Постанова від 07.06.2011 по справі 2270/6667/11

Копія

Справа № 2270/6667/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2011 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К.

при секретарі Васільєву С.В.

за участі:представника відповідача Коваль І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > дочірнього підприємства "ЛАСГранд" компанії з обмеженою відповідальності "Перша Бішковіцка" < 3-тя особа > до державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі < 3-тя особа > про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0001031540 від 12.04.2011 року, -

ВСТАНОВИВ:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі № 0001031540 від 12.04.2011 року про застосування штрафної санкції в сумі 170,0 грн. за порушення п.203.1 ст.203 р.5 Податкового кодексу України та неподання декларації з ДПВ за грудень 2010 року. На думку позивача зазначене податкове повідомлення-рішення суперечить вимогам п.7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, яким передбачено, що в період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року штрафні санкції застосовуються в розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

В судове засідання позивач не з'явився, проте надіслав до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Представник відповідача проти позову заперечив, вважає оспорюване податкове повідомлення-рішення № 0001031540 від 12.04.2011 року законним, оскільки прийняте з урахуванням норм Податкового кодексу України. Вказує, що п.7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України слід трактувати у сукупності із іншими пунктами зазначеного підрозділу 10, зокрема п.5, за змістом якого у зв'язку з набранням чинності цим Кодексом штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального податкового органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію. На думку відповідача, положення п.7 10 розділу ХХ Податкового кодексу України для визначення розміру штрафних санкцій застосовуються лише у випадку застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, які не були передбачені як порушення до набрання чинності цим Кодексом. Проте, за неподання декларації у строки, визначені законодавством, пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» також була передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 170,0 грн., аналогічна тій, що передбачена п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з урахуванням наведеного нижче.

Суд встановив, що позивач - дочірнє підприємство "ЛАСГранд" компанії з обмеженою відповідальності "Перша Бішковіцка" 15.08.2006 року зареєстроване Дунаєвецькою райдержадміністрацією (Свідоцтво про державну реєстрацію Серії А00 №757775).

Невиїзною документальною перевіркою своєчасності подання податкової звітності, результати якої оформлені актом №139/1540/34452347 від 24.03.2011 року, встановлене неподання позивачем податкової декларації з ПДВ за грудень 2010 року.

На підставі акту перевірки №139/1540/34452347 від 24.03.2011 року за порушення позивачем п.203.1 ст.203 р.5 Податкового кодексу України на підставі пп.54.3.1 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001031540 від 12.04.2011 року про застосування штрафної санкції в сумі 170,0 грн.

Пунктом 203.1 ст.203 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відтак, з урахуванням зазначеної норми граничний термін подання податкової декларації за ПДВ за грудень 2010 року - 20 січня 2011 року.

В силу п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, неподання або несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Разом з тим п. 7 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Податковий кодекс України не містить визначення податкового законодавства. Водночас, за змістом п.3.1 ст.3 Податкового кодексу України податкове законодавство України складається зокрема з Конституції України та цього Кодексу.

Штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.265 Податкового кодексу України).

Безпосередньо Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п. 1.1 ПКУ).

Таким чином, відповідальність за порушення норм Податкового кодексу України однозначно є відповідальністю за порушення податкового законодавства. З урахуванням цього, відповідальність за такі порушення у вигляді штрафних санкцій за період з 1 січня по 30 червня 2011 року не повинна перевищувати 1 гривні за кожне порушення.

Отже, приписами п.7 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України за будь-яке порушення податкового законодавства, вчинене платником податків з 1 січня по 30 червня 2011 року, в тому числі неподання декларації з ПДВ, встановлені штрафні санкції в розмірі не більше 1 гривні. При цьому, Податковим кодексом України не перебачено жодних виключень щодо застосування зазначеної норми у період 1 січня по 30 червня 2011 року.

Відповідно до п. 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, шляхом перехідного періоду.

Таким чином, за вчинене позивачем будь-яке порушення податкового законодавства у вигляді неподання податкової декларації з ПДВ за грудень 2010 року, вчинене у січні 2011 року, тягне за собою відповідальність у вигляді штрафу не більше 1 гривні, визначену п.7 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України на період з 01 січня по 30 червня 2011 року.

При цьому суд не бере вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо необхідності системного застосування пунктів 5 і 7 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, оскільки норма п.7 є спеціальною і не передбачає будь-яких виключень щодо її застосування. Застосування п.7 одночасно з п.5 підрозділу 10 розділу XX значно звужує сферу дії п. 7 підрозділу 10 розділуу ХХ Податкового кодексу України. Вона має застосовуватися при будь-яких порушеннях податкового законодавства у першому півріччі 2011 року, а не лише при обчисленні податкових зобов'язань. Інше може бути лише у випадку внесення Верховною Радою змін до цієї норми ПКУ.

Суд враховує також, що з 01.01.2011 року листи державної податкової адміністрації України вже не є податковими роз'ясненнями. Не вважається вони також і податковою консультацією, оскільки згідно з п. 52.2 Податкового кодексу України податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладені норми відповідачем не доведено правомірність прийняття спірного податкового повідомлення-рішення № 0001031540 від 12.04.2011 року. В той же час позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.

Керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 11, ст. 99, 100, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Дунаєвецькому районі Хмельницької області № 0001031540 від 12.04.2011 року.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 10 червня 2011 року

< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/О.К. Ковальчук

"Згідно з оригіналом" СуддяО.К. Ковальчук