11.11.2011
Справа № 2-2587/11
«11» листопада 2011 року м. Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі головуючого судді Бондаря О.О.
при секретарі Мазуркевич О.М.
з участю прокурора Мельник В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кам'янець -Подільському справу за позовом Прокурора міста Кам'янця -Подільського в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янці-Подільському, Кам'янець -Подільської об'єднаної податкової інспекції в Хмельницькій області , Кам'янець -Подільської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Кам'янець -Подільського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкого державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення коштів , -
Прокурор міста Кам'янця -Подільського звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янці-Подільському, Кам'янець -Подільської об'днаної державної податкової інспекції в Хмельницькій області , Кам'янець -Подільської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності , Кам'янець -Подільського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкого державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення коштів .
Позовні вимоги обґрунтовує тими обставинами, що вироком Кам'янець -Подільського мськрайонного суду від 11 травня 2011 року встановлено, що відповідач в результаті вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України , здійснюючи підприємницьку діяльність, не сплатив на користь Кам'янець -Подільської ОДПІ податок з доходів фізичних осіб в сумі 682 грн. 72 коп. , внески до Пенсійного фонду України в сумі 1739 гривень 70 коп. , до Фонду з тимчасової втрати працездатності внески в сумі 42 гривень 75 коп. , внески до Фонду загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття в сумі 13 гривень 50 коп.
Відповідно до Указу Президента України від 1 березня 2001 року за N 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст.. 14, 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, в тому числі фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Відповідно до ст.. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
Враховуючи, що Управління Пенсійного фонду є органом державної влади, а суб'єктом сплати відрахувань на соціальне страхування, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є господарюючий суб'єкт - приватний підприємець , то спір про стягнення коштів на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янці-Подільському не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства відповідно до ст.. 15 ЦПК України .
Відповідно до пунктів 14.1.180. Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - самозайнята особа, зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 14.1.226. Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.. 183 -3 КАС України провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Тому позовні вимоги від імені Кам'янець -Подільської об'днаної податкової інспекції в Хмельницькій області відповідно до ст.. 15 ЦПК України не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ст.. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» Фонд є некомерційною самоврядною організацією.
Відповідно до ст.. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» роботодавець - фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україі).
Враховуючи, що Кам'янець -Подільська міської виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є некомерційною організацією , а роботодавцем є Приватний підприємець ОСОБА_1 ., як встановлено вироком суду, то спір з приводу стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності відповідно до ст.. 1 Господарського процесуального кодексу України підлягає розгляду в Господарському суді Хмельницької області.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією, і кошти фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Відповідно до п. 4 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхувальники - роботодавці, застраховані особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески.
Враховуючи, що Кам'янець -Подільський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкого державного соціального страхування України на випадок безробіття є некомерційною організацією, а роботодавцем є приватний підприємець ОСОБА_1 , як встановлено вироком суду, то спір з приводу стягнення страхових внесків на випадок безробіття в повинен розглядатись відповідно до ст.. 1 Господарського процесуального кодексу України в Господарському суді Хмельницької області.
Відповідно до ст.. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.. 205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного , керуючись ст.ст.205, 208-210 ЦПК України, суд, -
Провадження в справі за позовом Прокурора міста Кам'янця -Подільського в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янці-Подільському, Кам'янець -Подільської об'єднаної державної податкової інспекції в Хмельницькій області , Кам'янець -Подільської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності , Кам'янець -Подільського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкого державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення коштів закрити .
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом 5 днів в Апеляційний суд Хмельницької області через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду ОСОБА_2