28.09.2011
14005, м. Чернігів, вул. Київська, 23
26 вересня 2011 р. № 2а/2570/4519/2011
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., при секретарі Селивоні О.В.., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській області
дофізичної особи - підприємця ОСОБА_1
простягнення фінансової санкції
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_2, довіреність №4920/9/32-247 від 17.12.2010 року
До Чернігівського окружного адміністративного суду 30 серпня 2011 року надійшов адміністративний позов регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому позивач просить стягнути з відповідача суму фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі - 5800,00 грн. в доход Державного бюджету.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві
Відповідач заперечень на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений. У зв'язку з нез'явленням представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи відкладався, ухвала про призначення розгляду справи та повістки направлялися відповідачу за наявною у матеріалах справи адресою.
Відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію ОСОБА_1 зареєстрована Щорською районною державною адміністрацією Чернігівської області як фізична особа підприємець 29.06.2005 року.
Працівниками регіонального управління на підставі наказу від 14.06.2011 р. №95-О, направлення від 14.06.2011 р. №117 було проведено перевірку магазину відповідача, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 та належить ФОП ОСОБА_1, з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
Відповідно до ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
За результатами перевірки був складений акт №115/32/НОМЕР_1 від 15.06.2011 року, яким встановлено реалізацію алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством відповідача, яке не має статусу підприємства громадського харчування, чим порушено вимоги ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Згідно ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Пунктом 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790, встановлено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.
Відповідно до абз.10 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
На підставі складеного акту перевірки регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській області винесено рішення від 26.07.2011 року за № 250812/23/32/139 про застосування до ФОП - ОСОБА_1 фінансових санкцій в сумі 6800,00 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, копію рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій було направлено листом зі зворотним повідомленням і отримано особисто ОСОБА_1 29.07.2011 року.
Згідно п.13 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790 рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку. З матеріалів справи вбачається, що рішення від 26.07.2011 року за № 250812/23/32/139 відповідачем не оскаржувалось.
Як встановлено в судовому засіданні, факт продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці в магазині фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи, в т.ч. актом перевірки, письмовим поясненням продавця - ОСОБА_3 та поясненням представника позивача.
Враховуючи вищевказане, вимоги вказаних статей, а також відсутність у відповідача статусу підприємства громадського харчування, суд дійшов висновку про порушення останнім вимог ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та про підставність застосування до нього фінансових санкцій.
Згідно ч.5 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
На час розгляду справи відповідачем сплачено частину штрафних санкцій в розмірі 1000,00 грн.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав і, виходячи з матеріалів справи, суму штрафних санкцій в повному обсязі не сплатив.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення з відповідача суми фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі - 5800,00 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати, згідно частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ (ДРФО) НОМЕР_1) суму фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі - 5800,00 грн. в доход Державного бюджету, на код бюджетної класифікації 21081100, код 21408863, р/р 31112106700569, банк УДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, одержувач Державний бюджет Щорського району.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
< Текст >
Суддя Ю.О.Скалозуб