Справа № 2-а-7819/2011
31.10.2011 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Корольової Г.Ю.
при секретарі Наливайкіній Н.Л.
без участі сторін та без фіксації процесу розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про зобов”язання вчинити дії та визнання бездіяльність незаконною,
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації в частині перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправними.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за період з 20.04.2011 року, згідно ч. 1 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімальної заробітної плати на час виплати коштів.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації зобов'язаний виконати дану постанову негайно в межах платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Охтирський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк із дня проголошення постанови апеляційної скарги, у разі відсутності осіб у судовому засіданні під час проголошення постанови - з моменту отримання копії цієї постанови.
Суддя: Корольова Г.Ю.
З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитися через п”ять днів з моменту її проголошення.
Справа № 2-а-7819/2011
31.10.2011 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Корольової Г.Ю.
при секретарі Наливайкіній Н.Л.
без участі сторін та без фіксації процесу розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про зобов”язання вчинити дії та визнання бездіяльність незаконною,
встановив:
20.10.2011 р. позивач звернувся до суду з даним позовом, яким просить визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідно до вимог ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до вимог ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2007 р., 2008 р., 2009 р., 2010 р., 2011 р. з урахуванням проведених виплат, та здійснити дії щодо виплати нарахованих сум з урахуванням компенсації втрати частини доходів негайно з моменту винесення постанови.
В судове засідання сторони не з'явилися. В зв'язку з відсутністю сторін, відповідно до положень ст. 41 КАС України, судове засідання проводиться без повної фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувальної техніки.
Від Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації у матеріалах справи мається заперечення з якого вбачається, що просять справу слухати у відсутність їхнього представника та пояснюють, що щорічна допомога на оздоровлення, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС в період з 2007 року по даний час згідно наданих заяв ОСОБА_1 виплачувалась в наступних розмірах: у 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 роках - 100,00 грн.
Позивач у своєму позові вимагає здійснити перерахунок та виплату за 2007-2011 р., але водночас, не дає суду жодних доказів того, що він не знав про порушення своїх прав щодо отримання зазначеної допомоги, оскільки мав можливість своєчасно звернутись до суду.
Статтею 62 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що роз»яснення порядку застосування цього Закону провадиться в порядку, визначеному КМ України, рішення якого є обов»язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, всіма суб»єктами господарювання. Такий порядок і було визначено постановами КМ України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до постанови КМ України від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено наступне: громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, такий розмір щорічної допомоги на оздоровлення: інвалідам 1 і 2 групи - 120 грн., інвалідам 3 групи та дітям-інвалідам - 90 грн., учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - 100 грн, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - 75 грн.
Відповідно до п. 2 ст. 4 Бюджетного Кодексу України визначено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та ЗУ «про Державний бюджет України». Таким чином, норми, які вводяться ЗУ «Про Державний бюджет України» діють протягом бюджетного року і є безумовними та пріоритетними відносно інших законів.
Головними розпорядниками коштів Державного бюджету кожного року затверджуються бюджетні призначення за бюджетними програмами. Відповідно паспортів бюджетної програми «Компенсації за шкоду, заподіяну здоров»ю та допомоги на оздоровлення у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на вищезазначені роки», затверджених наказами Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства фінансів України, законодавчими підставами для виконання вищезазначеної програми є постанови Кабінету міністрів України від 26.07.1996 року № 836 та від 12.07.2005 року № 562. На даний час нормативних документів, які б давали право на виплату щорічної допомоги на оздоровлення постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи в інших розмірах, крім передбачених даними постановами, не має.
Управлінням праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації відповідно до постанови КМ України від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу була проведена виплата щорічної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії у 2007 - 100 грн., 2008 - 100 грн., 2009 - 100 грн., у 2010 - 100 грн.
В зв»язку з чим вважають, що визнання незаконною бездіяльність УПСЗН Охтирської райдержадміністрації щодо перерахунку та виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії не є незаконним, так як управління провело виплату відповідно до чинного на момент проведення виплат, законодавства.
Тому вважають, що зі своєї сторони управління не порушує ніяких положень Конституції України та ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а діє лише в межах повноважень наданих державою і не має права встановлювати розмір зазначеної допомоги, а лише виплачує їх відповідно до розмірів встановлених Постанови КМ України від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
В ході судового засідання було встановлено, що позивач являється ліквідатором наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії, як постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації. Також має посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії.
Відповідно до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 06.06.1996 року учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат.
В відповіді відповідача вказувалось, що виплата щорічної допомоги на оздоровлення протягом 2007-2011 років, здійснювалось позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562, якою встановлено розмір виплати щорічної допомоги на оздоровлення для 2 категорії - групи в розмірі 100,00 грн. Відповідач відмовився в проведенні перерахунку та виплаті одноразової компенсації та щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до розмірів зазначених в Законі, посилаючись КМУ № 836 від 26.07.1996 року, та № 562 від 12.07.2005 року.
На підставі вищевикладеного відмову відповідача у проведенні перерахунку та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону, позивач вважає протиправною оскільки за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення застосуванню підлягають ст. 48 Закону, а не постанови КМУ № 836 від 26.07.1996 року та № 562 від 12.07.2005 року, які істотно звужують обсяг встановлених Законом прав.
Частиною 1 ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХХ передбачено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій компенсацій підвищуються КМ України відповідно до зміни індексу інфляції зростання мінімальної заробітної плати.
Таким чином ЗУ № 796-ХХ не уповноважено КМ України зменшувати конкретні суми компенсацій і допомоги, змінювати розмір бази нарахувань пенсій, встановлений Законом, а надано право роз»яснення порядку застосування цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп2008, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими внесені зміни до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Тому з 2007 року позивач мав право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, як постраждалий від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі п»яти мінімальних заробітних плат.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 3 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Законом України “Про Державний бюджет України на 2010 рік”, ст. ст. 6, 9, 17, 41, 94, 99, 100, 158-163, 167, 185, 186, 257 КАС України, суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації в частині перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправними.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за період з 20.04.2011 року, згідно ч. 1 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімальної заробітної плати на час виплати коштів.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації зобов'язаний виконати дану постанову негайно в межах платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Охтирський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк із дня проголошення постанови апеляційної скарги, у разі відсутності осіб у судовому засіданні під час проголошення постанови - з моменту отримання копії цієї постанови.
Суддя: Корольова Г.Ю.