Україна
22 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/20849/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-55 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретарі Токмаковій Є.А.
за участю представника позивача Кутенко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Краматорського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення матеріального забезпечення в період навчання та витрат на медичний огляд у розмірі 1087, 88 грн., -
Краматорський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення матеріального забезпечення в період навчання та витрат на медичний огляд у розмірі 1087 грн. 88 коп., мотивуючи свої вимоги тим що, відповідач маючи статус безробітної отримувала допомогу по безробіттю самостійно припинила навчання без поважних причин у Краматорському професійному торгово-кулінарному ліцеї, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача суму виплаченої матеріальної допомоги у період профнавчання та витрати на медичний огляд у розмірі 1087, 88 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомила. Заяв про відкладення розгляду справи від неї не надходило. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач була належним чином повідомлена про дату і місце судового засідання, в зв'язку з чим вважає за можливе розглянути справу за її відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Краматорський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття та проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_2 30.11.2009 р. звернулася до Краматорського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та була зареєстрована, як така, що шукає роботу (а.с.17-18).
Згідно з ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі.
Згідно ч. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до вимог статті 2 Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачу 07.12.2009 року було надано статус безробітної та призначена виплата допомоги по безробіттю (а.с. 15-16).
28.09.2010 року між Краматорським міським центром зайнятості та ОСОБА_2 було укладено договір № 052510092800538, згідно якого безробітна була направлена на професійну перепідготовку за спеціальністю, навчальною програмою «Кондитер» строком навчання 6, 3 місяців в Краматорському професійному торгово-кулінарному ліцеї (а.с. 19-20).
Наказом № 8 «З-СНН» від 29 вересня 2010 року ОСОБА_2 було зараховано до ліцею з 29.09.2010 року на професійне навчання за професією «Кондитер» (а.с.10).
Відповідно до акту приймання виконання робіт (послуг) від 30.09.10р. складеного на підставі рахунку №908 Краматорська міська СЕС повідомила Краматорський міський центр зайнятості про те, що Краматорською міською СЕС було виконано роботи щодо обстеження безробітних у кількості 18 осіб, у тому числі ОСОБА_2 Вартість обстеження відповідачки склала 59,75 грн. (а.с. 8,9).
Відповідно до наказу Краматорського професійного торгово-кулінарного ліцею № 1 «В-СНН» від 15 березня 2011 року ОСОБА_2 відрахована зі складу слухачів, які навчаються за професією «Кондитер» у зв'язку з пропусками виробничої практики без поважних причин (а.с.12).
За період професійного навчання, Краматорським міським центром зайнятості відповідачу була нарахована та виплачена матеріальна допомога в період професійної підготовки, на проведення перепідготовки або підвищення кваліфікації на суму у розмірі 1028,13 грн. та були здійснені витрати на медичних огляд відповідача у розмірі 59,75 грн. Вищевказані витрати у добровільному порядку повернуті не були. Позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону України “Про зайнятість населення”, професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організується державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього навчальних закладах державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно із п. “б” ч. 1 ст. 25 вказаного Закону, держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій: виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.
Згідно ч. 1,2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застрахованим особам в період професійної підготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості виплачується матеріальна допомога у період професійної підготовки або підвищення кваліфікації відповідно до умов надання допомоги по безробіттю та в розмірах, передбачених статтями 22, 23 цього Закону, і не підлягає зменшенню.
Як вбачається з п. 3.1.2 вищевказаного Договору, у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи оплату щоденного проїзду) та витрат на проживання.
Згідно п. 28 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 308, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за N 916/5137, у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства.
Відповідно до частини 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
За період професійного навчання, Краматорським міським центром зайнятості відповідачу була нарахована та виплачена матеріальна допомога в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, а саме на сплату витрат на проведення медичного огляду на загальну суму у розмірі 1028,13 грн. та буди здійснені витрати на медичний огляд відповідача у розмірі 59,75 грн. Як встановлено судом, вказані суми у добровільному порядку відповідачем повернуті не були.
З метою досудового урегулювання спору Краматорським міським центром зайнятості відповідачу направлено претензію № 01/14-2025 від 24.06.2011 року про добровільне повернення суми витрат на професійне навчання та витрат на медичний огляд, але до теперішнього часу суму боргу на момент подачі позову не сплачено. (а.с.6).
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не було надано суду жодних доказів, які б спростовували доводи позивача, у зв'язку з чим суд вважає, що вимоги позивачів підлягають задоволенню в повному обсязі та з відповідача підлягає стягненню сума заявлена до стягнення.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд
Задовольнити позов Краматорського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення матеріального забезпечення в період навчання та витрат на медичний огляд у розмірі 1087 грн. 88 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Краматорського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття кошти виплачені як матеріальне забезпечення в період навчання та витрати на медичний огляд у сумі 1087 (одна тисяча вісімдесят сім) грн. 88 коп. на розрахунковий рахунок № 37173300901059 в Управлінні Державного казначейства Донецької області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23419575, із зазначенням «повернення матеріальної допомоги в період навчання та витрати на медичний огляд за ОСОБА_2».
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 22 грудня 2011 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 27 грудня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.