Справа № 2-а-7614/11
21.12.2011 року м. Кременчук
суддя Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області Зоріна Д.О., розглянувши у приміщенні Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_2 до юридичної особи управління Пенсійного фонду України Крюківського району в місті Кременчуці Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,-
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом відповідно до якого просить суд винести постанову, якою визнати дії відповідача неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачеві додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком та виплатити недоплачену частину пенсії за період з 22 травня 2008 року по 18 червня 2011 року.
Ухвалою суду від 10 жовтня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України Крюківського району в місті Кременчуці Полтавської області в частині вимог за період з 22 травня 2008 року по 5 квітня 2011 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском встановленого законом строку для звернення до адміністративного суду.
Відповідач Управління Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука у визначений строк заперечення проти позову не подав.
Частиною 2 ст.71 КАС України запроваджено презумпцію вини адміністративного органу. Згідно з цією нормою, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Цим передбачається, що повідомлені позивачем обставини справи про рішення, дії, бездіяльність відповідача, про порушення права, свободи чи правового інтересу відповідають дійсності, доки відповідач -орган влади -їх не спростує.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини приходжу до наступних висновків.
ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1.
У вересні 2011 року позивач звернувся з письмовою заявою до Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці Полтавської області з вимогою провести перерахунок та виплату його додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з листа Управління Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука за вихідним номером 1117/Г-02 від 27 вересня 2011 року, ОСОБА_2 призначена та виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Структура пенсійної виплати ОСОБА_2 з 1 вересня 2011 року складається з основного розміру пенсії в сумі 1120 грн. 23 коп., доплата за 16 років стажу понад необхідний для чоловіків стаж в сумі 122 грн. 24 коп., додаткової пенсії в розмірі 114 грн. 60 коп.
Згідно ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За правилами статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції Закону від 19 грудня 1991 року, особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якими розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю призначався у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України положення підпункту 13 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Виходячи з аналізу вказаних вище норм чинного законодавства, рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 та приписів частини 2 статті 152 Конституції України, відповідач Управління Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука, суд приходить до висновку, що при нарахуванні та виплати позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю повинен був діяти у відповідності до статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції Закону від 19 грудня 1991 року та статті 67 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції Закону від 5 жовтня 2006 року.
Однак, 19 червня 2011 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України»», відповідно до якого установлено, що у 2001 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Відповідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до 1, 2 , 3, 4 категорій. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної позивачеві щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 6 квітня 2011 року з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Щодо розрахункової величини мінімальної пенсії за віком, з якої необхідно обраховувати розмір пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вважаю, що необхідно виходити з наступного.
Згідно частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положеннями частини 3 статті 28 зазначеного Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною 1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком та зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не має права посилатись на відсутність певного нормативного акту, що визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії, при врегулюванні спірних правовідносин, застосуванню підлягає саме частина 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а доводи відповідача щодо неможливості застосування положень даного закону не заслуговують на увагу.
Враховуючи викладене, встановлені обставини справи, приходжу до висновку, що позовні вимоги позивача є частково законними та обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159 - 163, 167, 183 -2, 256 КАС України, ст.46 Конституції України, ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст. 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до юридичної особи управління Пенсійного фонду України Крюківського району в місті Кременчуці Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Крюківського району міста Кременчука здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду завдану здоров»ю ОСОБА_2 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, та провести відповідні виплати з 6 квітня 2011 року по 18 червня 2011 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням положень статті 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням фактично проведених виплат.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 -відмовити.
Постанова судді підлягає негайному виконанню в порядку пункту 1 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскарження постанови судді не зупиняє її виконання.
Апеляційна скарга на постанову судді може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним подання копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: