Україна
28 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/15711/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стойки В.В.
при секретарі Бобильовій Н.Ю.
за участю представника позивача Романіка О.О.
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом
Шахтарської об*єднаної державної податкової інспекції
до Державного підприємства “Шахтарськантрацит”
про стягнення коштів,
Шахтарська об*єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з уточненою під час судового розгляду позовною заявою до Державного підприємства “Шахтарськантрацит” про стягнення коштів, мотивуючи свої вимоги тим, що за період фінансово-господарської діяльності у підприємства виник податковий борг у розмірі 39478,66грн. з екологічного податку, а саме з: надходження від викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об*єкти, надходження від розміщення відходів у спеціально-відведених для цього місцях чи на об*єктах. Вказані суми відповідач своєчасно не сплатив до бюджету, тому позивач просить стягнути їх з відповідача.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. Надав суду письмову заяву про визнання позову та просив суд розглянути справу у відсутності представника.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Розгляд справи здійснювався за допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань «Камертон».
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області 30 квітня 2003р. як юридична особа.
Відповідачем до податкового органу було подано декларацію екологічного податку №9006373267 від 06 серпня 2011 року, в якому самостійно визначив суми податкового зобов*язання за звітний квартал, а саме: надходження від викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 19 891,09грн., надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об*єкти у розмірі 6766,88грн., надходження від розміщення відходів у спеціально-відведених для цього місцях чи на об*єктах у розмірі 12820,69грн.
Згідно з п.п. 14.1.57. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України екологічний податок - загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.
Як вбачається з п. 240.1. ст. 240 Податкового кодексу України, платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:
240.1.1. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;
240.1.2. скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;
240.1.3. розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;
240.1.4. утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
240.1.5. тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Згідно з п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом. Суму податкового зобов'язання, визначену у митній декларації, платник податків зобов'язаний сплатити до закінчення митного оформлення товарів, якщо інше не передбачено податковим законодавством.
Відповідно до ст. 250 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період з екогологічного податку дорівнює календарному кварталу.
Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Зазначені суми у встановлені законом строки відповідачем не сплачені.
Шахтарською ОДПІ на адресу відповідача була направлена перша податкова вимога №1/116 від 06.11.2001р. та друга податкова вимога № 2/490 від 27.12.2001р., які були отримані відповідачем, про що свідчать поштові повідомлення.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
У відповідності до пункту 20.1.18. Податкового кодексу України органи державної податкової служи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
З урахуванням викладених обставин, суд, вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 160 -163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов Шахтарської об*єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства “Шахтарськантрацит” про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства “Шахтарськантрацит” (ЄДРПОУ 32299510, адреса: 86220, Донецька область, місто Шахтарськ, вул. Крупської, буд. 20) кошти в рахунок погашення податкового боргу у загальній сумі 39478,66 грн. з рахунків у банківських установах на користь бюджету України, а саме:
- надходження від викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення - 19891,09грн., код платежу 8519010100 на р/р №33112362700093;
- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об*єкти - 6766,88грн., код платежу 8519010200 на р/р №33111363700093;
- надходження від розміщення відходів у спеціально-відведених для цього місцях чи на об*єктах - 12820,69грн., код платежу 8519010300 на р/р №33110364700093
в УДК у м. Шахтарську ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34687038, МФО 834016.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з моменту отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Стойка В. В.