Україна
28 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/14870/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 16.30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стойки В.В.
при секретарі Бобильова Н.Ю.
за участю
представника позивача Ніяка О.В.
представника відповідача Панкова К.М, Кірєєва В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позов Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Донецьку про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень рішень,-
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Донецьку про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень рішень, мотивуючи свої вимоги тим, що застосування відповідачем штрафних санкцій за несвоєчасне погашення податкових зобов*язань є безпідставним і не має під собою законодавчої бази, а прийнята система нарахування штрафних санкцій у момент погашення податкових зобов*язань суперечить Закону №2181 у частині рівноправності інтересів і впливає на систематичний ріст заборгованості.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.
Представник відповідача
Розгляд справи здійснювався за допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань «Камертон».
Заслухавши позивача та представника позивача, представників відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, Державне підприємство “Донецька вугільна енергетична компанія” є юридичною особою, та здійснює свою господарську діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, зареєстроване у ЄДРПО України.
Відповідач, Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у місті Донецьку, є суб'єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України “Про державну податкову службу в Україні ” повноваження.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданням органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно пункту 1 статті 8 вищевказаного Закону до функцій податкової інспекції відноситься здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Пунктом 2 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надані повноваження у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у місті Донецьку було проведено невиїзну документальну перевірку Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов*язань: 1- збору за геологорозвідувальні роботи за І квартал 2009 року; за ІІІ квартал 2009 року, за 2009 рік, за ІІ квартал 2010 року, за ІІІ квартал 2010 року, за 2010 рік; з орендної плати за земельні ділянки за 2010 рік; зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 півріччя 2009 року, за 9 місяців 2009 року, за 1 квартал 2010 року, за 1 півріччя 2010 року, за 9 місяців 2010 року; з екологічного податку за 1 квартал 20-11 року. За результатами даної перевірки бул о складено акт від 03 червня 2011 року №365/15-16-23/3-33161769.
Податковим повідомленням-рішенням № 0000641312/25041/10/15-16-23/3 від 20 червня 2011 року на підставі акту від 03 червня 2011 року №365/15-16-23/3-33161769 на підставі п.126.1 ст. 126, п.7 підрозділу 10 розділу ХХ «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 №2755-VІ за затримку більш 30 календарних днів сплати суми грошового зобов*язання в розмірі 2 481 897,77грн. визначений штраф у сумі 200137 грн. 11 коп.
Податковим повідомленням-рішенням № 0000651312/25042/10/15-16-23/3 від 20 червня 2011 року на підставі акту від 03 червня 2011 року №365/15-16-23/3-33161769 на підставі п.126.1 ст. 126, п.7 підрозділу 10 розділу ХХ «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 №2755-VІ за затримку більш 30 календарних днів сплати суми грошового зобов*язання в розмірі 1 548 006,29 грн. визначений штраф у сумі 208 290 грн. 71 коп.
Податковим повідомленням-рішенням №0000661213/25043/10-15-16-23/3 від 20 червня 2011 року на підставі акту від 03 червня 2011 року №365/15-16-23/3-33161769 на підставі п.126.1 ст. 126, п.7 підрозділу 10 розділу ХХ «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 №2755-VІ за затримку більш 30 календарних днів сплати суми грошового зобов*язання в розмірі 604 171,65грн. визначений штраф у сумі 10263грн. 24 коп.
Податковим повідомленням-рішенням № 0000671312/25044/10/15-16-23/3 від 20 червня 2011 року на підставі акту від 03 червня 2011 року №365/15-16-23/3-33161769 на підставі п.126.1 ст. 126, п.7 підрозділу 10 розділу ХХ «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 №2755-VІ за затримку більш 30 календарних днів сплати суми грошового зобов*язання в розмірі 404,25грн. визначений штраф у сумі 31грн. 53 коп.
Податковим повідомленням-рішенням № 0000681312/15045/10/15-16-23/3 від 20 червня 2011 року на підставі акту від 03 червня 2011 року №365/15-16-23/3-33161769 на підставі п.126.1 ст. 126, п.7 підрозділу 10 розділу ХХ «Податкового кодексу України» від 02.12.2010 №2755-VІ за затримку більш 30 календарних днів сплати суми грошового зобов*язання в розмірі 268,16грн. визначений штраф у сумі 34грн. 67 коп.
Позивач оскаржує зазначені податкові повідомлення-рішення повністю.
Статтею 1 Закону України «Про систему оподаткування» передбачено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита, не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Відповідно до ст.9 цього Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок сплати зобов'язань платників податків також встановлений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом про оподаткування.
Підпункт 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачає, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Таким чином, умовою застосування штрафної санкції у відповідності до приведеної норми Закону є наявність несвоєчасно оплаченого узгодженого податкового зобов'язання.
Пунктом 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Щодо податку на землю строки його сплати врегульовані спеціальними нормами права, а саме ст.17 Закону України «Про плату за землю».
Згідно з нею податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платіжними дорученнями: №128 від 29.04.09р. на суму 76400грн., №2510 від 29.04.09р. на суму 8600грн., №1264 від 29.04.09р.на суму 22400грн., №72 від 07.05.09р. на суму 30000грн., №2587 від 07.05.09р. на суму 20000грн., №534 від 28.05.09р. на суму 150000грн., №3210 від 25.02.10р. на суму 130000грн., №14233 від 26.02.10р. на суму 20000грн., №3215 на суму 274623,14грн., №3914, №3913, №654 від 26.08.10р. на суму 520166,93грн., №6454 від 30.11.10р. на суму 544063,00грн., №1952 від 17.02.11р. на суму 393736,37грн., №1947 від 15.02.11 на суму 50000грн., №1951 від 15.02.11р. на суму 73000грн., №1839 від 14.02.11р. на суму 50000грн., які знаходяться в матеріалах справи, позивач здійснив оплату податкових зобов'язань зі збору за геологорозвідувальні роботи.
Платіжними дорученнями: №4002 від 26.04.10р. на суму 39,59грн., №4468 від 31.05.10р. на суму 39,59грн., №4775 від 30.06.10р. на суму 39,59грн., №271 від 30.07.10р на суму 39,59грн., №655 від 26.08.10 на суму 39,59грн., №3185 від 17.09.10р. на суму 406,12грн., №3561 від 30.09.10р. на суму 39,59грн., №4913 від 29.10.10р. на суму 752,12грн., №6451 від 30.11.10р. на суму 118,76грн., №7523 від 21.12.10р. на суму 118,76грн., №980 від 28.01.11р. на суму 118,76грн., №4913 від 29.10.10р. на суму 752,12грн., №3748 від 30.05.11р. на суму 56,84грн., які знаходяться в матеріалах справи, позивач здійснив оплату податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки.
Платіжними дорученнями: №2503 від 29.12.09р. на суму 3065,71грн., №2676 від 18.01.10р. на суму 3065,71грн., №2999 від 17.02.10р. на суму 34,80грн., №3090 від 22.02.10р. на суму 3065,71грн., №93 від 19.05.10р. на суму 13336,27грн., №4387 від 21.05.10р. на суму 3065,71грн., №224 від 19.05.10р. на суму 40000,00грн., №4353 від 20.05.10р. на суму 97295,10грн., №4667 від 18.06.10р. на суму 13336,27грн., №4668 від 18.06.2010р. на суму 21528,49грн., №4624 від 17.06.10р. на суму 3065,71грн., №62 від 20.07.10р. на суму 3065,71грн., №154 від 26.07.10р. на суму 21528,49грн., №153 від 26.07.10р. на суму 13336,27грн., №800 від 26.08.10р. на суму 21528,49грн., №801 від 26.08.10р. на суму 12863,60грн., №4847 від 29.10.10р. на суму 13336,27грн., №4849 від 29.10.10р. на суму 21528,49грн., №5303 від 03.11.10р. на суму 3065,71грн., №6493 від 30.11.10р. на суму 12863,60грн., №6491 від 30.11.10р., №6480 від 30.11.10р. на суму 21380,53грн., №6492 від 30.11.10р. на суму 21528,49грн., №6449 від 30.11.10р. на суму 296700,00грн., №6587 від 01.12.10р. на суму 3065,71грн., №7189 від 14.12.10р. на суму 13336,27грн., №7190 від 14.12.10р. на суму 13915,37грн., №7167 від 14.12.10р. на суму 21380,53грн., №7526 від 21.12.10р. на суму 12863,60грн., №7612 від 29.12.10р. на суму 287600,00грн., №7525 від 21.12.10р. на суму 7613,12грн., №962 від 27.01.11р. на суму 21380,53грн., №963 від 27.01.11р. на суму 13336,27грн., №964 від 27.01.11 р. на суму 21528,49грн., №965 від 27.01.11р. на суму 12863,60грн., №966 від 27.01.11р. на суму 13111,70грн., №1060 від 28.01.11 р. на суму 3065,71грн.,№1163 від 31.01.11р. на суму 1902215,00грн., які знаходяться в матеріалах справи, позивач здійснив оплату податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Суд вважає, що дії відповідача у 2010 році не відповідають вимогам законодавства, яке діяло до набрання чинності Податковим кодексом України.
Частиною 1 статті 134 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном.
Тобто платник податків, який є суб'єктом господарювання, має право розпоряджатися належним йому майном, зокрема коштами, на свій розсуд. Право розпоряджатися своєю власністю гарантоване також статтею 41 Конституції України.
Розпорядження коштами полягає у їх переказі із застосуванням платіжних інструментів, які передбачені Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні». Одним з таких інструментів є платіжне доручення. Це розрахунковий документ, який містить доручення платника банку або іншій установі - члену платіжної системи, що його обслуговує, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача (п. 1.30 ст. 1 Закону «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»). Відповідно до п. 17.1 зазначеного вище Закону форми розрахункових документів та їх реквізити встановлюються Національним банком України.
Так, постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. N 22 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за N 377/8976) затверджена Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті. Одним з реквізитів платіжного доручення, які передбачені п.3 цієї Інструкції є «Призначення платежу». Згідно з п.3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу".
Таким чином, якщо перерахування коштів відбувається за допомогою платіжного доручення, воля власника коштів щодо визначення підстав їх перерахування відображається у реквізиті «Призначення платежу» цього документу.
Так, в платіжних дорученнях наданих позивачем, в графі «призначення платежу» зазначено - «орендна плата за землю » за відповідний місяць 2010 р.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", встановлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Зважаючи на це, висновки акту перевірки зроблені відповідачем без урахування приписів Конституції України, Господарського кодексу України, Закону України «Про порядок погашення…» та інших наведених вище нормативно-правових актів дійсних до набрання чинності Податкового кодексу України.
Отже податковий борг позивача виник внаслідок протиправної зміни призначення платежів, які були своєчасно сплачені позивачем.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 7.7 ст. 7 Закону «Про порядок погашення…», відповідно до якого податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Як вже зазначалося, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Наведена норма не може бути застосована як обмеження права платника податків самостійно розпоряджатися власними коштами, оскільки спосіб такого обмеження законами України не був встановлений.
Таким чином, оскільки неправомірна зміна призначення платежів зі сплати земельного податку у 2010, призвела до виникнення у відповідача податкової заборгованості в 2011, суд вважає позов про стягнення зазначеної заборгованості необґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Донецьку про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити у повному обсязі.
Визнати недійсними та скасувати повідомлення рішення від 20.06.2011 р.:
- № 0000641312/25041/10/15-16-23/3 на суму 200137,11 грн.;
- № 0000651312/25042/10/15-16-23/3 на суму 208 290,71 грн.;
- №0000661213/25043/10-15-16-23/3 на суму 9263грн. 24 коп.
- № 0000671312/25044/10/15-16-23/3 на суму 31,53 грн.;
- № 0000681312/15045/10/15-16-23/3 на суму 34,67 грн.
Вступна та резолютивна частина рішення проголошена у судовому засіданні 28 вересня 2011 р. у присутності представників сторін.
Повний текст постанови виготовлений 30 вересня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Стойка В. В.