Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Справа № 2-а-1634/11
22.04.2011 року м.Миргород
Суддя Миргородського міськрайонного суду Полтавської області Куцин В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Миргород про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити нарахування та виплату недоплаченої пенсії
Позивач ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Його інвалідність, встановлена з 24.05.2007 року, пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи В зв'язку з цим з 24.05.2007року по даний час він отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 27.04.2009 року з 24.05.2007 року по 31.12.2007 року та з 22 травня 2008 року по день звернення до суду 11.03.2011 року позивачеві проводиться нарахування та виплата основної та додаткової пенсії на підстав ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виходячи з прожиткового мінімуму 498грн., який був установлений на момент прийняття судом постанови без урахування зміни прожиткового мінімуму для непрацездатних.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.200р. №10-рп/2008 визнано неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,яким положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»були викладені в новій редакції : стаття 50 передбачала встановлення особам, віднесеним до категорії 1,щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:20 процентів прожиткового мінімуму для інвалідам 2 групи, стаття 54 визначала розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не нижчими: по 2 групі інвалідності 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; стаття 67 встановлювала, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення
З моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо не конституційності положень законів ця норма втратила чинність і не підлягала застосуванню.
У статті 54 зазначеного Закону передбачено, що обчислення і призначення вказаного виду пенсії провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»(після внесення змін Законом України від 17.11.2005 № 3108-IV - відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-V, який набув чинності з 01.11.2006 р., встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Згідно пункту 15 Положення "Про Пенсійний фонд України" пенсійний фонд здійснює свої повноваження на підставі даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає, що позовні вимоги позивача ґрунтуються на законі тому необхідно визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Миргород Полтавської області по відмові позивачу в перерахунку пенсії відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Миргород Полтавської області провести перерахунок призначеної основної та додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції від 22 травня 2008 року виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та виплатити різницю між раніше виплаченою та перерахованою пенсією за період з 11 вересня 2010 року -щодо основної пенсії та додаткової пенсії.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.99 КАС України,адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав прав,свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав,свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст.100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків установлених законом залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи яка його подала не знайде підстав для поновлення строку.
Виплата пенсії позивачу, а отже і підвищення її розміру в зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму проводиться відповідачем щоквартально. Отже про порушення відповідачем права позивача на отримання пенсії в більшому розмірі позивач дізнався процесі виконання рішення суду від 24.04.2009року
Позивачем подано заяву про поновлення стоку звернення до адміністративного суду без буд-якого підтвердження цієї заяви доказами, тому суд не вбачає підстав для його поновлення.
Виходячи з вищевикладеного, оскільки позивачем заявлені вимоги про зобов'язання проводити підвищення розмірів основної та додаткової пенсії відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати згідно ст. 67 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 24травня 2007 року до 10.09.2010 року після закінчення строків установлених ч.2 ст.99 КАС України адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Миргород про визнання дій протиправними, зобов'язання проводити підвищення розмірів основної та додаткової пенсії відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати згідно ст. 67 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за вказаний період необхідно залишити без розгляду.
Разом з тим є безпідставними і не підлягають задоволенню вимоги позивача про перерахунок і призначення йому основної державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком,додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та підвищення пенсії на 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність як інваліду 2 групи починаючи з 24.05.2007 року із застосуванням коефіцієнтів її підвищення згідно постанови Кабінету Міністрів України №894 від 13.07.2004року «Про підвищення розмірів пенсій призначених відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»на 12%, та постанови Кабінету Міністрів України №1293 від 27.12.205року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян,які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи у 3,5 рази, і на думку суду обґрунтованими є заперечення відповідача проти вказаних позовних вимог .
Постановою Кабінету Міністрів України №894 від 13.07.2004 року «Про підвищення розмірів пенсій призначених відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено збільшення з 01.09.2004 року на 12% пенсії особам,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язано Міністерство фінансів України при формування Державного Бюджету на 2005рік передбачити кошти для підвищення пенсії інвалідам
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2005року №1293 передбачено збільшити розмір пенсії призначеної відповідно до ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 3,5рази та встановлено, що вказаний розмір пенсії не може бути меншим для інвалідів 2 групи 500 гривень, що свідчить проте, що збільшення пенсії у 2,5 рази відноситься до мінімальної пенсії, установленої цією ж постановою на час її прийняття,з урахуванням індексу вартості життя та рівня мінімальної заробітної плати в Україні в 2005 році
Вказані постанови передбачали підвищення з пенсії певного періоду відповідно станом на 01.09.200 4року та на 01.01.2006 року і не поширюється на спірні правовідносини в майбутньому. ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до вказаного закону з 24.05.2007 року і тому підвищення пенсії йому проведено в розмірі 40% від прожиткового мінімуму і виплачується з 24.05. 2007року відповідно до ч.4 ст.13 ЗУ «Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту»,що підтверджується розпорядженням відповідача №129310 від 25.06.2007року.
Згідно ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначається обов'язок відповідача виконати постанову негайно.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 70, 71, 158, 159, 160, 161, 162, 163,183-2,256 Кодексу адміністративного судочинства України; Конституцією України;ст. ст. 50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ,задовольнити частково.
Позовні вимоги про визнання дій Управління пенсійного фонду України в місті Миргород Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті та зобов'язання здійснення перерахунку та виплати основної та додаткової пенсії відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 24 травня 2007 року до 10 вересня 2010 року, залишити без розгляду.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в місті Миргород Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 11 вересня 2010 року неправомірними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в місті Миргород Полтавської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 11 вересня 2010 року, виходячи із 8 мінімальних розмірів пенсій за віком відповідно до ст.. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як інваліду 2-ої групи та виплатити йому нараховану суму коштів з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в місті Миргород Полтавської області нарахувати ОСОБА_1 додаткову пенсію відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком з 11 вересня 2010 року та виплатити йому нараховану суму коштів, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання здійснити перерахунок і призначення основної державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком,додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та підвищення пенсії на 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність як інваліду 2 групи починаючи з 24.05.2007 року із застосуванням коефіцієнтів її підвищення згідно постанови Кабінету Міністрів України №894 від 13.07.2004року «Про підвищення розмірів пенсій призначених відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»на 12%, та постанови Кабінету Міністрів України №1293 від 27.12.205року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян,які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи у 3,5 рази - відмовити.
Копію постанови направити сторонам відповідно до ч.7 ст.183-2 КАС України.
Обов'язком відповідача є виконання постанови негайно.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Миргородський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним направленням копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_2