01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
11.09.2008 № 36/116
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів: Малетича М.М.
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - позивача 1- не з'явився;
позивача 2 - Стешук В.М.;
від відповідача - Кравцов А.В.;
від прокуратури - Самардак А.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Подільської районної у м. Києві ради
на рішення Господарського суду м.Києва від 23.04.2008
у справі № 36/116
за позовом Заступника прокурора Подільського району м.Києва
до Подільської районної у м. Києві ради
про визнання недійсним рішення
Заступником прокурора Подільського району м. Києва заявлено позов в інтересах держави в особі Головного управління освіти і науки Київської міської державної адміністрації та Міжнародного центру дитячо-юнацького туризму до Подільської районної у м. Києві ради про визнання недійсним п.2 Додатку 2 до рішення Подільської районної у м. Києві ради № 134 від 01.03.2007 року «Про перелік об'єктів комунальної власності Подільського району м. Києва, що підлягають приватизації та надання дозволу».
Рішенням господарського суду м. Києва від 23.04.2008 року позов задоволено повністю. Суд визнав недійсним п. 2 Додатку № 2 до рішення Подільської районної у м. Києві ради № 134 від 01.03.2007 «Про перелік об'єктів комунальної власності Подільського району м. Києва, що підлягають приватизації та надання дозволу» в частині включення приміщення площею 190,0 кв. м. за адресою: м. Київ, вул. Ігорівська, 2/6 літ. А до числа тих, які підлягають продажу конкурентним способом через аукціон.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду м. Києва від 23.04.2008 Подільська районна у м. Києві рада подала апеляційну скаргу, в якій просила його скасувати та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити повністю.
Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Прокуратура Подільського району м. Києва, Головне управління освіти і науки Київської міської державної адміністрації та Міжнародний центр дитячо-юнацького туризму проти доводів апеляційної скарги заперечували та просили рішення господарського суду м. Києва від 23.04.2008 залишити без змін, а апеляційну скаргу Подільської районної у м. Києві ради - без задоволення.
Клопотання Головного управління освіти і науки, яке надійшло на адресу суду 05.09.2008 про відкладення розгляду справи у зв'язку з тим, що відповідальний працівник за юридичний супровід справи № 36/116 до 24.09.2008 у відпустці колегія суддів відхили з огляду на те, що управління освіти не було позбавлено можливості направити в засідання суду іншого повноважного представника.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 1350 від 26.07.2004 затверджено Статут Міжнародного центру дитячо - юнацького туризму міста Києва та визнано таким, що втратило чинність, розпорядження Київської міської державної адміністрації від 17.09.97 № 1440 «Про реєстрацію Статуту Міжнародного центру дитячо - юнацького туризму.
Відповідно до п. 1.1 Статут Міжнародного центру дитячо - юнацького туризму міста Києва Центр - комунальний профільний позашкільний навчальний заклад, основним напрямом діяльності якого є туристсько-краєзнавчий, що передбачає залучення вихованців (учнів, слухачів) до активної діяльності з вивчення історії рідного краю та довкілля, географічних, етнографічних, історичних об'єктів і явищ соціального життя, оволодіння практичними уміннями та навичками зі спортивного туризму та краєзнавства, організацію змістовного дозвілля. Центр здійснює навчання і виховання вихованців (учнів, слухачів) у позаурочний та позанавчальний час.
Між Міжнародним центром дитячо - юнацького туризму Головного управління освіти м. Києва та Комунальним підприємством «ОРЕНДА» 22.08.2003 укладено договір оренди № 243 оренди приміщення ( будівель, споруд, приміщень) за умовами якого Комунальне орендне підприємство «ОРЕНДА» на підставі розпорядження Подільської райдержадміністрації м. Києва від 22.08.2003 № 1031 передало в оренду Міжнародному центру дитячо - юнацького туризму Головного управління освіти м. Києва приміщення по вул. Ігорівській, 2/6 літ. А цоколь площею 190, 1кв.м. для розміщення дитячої турбази ( п.1.1 договору).
Відповідно до п. 6.2 договору строк дії договору встановлений з 22.08.2003 по 22.08.2006.
На підставі ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» Комунальне підприємство «ОРЕНДА» 13.09.2006 звернулося до Міжнародного центру дитячо - юнацького туризму Головного управління освіти м. Києва з листом № 595 в якому комунальне підприємство заявило, що термін використання по договору оренди № 243 від 22.08.2003 нежитлового приміщення по вул. Ігорівській, 2/6 літ. А закінчився 22.08.2006 і як передбачено договором оренди дія його припиняється та просило в місяць після закінчення договору оренди надати до підприємства розпорядчі документи на право користування нежитловим приміщенням.
Як вбачається із матеріалів справи, розпорядженням Подільської районної у м. Києві державної адміністрації від 27.02.2007 № 270 «Про передачу в орендне користування нежилих приміщень» п. 1 додатку до розпорядження Подільської районної у м. Києві державної адміністрації від 22.08.2003 № 1034 «Про продовження договорів оренди на нежилі приміщення» визнано таким, що втратив чинність в зв'язку з закінченням строку дії договору оренди нежилого приміщення. Пунктом 6 зазначеного розпорядження надано в орендне користування нежилі приміщення підприємствам та організаціям, зокрема, приміщення площею 190,0 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Ігорівська, 2/6 літ. А передано в орендне користування ТОВ «Агро ТЕК».
Керуючись п. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств» (малу приватизацію)», ст. 4 Закону України «Про власність» п. 1,2 ст. 327 ЦК України Подільська районна в м. Києві рада рішенням № 134 від 01.03.07 «Про перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади Подільського району, що підлягають приватизації та надання дозволу» затвердила Перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади Подільського району, а саме: зокрема, нежилі приміщень та будинки, що підлягають продажу конкурентним способом через аукціон (додаток №2).
До пункту 2 Додатку № 2 зазначеного переліку включено приміщення площею 190 кв. м за адресою: м. Київ, вул. Ігорівська, 2/6 літ. А.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі (п. 2 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів»).
Згідно ч. 1 ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності ( ч. 1 ст. 143 Конституції України).
Нежилі приміщення з № 1 по № 23 ( групи приміщень № 72) загальною площею 190,00 кв.м., які розташовані в м. Києві по вул. Ігорівська № 2/6 ( літера А) належать Територіальній громаді Подільського району міста Києва на праві комунальної власності, що підтверджується свідоцтвом про право власності виданого 27.07.2007 Головним управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, вирішувати питання їхнього відчуження ( ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою (ч. 6 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно з ч.4 ст.3 Закону України «Про приватизацію державного майна» відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.
Місцеві Ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають в комунальній власності і підлягають: продажу на аукціоні, за конкурсом або шляхом викупу ( ч. 1 ст. 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)».
З урахуванням того, що нежилі приміщення з № 1 по № 23 ( групи приміщень № 72) загальною площею 190,00 кв.м., які розташовані в м. Києві по вул. Ігорівська № 2/6 ( літера А) належать Територіальній громаді Подільського району міста Києва на праві комунальної власності і Подільська районна у м. Києві рада від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснює правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, а також районна рада затверджує переліки об'єктів, які перебувають в комунальній власності і підлягають продажу на аукціоні, за конкурсом або шляхом викупу, то колегія суддів вважає, що приймаючи оспорене рішення Подільська районна в м. Києві рада діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і тому відсутні підстави для визнання недійсним п. 2 Додатку № 2 до рішення Подільської районної в м. Києві ради № 134 від 01.03.2007.
Доводи господарського суду м. Києва про те, що приміщення площею 190,0 кв.м. за адресою : м. Київ, вул. Ігорівська, 2/6 літ. А є об'єктом освіти ( позашкільної освіти) і в силу ч. 2 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» не може бути об'єктом приватизації колегія суддів вважає необґрунтованими з таких підстав.
Структура освіти включає: дошкільну освіту; загальну середню освіту; позашкільну освіту; професійно-технічну освіту; вищу освіту; післядипломну освіту; аспірантуру; докторантуру; самоосвіт ( ст. 29 Закону України «Про освіту»).
Згідно ст. 39 Закону України «Про освіту» до позашкільних навчальних закладів належать: палаци, будинки, центри, станції дитячої, юнацької творчості, учнівські та студентські клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи мистецтв, студії, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, бібліотеки, оздоровчі та інші заклади.
Для здійснення навчально-виховної роботи позашкільним навчальним закладам надаються спортивні об'єкти, культурні, оздоровчі та інші заклади безкоштовно та на пільгових умовах. Порядок їх надання визначається місцевими органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту» до матеріально-технічної бази позашкільного навчального закладу належать приміщення, споруди, обладнання, засоби зв'язку, транспортні засоби, земельні ділянки, рухоме і нерухоме майно, що перебуває у його власності або у повному господарському віданні, оперативному управлінні, орендоване чи надане йому засновником (власником).
Відповідно до п. 1.1 Статут Міжнародного центру дитячо - юнацького туризму міста Києва Центр - комунальний профільний позашкільний навчальний заклад, основним напрямом діяльності якого є туристсько-краєзнавчий.
Центр безпосередньо підпорядкований Головному управлінню освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» приватизації не підлягають об'єкти, що мають загальнодержавне значення, а також казенні підприємства. До об'єктів, що мають загальнодержавне значення, відносяться майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів, основним видом діяльності яких є виробництво товарів (робіт, послуг), що мають загальнодержавне значення.
Загальнодержавне значення мають, зокрема, об'єкти освіти, фізичної культури, спорту і науки, що фінансуються з державного бюджету.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Оскільки строк дії договору оренди № 243 оренди приміщення (будівель, споруд, приміщень) від 22.08.2003 закінчився 22.08.2006 і сторонами новий договір не укладався, то приміщення площею 190,0 кв.м. за адресою : м. Київ, вул. Ігорівська, 2/6 літ. А не входить до складу матеріально-технічної бази позашкільного навчального закладу, а є комунальною власністю Територіальної громади Подільського району м. Києва.
При цьому надані до матеріалів справи докази не свідчать про те, що Міжнародний центр дитячо - юнацького туризму міста Києва фінансується з державного бюджету.
З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що приміщення площею 190,0 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Ігорівська, 2/6 літ. А не є об'єктом освіти, що фінансується з державного бюджету, а тому ч. 2 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» не може застосовуватись до правовідносини щодо приватизації зазначеного приміщення.
Посилання Подільської районної у м. Києві ради на те, що даний спір не підвідомчий господарським судам України і його слід розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів до уваги не приймає з огляду на те, що в п. 3 рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 27.06.2007 № 04-5/120 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» зазначено, що господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори пов'язані з: приватизацією державного та комунального майна (крім спорів про приватизацію державного житлового фонду), в тому числі спори про визнання недійсними відповідних актів органів місцевого самоврядування та органів приватизації.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду м. Києва від 23.04.2008 у справі № 36/116 слід скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в позові Заступнику прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Головного управління освіти і науки Київської міської державної адміністрації, Міжнародного центру дитячо - юнацького туризму до Подільської районної у м. Киві ради про визнання недійсним п. 2 Додатку № 2 до рішення Подільської районної у м. Києві ради № 134 від 01.03.2007 «Про перелік об'єктів комунальної власності Подільського району м. Києва, що підлягають приватизації та надання дозволу».
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу, суд, -
1. Рішення господарського суду м. Києва від 23.04.2008 у справі № 36/116 скасувати та прийняти нове рішення.
2. У позові відмовити повністю.
3. Матеріали справи № 36/116 повернути господарському суду м. Києва.
4. Копію постанови надіслати сторонам та прокурору.
Головуючий суддя
Судді Малетич М.М.
16.09.08 (відправлено)