р. , Запорізьке обласне виробниче управління меліорації і водного господарства повинно було прийняти від ДП “Добропільський завод залізобетонних виробів” , державне майно , цілісний майновий комплекс : “Дитячий оздоровчий табір “Аист” , залишковою вартістю 818 416 грн. 00 коп.
Фактично , згідно наказу № 222 від 02.12.2002 р. вказане майно було передане на позабалансовий рахунок Придніпровського управління зрошуваних систем.
З моменту оформлення Свідоцтва про право власності на комплекс будівель та споруд від 16.03.2001 р. , цілий майновий комплекс , який складається з основних будівель “А,Б,В,Г,Д,Е,Ж,З,І,Л” ,мансарди “Мс” , навісів “М,П,С” , трансформаторної “К” , альтанок “Н,О” , вбиралень “Р,Т” , споруд з державної власності не вибував ( окрім 1/30 частин).
Відповідно до Закону України “Про внесення змін та визнання такими , що втратили чинність , деяких законодавчих актів України , у зв'язку з прийняттям Цивільного кодексу України , з 20.06.2007 р. втратив чинність Закон України “Про власність” , відповідно до якого суб'єктом права загальнодержавної власності є держава в особі Верховної Ради України .
За приписами Закону України “ Про управління об'єктами державної власності” , управління об'єктами державної власності в Україні здійснюється Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами , іншими суб'єктами , визначеними цим Законом.
На підставі Указу Президента України “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” , відповідно до пункту 15 частини першої статті 105 Конституції України , постановлено утворити Державне агентство водних ресурсів України , реорганізувавши Державний комітет України по водному господарству .
Отже , питання про визнання права оперативного управління на державне майно , повинно вирішуватися Кабінетом Міністрів України в особі Державного агентства водних ресурсів України за погодженням з Фондом Державного майна України в особі його територіального відділення .
Звернувшись до господарського суду з позовною заявою , Придніпровське міжрайонне управління водного господарства документально не довело в чому полягає порушення його права або законного інтересу .З наведених вище підстав не підлягають задоволенню пункти 3,4 позовної заяви ( в редакції заяви від 29.08.2011 р. ) щодо виділення в натурі Державі в особі Державного комітету України по водному господарству ( на праві оперативного управління Придніпровському міжрайонному управлінню водного господарства ) в рахунок 29/30 частин комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_2 та визнання за Державою в особі Державного комітету України по водному господарству ( на праві оперативного управління Придніпровському міжрайонному управлінню водного господарства ) право власності на цілий комплекс будівель та споруд по АДРЕСА_2 .
Також , слід зазначити , що до Свідоцтва про право власності на комплекс будівель та споруд від 16.03.2001 р. , у зв'язку із прийняттям Закону України “Про управління об'єктами державної власності” щодо зміни суб'єкту управління об'єктами державного майна , відповідні зміни не вносились .
З огляду на викладені обставини у їх сукупності у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю. Керуючись ст. ст. 49, 82, 84 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд,
У задоволенні позовних вимог відмовити .
Суддя Т.А. Азізбекян
Рішення виготовлено у повному обсязі та підписано 13.01.2012 р.
13.01.2012