Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Справа № 2-а-4192/11
15.07.2011 року м.Миргород
Суддя Миргородського міськрайонного суду Полтавської області Куцин В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснення перерахунку та виплати недоплаченої пенсії,
Позивач ОСОБА_1 має статус «дитини війни»в зв'язку чим розмір його пенсії підвищено з 01.10.2008 року на 49 гривень 80 копійок, яку відповідач нараховує та виплачує, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008року,що підтверджується повідомлення та запереченням проти позову відповідача .
Заперечуючи проти позову відповідач зазначав, що вимоги позивача є безпідставними так як відповідач проводить доплату до пенсії позивачу, що має статус дитина війни, відповідно до Закону України Про Державний бюджет України на відповідний рік. Також вважав безпідставними посилання на необхідність застосування розмірів пенсії встановлених ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»при проведенні перерахунку пенсії,оскільки розмір пенсії визначений цим законом застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених згідно з вказаним Законом .В зв'язку із прийняттям змін до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2011рік». Яким передбачено у 2011році норми і положення, статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"з наступними змінами встановлюються в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік, просив відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Частиною1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є не конституційним) положення п.41 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, яким текст статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»був викладений в такій редакції: Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів". Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення
З моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо не конституційності положень законів ця норма втратила чинність і не підлягала застосуванню.
Статтею 4 Закону України Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011року,який набрав чинності 19.06.2011року, установлено,у 2011 році норми і положення статей 39, 50,51,52,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з наступними змінами, статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"з наступними змінами, статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"з наступними змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України,провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону чинного на час вчинення окремої процесуальної дії,розгляду і вирішення справи
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування ,їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Виходячи з вищевикладеного з 01 вересня 2010 року по 18 червня 2011року відповідач повинен був нараховувати та здійснювати позивачеві доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак не здійснював таких нарахувань та виплат.
Ухвалою суду від 23.06.2011 року позовні вимоги заявлені поза межами строку звернення до адміністративного суду встановлені ч.2 ст.99 КАС України тобто за період з 01 вересня 2010року по 05 грудня 2010року залишені без розгляду.
Зважаючи на вищевказане вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області та зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок щомісячної надбавки до пенсії, як «дитині війни», з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і провести відповідні виплати підлягають задоволенню в межах строку звернення до адміністративного суду з 6 грудня 2010 року по 18 червня 2011року, з урахуванням проведених виплат.
Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими заперечення відповідача щодо застосування положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст.46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" Також безпідставними є заперечення позивача ,щодо відмови в задоволенні позову, за весь період 2011року,оскільки оскільки Закон України Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011року, зворотної сили не має.
Оскільки з19.06.2011року відповідачем проводиться нарахування та виплата позивачу надбавки до пенсії, як «дитині війни»,з дотримання ЗУ Про винесення змін до Закону України Про державний бюджет на 2011рік, який встановив що ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни застосовується у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України.,отже він діє з дотриманням вимог ч.2ст.19 Конституції України тобто на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,тому позовні вимоги за період з 19 червня 2011року по день прийняття постанови ,згідно заявлених вимог не ґрунтуються на законі і задоволені бути не можуть.
Згідно вимог ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог
Згідно ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначається обов'язок відповідача виконати постанову негайно.
Керуючись ст.ст.6,152 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,ст.ст.6-14,183-2,186,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково .
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з 06 грудня 2010 року по 18 червня 2011року, з урахуванням проведених виплат.
В задоволені позовних вимог з 19.06.2011року по день прийняття постанови згідно заявлених вимог-відмовити.
Копію постанови направити сторонам відповідно до ч.7 ст.183-2 КАС України.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп.
Обов'язком відповідача є виконання постанови негайно.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Миргородський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним направлення копії апеляційного скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_2