Копія
Справа № 2270/7278/11
06 липня 2011 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К.
при секретарі Бесарабі І.А.
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > громадського об'єднання "Вікторія" < 3-тя особа > до Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області < 3-тя особа > про визнання незаконним та скасування рішення № 162 від 18.05.2011 року, -
В податному до суду адміністративному позові позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області № 162 від 18.05.2011 року «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» про вилучення у позивача у дохід державного бюджету 3385,53 грн. та стягнення штрафу в сумі 60771,06 грн. Вважає безпідставними висновки відповідача щодо відсутності у позивача права на застосування тарифу на утримання житла в розмірі 0,95 грн., затвердженого рішенням Ярмолинецької районної ради №6 від 27.05.2010 року, яке не оприлюднене в засобах масової інформації. На думку позивача рішення виконавчого комітету про встановлення тарифу набирає чинності з моменту його прийняття і не потребує офіційного оприлюднення, оскільки не належить до рішень нормативно-правового характеру сільських, селищних і сільських рад, які в силу п.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», набирають чинності з моменту їх офіційного оприлюднення.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, вважає спірне рішення від №162 від 18.05.2011 року законним, оскільки необґрунтоване одержання позивачем виручки в період з 01.06.2010 року по 01.04.2011 року внаслідок застосування тарифу на утримання житла без оприлюднення рішення про його встановлення у засобах масової інформації.
Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справ докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що повні вимоги не підлягають до задоволення з урахуванням наведеного нижче.
Суд встановив, що позивач - громадське об»єднання «Вікторія», 13.03.2001 року зареєстроване Ярмолинецькою районною державною адміністрацією (Свідоцтво про державну реєстрацію Серії А00 №225822).
Основними видами діяльності позивача є управління нерухомим майном та здавання в оренду нерухомого майна.
Відповідно до Плану роботи на 2 квартал 2011 року на виконання підставі посвідчення №0270 від 11.05.2011 року працівниками державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області проведена планова перевірка з питань дотримання позивачем державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні плати за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, та надання послуг по водовідведенню за період з 01.05.2010 року по 01.05.2011 року.
Перевіркою встановлене та зафіксоване в акті від 12.05.2011 року необґрунтоване отримання виручки в сумі 30385,53 грн. у зв'язку з застосуванням З 01.06.2010 року тарифу на утримання житла в розмірі 0,95 грн. за кв. м., затвердженого рішенням виконавчого комітету Ярмолинецької селищної ради №6 від 27.05.2010 року, яке не набрало чинності у зв'язку з його не оприлюдненням.
На підставі акту перевірки відповідно до ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» відповідачем прийняте рішення №162 від 18.05.2011 року від 17.05.2011 року про застосування до позивача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у вигляді вилучення у позивача у дохід державного бюджету 3385,53 грн. та стягнення штрафу в сумі 60771,06 грн.
Судом встановлено, розглянувши подання ГО «Вікторія», на підставі ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет Ярмолинецької селищної ради рішенням №6 від 27.05.2010 року «Про встановлення тарифу на утримання житла» затвердив тарифи по оплаті за утримання житла у розмірі 0,95 грн.
Зазначений тариф позивач почав використовувати для визначення вартості послуг з утримання житла з 01.06.2010 року.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг та встановлення тарифів визначені в Законі України "Про житлово-комунальні послуги".
Державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується в тому числі на принципі регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей (п. 4 ч. 1 статті 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").
Згідно із ч. 1 статті 4 цього Закону законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
За змістом п.2 ч. «а» ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції, чинній на час існування спірних відносин, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
В силу ч. 6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Таким чином, з урахування наведених норм, рішення виконавчого комітету Ярмолинецької селищної ради №6 від 27.05.2010 року «Про встановлення тарифу на утримання житла» є офіційним письмовим документом, прийнятим ним у визначеній законодавством формі і за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, які поширюють свою дію на невизначене коло осіб, і призначений для неодноразового застосування, тобто за своїми ознаками є нормативно-правовим актом.
Аналогічну позицію висловив Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 03.082010 року по справі №К-44294/09.
За змістом ч.5 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Частиною 11 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення.
Відповідно до ст.57 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Положеннями ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» визначено, що релугяторним актом зокрема є прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
В силу ч. 5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Таким чином рішення виконавчого комітету про затвердження тарифів на утримання житла є нормативно-правовим регуляторним актом, а відтак набирає чинності і підлягає виконанню після офіційного оприлюднення в друкованих засобах масової інформації відповідних рад.
Суд встановив, що рішення виконавчого комітету Ярмолинецької селищної ради №6 від 27.05.2010 року «Про встановлення тарифу на утримання житла» опубліковане в газеті «Вперед» 08.07.2011 року, тому саме з цієї дати слід застосовувати затверджений цим рішенням тариф на утримання житла в розмірі 0,95 коп., а не здати прийняття зазначеного рішення.
З урахуванням викладеного, суд погоджується з позицією відповідача щодо безпідставного застосування позивачем тарифу на утримання житла в розмірі 0,95 коп. з 01.06.2010 року та, відповідно. необгрунтованого отримання виручки в сумі 30385,53 грн., за період з 01.06.2010 року по 01.05.2011 року.
За змістом ст.8 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів): граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Ст.9 цього Закону вказує, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний влив на загальний рівень динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а такою на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне становище на ринку. Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.
Як зазначено, в абз.1 ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановлені і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. Вся необґрунтовано одержана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організації підлягає вилучення в дохід відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки (ст.14 Закону).
Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженою наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 р. № 298/519, зареєстрованою у Мінюсті України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238 ( п.1.4. ) передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного у періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни.
Перевіркою встановлено, що розмір необґрунтовано отриманої виручки позивача за період з 01.06.2010 року по 01.05.2010 року складає 30385,53 грн.
З огляду на положення ст. 239 Господарського кодексу України, економічні санкції за порушення державної дисципліни цін є різновидом адміністративно-господарських санкцій
Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом господарське правопорушення. В силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
В судовому засіданні позивач не довів, що порушення порядку застосування тарифів на послуги з утримання відбулось не з його вини.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене відповідачем доведено правомірність рішення № 162 від 18.05.2011 року, тому позовні вимоги про його скасування не підлягають до задоволення.
Керуючись законами України «Про ціни і ціноутворення», «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 11, 70, ст. 99, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд
Адміністративний позов громадського об'єднання "Вікторія" до державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області про визнання незаконним та скасування рішення № 162 від 18.05.2011 року залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 11 липня 2011 року
< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук
"Згідно з оригіналом" СуддяО.К. Ковальчук