Донецький окружний адміністративний суд
про закриття провадження в справі
06 вересня 2011 р. Справа № 2а/0570/7195/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул.50-ої Гвардійської дивізії, 17
Постановлена у нарадчій кімнаті
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Наумова К.Г.,
розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 (м. Маріуполь)
до Державного департаменту інтелектуальної власності (м. Київ)
Державного підприємства «Український інститут промислової власності» (м. Київ)
про визнання протиправними рішення, зобов'язання вчинити певні дії
за участю:
позивача: особисто
представника позивача: ОСОБА_2 за дов.
представника відповідача: не з'явився
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного департаменту інтелектуальної власності про визнання протиправним рішення Державного департаменту інтелектуальної власності про затвердження висновку Державного підприємства «Український інститут промислової власності» від 31.01.2011р. № 2711/3А/11 про відмову у видачі патенту на винахід «Защита экрана телевизора от электростатического поля», та до Державного підприємства «Український інститут промислової власності» про визнання протиправною бездіяльності Державного підприємства «Український інститут промислової власності», що виразилися в необґрунтованому затягуванні розгляду заявки на винахід та у відмові у видачі патенту на винахід.
Відповідно до ст.. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» особа, яка бажає одержати патент і має на це право, подає до Установи заявку.
Стаття 1 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» встановлює, що Установа - центральний орган виконавчої влади з питань правової охорони інтелектуальної власності.
Центральним органом виконавчої влади з питань правової охорони інтелектуальної власності є Державний департамент інтелектуальної власності.
Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» експертиза заявки проводиться закладом експертизи відповідно до цього закону та правил, встановлених на його основі Установою.
Стаття 1 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» передбачає, що заклад експертизи - уповноважений Установою державний заклад (підприємство, організація) для розгляду і проведення експертизи заявок.
Уповноваженим Установою державним закладом для розгляду і проведення експертизи заявок є Державне підприємство «Український інститут промислової власності».
Згідно п. 1.1 ст. 1 Статуту Державного підприємства «Український інститут промислової власності» Укрпатент створений згідно з Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2000 № 175 на базі Державного патентного відомства України і Державного підприємства «Інститут промислової власності» та знаходиться відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010р. № 1085/2010 у сфері управління Державної служби інтелектуальної власності України.
Відповідно до п. 1.2. ст. 1 Статуту Державного підприємства «Український інститут промислової власності» Державне підприємство «Український інститут промислової власності» є єдиним в Україні органом, що проводить експертизу заявок на об'єкти промислової власності (винаходи, корисні моделі, промислові зразки, знаки для товарів і послуг, топографії інтегральних мікросхем, зазначення походження товарів тощо) на відповідність умовам надання правової охорони, робить висновки експертизи за заявками, бере участь у підготовці до державної реєстрації об'єктів інтелектуальної власності та офіційної публікації відомостей про них, забезпечує ведення відповідних державних реєстрів.
Частина 1 ст. 3 Статуту Державного підприємства «Український інститут промислової власності» передбачає, що Державне підприємство «Український інститут промислової власності» створено з метою проведення на наукових засадах експертизи заявок на об'єкти промислової власноті на відповідність умовам надання правової охорони, забезпечення ведення державних реєстрів, передбачених чинним законодавством у сфері охорони промислової власності, проведення науково-дослідних робіт та інших дій шодо надання правової охорони таким об'єктам.
З п. 3.1. ст. 3 Статуту Державного підприємства «Український інститут промислової власності» вбачається, що одним з головних завдань є приймання заявок на видачу охоронних документів на об'єкти промислової власності на відповідність їх умовам надання правової охорони, участь у підготовці до державної реєстрації об'єктів інтелектуальної власності і змін їх правового статусу та офіційної публікації відповідних відомостей.
Таким чином, Державне підприємство «Український інститут промислової власності» є суб'єктом господарської діяльності та особою, яка уповноважена проводити експертизи заявок на об'єкти промислової власноті на відповідність умовам надання правової охорони.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» кінцеві результати експертизи заявки, відображаються в обґрунтованому висновку експертизи за заявкою, що набирає чинності після затвердження його Установою. На підставі такого висновку Установа приймає рішення про видачу патенту або про відмову у видачі патенту.
Таким чином, Державне підприємство «Український інститут промислової власності» не приймає рішення про видачу патенту та про відмову у видачі патенту, а лише готує висновок, на підставі якого Державний департамент інтелектуальної власності приймає рішення про видачу патенту або про відмову у видачі патенту. Таким чином, Державне підприємство «Український інститут промислової власності» не наділений владними управлінськими функціями, тобто не є суб'єктом владних повноважень, у розумінні КАС України, відповідно позовні вимоги до нього не підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на зазначене провадження по справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Державного підприємства «Український інституту промислової власності» про визнання протиправною бездіяльність Державного підприємства «Українеський інститут промислової власності», що виразилися в необгурнтованому затягуванні розгляду заявки на винахід та у відмові у видачі патенту на винахід підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 157, 160, 165 КАС України, суд, -
Закрити провадження по справі в частині позовнх вимог ОСОБА_1 до Державного підприємства «Український інститут промислової власності» про визнання протиправною бездіяльності Державного підприємства «Український інститут промислової власності», що виразилися в необгурнтованому затягуванні розгляду заявки на винахід та у відмові у видачі патенту на винахід.
Роз'яснити Позивачу, що цей позов повинен вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
Зазначена ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Скарга подається на ім'я Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Наумова К.Г.