Постанова від 28.12.2011 по справі 2а/0570/22109/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22109/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10-50

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Толстолуцької М.М.

при секретарі Перовій В.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:

Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради (м. Макіївка)

до

Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області (м. Макіївка)

про

скасування постанови від 07.11.11р. про накладення штрафу у розмірі 680,00 грн.

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 - за довіреністю

від відповідача - не з'явився

Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови заступника начальника Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області Войчук Н.І. від 07.11.11р. у виконавчому провадженні №29037380 про накладення штрафу у розмірі 680,00 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином, про що в матеріалах справи наявні відомості.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень. За таких обставин суд вважає, за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -

ВСТАНОВИВ :

22 листопада 2011 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради до Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови заступника начальника Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області Войчук Н.І. від 07.11.11р. у виконавчому провадженні №29037380 про накладення штрафу у розмірі 680,00 грн.

В обґрунтування позову, позивач посилається на те, що постановою заступника начальника Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Войчук Н.І. від 07.11.11р. у виконавчому провадженні №29037380 було винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 680,00 грн. Позивач вважає, що постанова від 07.11.11р. у виконавчому провадженні №29037380 про накладення штрафу у розмірі 680,00 грн. підлягає скасуванню у зв'язку з тим, що винесена з порушенням норм Закону України «Про виконавче провадження» посилаючись на те, що постанову про накладення штрафу може бути винесено та підписано лише державним виконавцем, а не заступником начальника відповідного відділу державної виконавчої служби. Також, позивач зазначає, що Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради є бюджетною організацією, та виконання рішень суду

Під час судового розгляду справи судом встановлено, що Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради зареєстровано у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Макіївської міської ради 28.02.01р., включене до ЄДРПОУ за номером 26011047.

Совєтський відділ державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції зареєстрований у якості юридичної особи та включене до ЄДРПОУ за номером 35020853.

3 жовтня 2011 року Совєтським відділом державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №29037380 по примусовому виконанню виконавчого листа №2-а-4875/11 від 28.09.11р. про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 09.07.07р. по 31.12.07р. та починаючи з 22.05.08р. та подальшою виплатою на період дії Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком встановленої на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум допомоги як дитині війни. Встановлено строк для добровільного виконання постанови до 10.10.11р.

Вказана постанова отримана позивачем 06.10.11р. за вх.№01-2197-23/2, про що поставлена відповідна відмітка на супровідному листі до постанови про відкриття виконавчого провадження №29037380.

Листом від 07.10.11р. за вих.№ 01-2197-23/2 позивач повідомив відповідача про те, що у визначений державним виконавцем строк виконати виконавчий лист у добровільному порядку не надається можливим, оскільки Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради є бюджетною установою та розпорядником коштів Державного бюджету нижчого рівня. Порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.11р. та набрав чинності 19.08.11р.

26 жовтня 2011 року Совєтським відділом державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області було направлено на адресу позивача вимогу державного виконавця із вимогою повідомити про хід виконання виконавчого листа №2-а-4875/11 від 28.09.11р.

31 жовтня 2011 року Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради повідомило Совєтський відділ державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про те, що воно є бюджетною установою та розпорядником коштів Державного бюджету нижчого рівня. Порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.11р. та набрав чинності 19.08.11р.

Постановою про накладення штрафу від 07.11.11р. у виконавчому проваджені №29037380 у зв'язку з невиконанням боржником у добровільний строк вимог державного виконавця на Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради було накладено штраф в розмірі 680,00 грн.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Статтею 2 Закону України “Про виконавче провадження” примусове виконання рішень в Україні покладено на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Відповідно до Закону України "Про державну виконавчу службу" примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, зокрема, районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.

Примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Частиною 2 статті 1 Закону України "Про державну виконавчу службу" встановлено завдання державної виконавчої служби, це зокрема своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.

Відповідно до приписів ст. 17 Закону “Про виконавче провадження”, державною виконавчою службою підлягають виконанню виконавчі документи, зокрема, виконавчі листи, що видаються судами.

Статтею 5 Закону України “Про виконавче провадження” визначено, що вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України. Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч.3 ст.11 Закону України “Про виконавче провадження” державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право, зокрема накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Статтею 89 Закону України „Про виконавче провадження” встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Враховуючи вищевикладене, вбачається, що Законом чітко визначено право державного виконавця виносити постанову про накладення штрафу лише у випадку невиконання судового рішення без поважних причин.

Відповідачем, на підставі наданого йому Законом України „Про виконавче провадження” права, 07.11.11р. відносно позивача винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 680,00 грн. за невиконання в добровільному порядку без поважних причин виконавчого листа №2-а-4875/11 від 28.09.11р.

Позивачем були своєчасно отримані постанова відповідача про відкриття виконавчого провадження від 03.10.11р. і вимога державного виконавця від 20.10.11р. Позивачем у встановлений державним виконавцем термін судове рішення в добровільному порядку не виконано у зв'язку із тим, що позивач у справі є бюджетною організацією.

Як вбачається з матеріалів справи, виконавче провадження №29037380 відкрито на підставі виконавчого листа №2-а-4875/11 від 28.09.11р. про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 09.07.07р. по 31.12.07р. та починаючи з 22.05.08р. та подальшою виплатою на період дії Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком встановленої на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум допомоги як дитині війни

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Посилання позивача на те, що Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради є бюджетною установою та розпорядником коштів Державного бюджету нижчого рівня, не приймається судом до уваги оскільки не виконання позивачем виконавчого листа №2-а-4875/11 від 28.09.11р. про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 09.07.07р. по 31.12.07р. та починаючи з 22.05.08р. та подальшою виплатою на період дії Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком встановленої на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум допомоги як дитині війни не виконано, є порушенням конституційного права громадянина на соціальний захист від держави.

Відповідно до положень ст. 124 та п. 9 ст. 129 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, незалежно від форми власності підприємства, установи чи організації, майнового стану сторін.

Обов'язковість виконання рішень суду визначена, як одна з основних засад судочинства в Україні. Разом з цим, відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Отже, не може бути відмінностей у застосуванні норм чинного законодавства України, щодо підприємств, установ чи організації незалежно від форми власності, у тому числі й щодо органів державної влади.

До теперішнього часу виконавчий лист №2-а-4875/11 від 28.09.11р. про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 09.07.07р. по 31.12.07р. та починаючи з 22.05.08р. та подальшою виплатою на період дії Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком встановленої на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум допомоги як дитині війни не виконано.

Посилання позивача на те, що в порушення ст.ст. 25, 75 Закону України «Про виконавче провадження» постанова про відкриття виконавчого провадження не містить строку для самостійного виконання боржником рішення не приймається судом до уваги, оскільки відповідно до п.2 постанови від 03.10.11р. про відкриття виконавчого провадження №29037380 боржнику надано строк для добровільного виконання рішення суду до 10.10.11р.

Щодо посилання позивача, на те, що спірна постанова прийнята в порушення приписів Закону України «Про виконавче провадження», оскільки вона винесена заступником начальника Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області Войчук Н.І., який не є державним виконавцем в розумінні вказаного Закону, суд зазначає наступне.

Закон України «Про виконавче провадження» визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, натомість Закон України «Про держану виконавчу службу» визначає основи організації та діяльності державної виконавчої служби, її завдання, правовий статус працівників органів державної виконавчої служби та їх соціальний захист.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну виконавчу службу» державними виконавцями, зокрема є державні виконавці відділів примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, заступник начальника районного, районного в місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного управління юстиції - начальник відділу державної виконавчої служби, заступник начальника, головний державний виконавець, старший державний виконавець, державний виконавець районного, районного в місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного відділу державної виконавчої служби відповідного управління юстиції.

Державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що заступник начальника Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області Войчук Н.І. в розумінні приписів Закону України «Про державну виконавчу службу» є державник виконавцем, а тому на підставі статей 5, 89 Закону України «Про виконавче провадження» має право винести та підписати постанову про накладення штрафу.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позові вимоги Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради до Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови про накладення штрафу від 07.11.11р., задоволенню не підлягають за необґрунтованістю.

Згідно з приписами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають стягненню на користь позивача.

На підставі вищевикладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про виконавче провадження», ст.ст. 2, 9, 11, 70, 71, 79, 86, 94, 158, 160-163, 167, 188, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради до Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови заступника начальника Совєтського відділу державної виконавчої служби Макіївського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області Войчук Н.І. від 07.11.11р. у виконавчому провадженні №29037380 про накладення штрафу у розмірі 680,00 грн. - залишити без задоволення.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 28 грудня 2011 року.

Повний текст постанови складений 3 січня 2012 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Толстолуцька М.М.