Справа № 2-а-1014/11
24.10.2011 року. м.Здолбунів
Здолбунівський районний суд Рівненської області в особі головуючого суді Мички І.М. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позову посилається на те, що він одержує державну пенсію по інвалідності (ІІІ групи загальне захворювання), призначену йому Управлінням Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі. Після призначення пенсії продовжує працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу, після призначення пенсії, останнього перерахунку пенсії, 20 вересня 2011 року він подав заяву до Управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Пенсію йому перерахували, але при коригуванні заробітку для обчислення нового розміру пенсії застосували показник середньої заробітної плати в Україні не за 2010 рік, а за 2007 рік. Призначена пенсія є меншою, ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, встановленого у Законі України «Про загальнообов'язкове страхування». Вважає застосування відповідачем при перерахунку його пенсії показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік незаконним, оскільки відповідач, діючи як орган владних повноважень, не забезпечив виконання гарантованого йому ст.42 вищевказаного Закону права.
У встановлений судом строк, представник відповідача подав суду заперечення на адміністративний позов, в якому вказав, що діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. В обґрунтування заперечень, вказує, що позовні вимоги щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії не відповідають нормам Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(надалі -Закон). Відповідно до частини другої статті 5 Закону виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 визнані неконституційними зміни, внесені до статті 42 Закону, у зв'язку із чим з 22.05.2008 відновилася попередня редакція частини четвертої цієї норми, яка передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Частина перша статті 42 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних днів страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Просить в позові відмовити.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню по слідуючих підставах.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, 1954 року народження, одержує державну пенсію по інвалідності, що відповідає вимогам ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з трудової книжки позивач, після призначення йому пенсії, продовжує працювати.
Виходячи із цього, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Маючи 24 місяці страхового стажу, після призначення пенсії, останнього перерахунку пенсії, 20 вересня 2011 року ОСОБА_2 подав заяву до управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі про перерахунок пенсії по інвалідності. Пенсію йому перерахували, але при коригуванні заробітку для обчислення нового розміру пенсії застосували показник середньої заробітної плати в Україні не за календарний рік, що передує року зверненню за перерахунком пенсії, а за 2007 рік.
Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»при обчисленні пенсії використовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Аналогічно і при перерахунку пенсії у 2004-2010 роках відповідно до ч.4 ст.42 при врахуванні заробітної плати за періоди, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону, враховувалась середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передував року звернення за перерахунком пенсії.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були внесені зміни до закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування». Але рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рн/2008 ці зміни були визнані неконституційними.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»підпунктом третім пункту 11 передбачено, що «за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та, яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії».
Таким чином, так як позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності у 2011 році, то перерахунок пенсії мав здійснюватися із врахуванням показників заробітної плати в галузях національної економіки України за 2010 рік.
Відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції до 28.12.2007 року, дію якого відновлено з 22.05.2008 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Як встановлено в підпункті 3 пункту 11 постанови КМ України № 530 від 28.05.2008 р. “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якою визначено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”, продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно після перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Із змісту вказаних норм Закону та постанови КМ України вбачається, що для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам повинен братися показник середнього заробітку по Україні за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що провівши в 2011 році перерахунок пенсії за зверненням позивача із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.) відповідач діяв не у спосіб, що визначений чинним законодавством, а тому вказані дії відповідача є незаконними.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є законними і обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно п.34 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації від сплати державного мита звільняються.
Керуючись ст.ст.160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задоволити.
Дії Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі щодо застосування під час перерахунку ОСОБА_2 пенсії з 01 вересня 2011 році показника середнього заробітку за 2007 рік визнати неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Здолбунівському районі здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 пенсію по інвалідності з 01 вересня 2011 року відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя: