Кіровоградської області
"12" вересня 2008 р.
Справа № 18/307
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді ТимошевськоїВ.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №18/307
за позовом: прокурора Кіровоградського району Кіровоградської області, в інтересах держави, в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", м. Київ, в інтересах якої діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні", м. Запоріжжя
до відповідача: відкритого акціонерного товариства "Кіровоградське рудоуправління", с. Катеринівка Кіровоградського району Кіровоградської області
про стягнення 510 грн.
За участю: секретаря судового засідання Горлової М.С.,
від прокуратури - участі не брали;
від позивача - Салюк Н.В., довіреність № 1270 від 06.05.08, юрисконсульт І категорії;
від відповідача - Зайченко А.Г., довіреність № 103 від 15.11.07;
Час прийняття постанови: 11 год. 30 хв.
Прокурором Кіровоградського району Кіровоградської області, в інтересах держави, в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", м. Київ, в інтересах якої діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" подано позовну заяву № 3625-07 від 23.11.2007 року про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Кіровоградське рудоуправління" штрафу у сумі 510 грн. за порушення законодавства про електроенергетику.
Представник прокуратури в судове засідання не з'явився.
У судовому засіданні 12.09.2008 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні 12.09.2008 року подав заяву, відповідно до змісту якої відповідач визнає позовні вимоги в сумі 510 грн.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази і заслухавши в судовому засіданні пояснення представників позивача і відповідача, господарський суд
Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулюються Законом України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 року №575 (далі по тексту - Закон) та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно статті 9 Закону та Положення про Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р., державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики України та діє у складі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго», що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України та його територіальних структурних підрозділів.
Частина 5 статті 9 Закону наділяє державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії правами, зокрема: вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії та давати обов'язкові до виконання приписи; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Стаття 26 Закону встановлює обов'язок споживача енергії додержуватись вимог нормативно-технічних документів і договору про постачання енергії та покладає на споживача відповідальність за невиконання приписів державних інспекцій.
Відповідно до Положення про відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", затвердженого директором НЕ "Укренерго" 21.03.2006 р., основною метою та завданням підрозділу є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом коригування діяльності у сфері економіки та здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії, а також здійснення функцій з управління діяльністю регіональної інспекції Держенергонагляду в Дніпровському регіоні, інспекцій в Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях, які складаються з відповідних відділень та груп, перелік яких наведено у додатку 1 (а.с.44-50).
Згідно вказаного додатку до структурних підрозділів відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" віднесено відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кіровоградській області (а.с.50).
Відповідно до Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області, затвердженого 20.10.2006 року начальником інспекції Держенергонагляду в Дніпровському районі за погодженням з головним державним інспектором України з енергетичного нагляду (а.с.6-10), вказана інспекція у здійсненні своїх повноважень має право, зокрема: здійснювати в установленому порядку обстеження електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти (п. 4.2.2.); видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням (п. 4.2.4.); застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством (п.4.1.1.).
Як вбачається з матеріалів судової справи, в період з 01.03.2007 р. по 02.03.2007 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області проведено обстеження електроустановок відкритого акціонерного товариства "Кіровоградське рудоуправління".
За результатами складено акт обстеження № 118 від 03.03.2007 року, на підставі якого відповідачу видано припис № 72 від 03.03.2007 року (а.с. 11-12, 13).
Для виконання вказаного припису було встановлено строк.
По закінченню строку виконання припису державним інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання відповідачем припису № 72 від 03.03.2007 року.
За результатами перевірки виявлено часткове невиконання відповідачем вимог припису № 72 від 03.03.2007 року, що було зафіксовано в акті обстеження № 336 від 12.06.2007 року (а.с.16) та на підставі якого складено акт перевірки від 12.06.2007 р. (а.с.17) з висновком про ухилення відповідача від виконання припису.
Зазначені акти вручено особисто комерційному директору відкритого акціонерного товариства "Кіровоградське рудоуправління" про що свідчать його підписи, скріплені печаткою установи.
За ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії до відповідача постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області №123/07 від 17.07.2007 р. на підставі ст. 27 Закону України “Про електроенергетику» накладено штраф у розмірі 510 грн. (а.с.19). Примірник постанови отримано відповідачем про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 96918 від 20.07.2007 р. (а.с. 19 на звороті).
Зазначена сума штрафу підлягала сплаті до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
21.08.2007 р. інспекція Держенергонагляду направила лист № 45/1157 від 21.08.2007 р. відповідачу з нагадуванням про необхідність сплатити штраф, але до цього часу, за повідомленням позивача, штраф не сплачено (а.с.20).
Згідно статті 27 Закону України "Про електроенергетику" оскарження дій щодо накладення штрафів проводиться у судовому порядку.
Між тим, постановою господарського суду Кіровоградської області від 18.06.2008 року у справі № 3/143 відкритому акціонерному товариству "Кіровоградське рудоуправління" відмовлено у задоволенні адміністративного позову про скасування постанови державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області № 123/07 від 17.07.2007 року (а.с. 123-127). Вказана постанова є такою, що набрала законної сили.
Відповідач в судовому засіданні 12.09.2008 року адміністративний позов визнав у повному обсязі, про що подав письмову заяву.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Згідно ч. 3 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову та прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Враховуючи те, що визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, господарський суд вважає за можливе прийняти визнання відповідачем адміністративного позову та з огляду на наявні в матеріалах справи докази задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Керуючись ст. 71, ч. 4 ст. 94, ч.ч. 3-4 ст. 112, ч. 3 ст. 136, ст.ст. 160, 161, 162, 163, ч. 2 ст. 186, ч.ч. 1-4 ст. ст. 254, 258, п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Кіровоградське рудоуправління" (27631, вул. Південна, 6, с. Катеринівка Кіровоградського району Кіровоградської області ідентифікаційний код 00191891, р/р 260061475 в АППБ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 323538) в доход державного бюджету України (р/р 31112106700002, банк одержувача - УДК в Кіровоградській області, МФО банку - 823016, код одержувача - 24145329, одержувач - УДК у м.Кіровограді) - 510 грн. штрафу.
Після набрання постановою законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
Суддя
В.В.Тимошевська