Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Справа № 2-а-1467/11
18.04.2011 року м.Миргород
Суддя Миргородського міськрайонного суду Полтавської області Куцин В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Миргородському районі про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити нарахування та виплату недоплаченої пенсії
Позивач ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Його інвалідність, встановлена з 30.01.2002року, пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи В зв'язку з цим з 30.01.2002 року по даний час він отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір якої становив в 2010 році: в жовтні -826 грн.74 коп., в листопаді-852 грн.77 коп., в грудні -853 грн.37 коп., в січні 2011 року -854 грн.25коп.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р №10-рп/2008 визнано неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,яким положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»були викладені в новій редакції : стаття 50 передбачала встановлення особам, віднесеним до категорії 1,щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: 20 процентів прожиткового мінімуму для інвалідам 2 групи, стаття 54 визначала розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не нижчими: по 2 групі інвалідності 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; стаття 67 встановлювала, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення
З моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо не конституційності положень законів ця норма втратила чинність і не підлягала застосуванню. Отже, Управління Пенсійного фонду України у Миргородському районі зобов'язане нараховувати та виплачувати позивачу в 2011році пенсію в розмірі, передбаченому ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, яка діяла до внесення змін Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: - інвалідам 2 групи -75% мінімальної пенсії за віком.
У статті 54 зазначеного Закону передбачено, що обчислення і призначення вказаного виду пенсії провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»(після внесення змін Законом України від 17.11.2005 № 3108-IV - відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-V, який набув чинності з 01.11.2006 р., встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно пункту 15 Положення "Про Пенсійний фонд України" пенсійний фонд здійснює свої повноваження на підставі даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України
Суд вважає безпідставними у своїх запереченнях посилання представника відповідача на ч.5 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» якою передбачено, що порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же законом. Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок обчислення пенсій зазначеній категорії громадян, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч.1 ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»а не постанова Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів», фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Визначений статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений Законом України «Про Державний бюджет України»на відповідний рік, є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів соціальних виплат та допомоги.
Тобто, мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є відправною величиною, від якої проводиться розрахунок пенсій, визначених в статті 54,50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,з цих підстав суд вважає необґрунтованими заперечення відповідача щодо незаконності застосування при нарахуванні пенсії позивачу положень ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На думку суду не заслуговують на увагу заперечення відповідача щодо неможливості проведення відповідних виплат в розмірі встановленому законом в зв'язку з відсутністю необхідних коштів оскільки останнім не надано будь-яких доказів які б свідчили, що ним вживалися заходи з метою отримання відповідних коштів.
Виходячи з вищевикладених положень Закону, суд вважає, що позовні вимоги позивача ґрунтуються на законі тому необхідно визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області по відмові позивачу в перерахунку пенсії виходячи із діючих розмірів мінімальної пенсії за віком, що встановлюється законодавством України, та зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області провести перерахунок призначеної основної та додаткової пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції від 22 травня 2008 року виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та виплатити різницю між раніше виплаченою та перерахованою пенсією за період з 01 жовтня 2010 року - щодо основної пенсії та додаткової пенсії.
Згідно ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначається обов'язок відповідача виконати постанову негайно.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 70, 71, 158, 159, 160, 161, 162, 163,183-2,256 Кодексу адміністративного судочинства України; Конституцією України;ст. ст. 50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, суд, -
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»неправомірними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 жовтня 2010 року, виходячи із 8 мінімальних розмірів пенсій за віком відповідно до ст. ст.54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як інваліду 2-ої групи та виплатити йому нараховану суму коштів з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Миргородському районі Полтавської області нарахувати ОСОБА_1 додаткову пенсію відповідно до ст. 50,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком з 01 жовтня 2010 року та виплатити йому нараховану суму коштів, з урахуванням проведених виплат
Копію постанови направити сторонам відповідно до ч.7 ст.183-2 КАС України.
Обов'язком відповідача є виконання постанови негайно.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Миргородський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним направленням копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_2