Постанова від 22.12.2011 по справі 14000/11/2070

Копія< >

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"22" грудня 2011 р. Справа № 2а-14000/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.

за участю: секретаря судового засідання - Вороніної І.О.,

представника позивача - не прибув,

представника відповідача - Бутенко Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом державного підприємства "Харківський радіозавод "Протон" до Територіальної державної інспекції праці у Харківській області про скасування припису, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, державне підприємство "Харківський радіозавод "Протон", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Територіальної державної інспекції праці у Харківській області, в якому просить суд скасувати припис головного державного інспектора праці Кривоніс Ліни Петрівни №20-01-825/№1542-1356 від 25.07.2011 щодо порушення ст.115, 116 КЗпП України, ч.3 ст.15 ЗУ "Про оплату праці", ч.3 ст.115 КЗпП України.

В обґрунтування позовних вимог ДП "Харківський радіозавод "Протон" зазначає наступне.

Позивач вважає, що в оскаржуваному приписі не в повній мірі відображено, в чому саме полягають порушення та яким саме чином їх треба усунути.

Так, позивач зазначає стосовно порушення того, що не всі кошти були спрямовані на виплату поточної заробітної плати, а використано лише частину, що воно зумовлено тим, що у ДП „Харківський радіозавод „ПРОТОН" існують інші обов'язкові розрахунки. Наприклад, частина грошей, які надходили до каси підприємства, були сплачені за постачання електричної енергії та інших комунальних послуг. Виплата заробітної плати у повному обсязі призвела б до несвоєчасної сплати за комунальні послуги та припиненню їх постачання. Це повністю унеможливило б роботу підприємства взагалі, що не сприяло б покращенню ситуації стосовно виплати заробітної плати.

ДП "Харківський радіозавод "Протон" заперечує проти пункту 1 припису тому, що заборгованість з виплати заробітної плати та заборгованість перед звільненими працівниками відповідно до вимог ч.1 ст.115 та ст.116 КЗпПУ виникла тоді, коли керівником даного підприємства був ОСОБА_3.

09.12.2011 представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.

У судовому засіданні та наданих до суду письмових запереченнях представник відповідача заперечував проти позову, оскільки вважає, що оскаржуваний припис №20-01-825/№1542-1356 від 25.07.2011 прийнято Територіальною державною інспекцією праці у Харківській області правомірно у зв'язку з виявленими перевіркою порушеннями ДП "Харківський радіозавод "Протон" вимог законодавства про працю.

Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Положення про Державну інспекцію України з питань праці затверджено Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N386/2011 (далі - Положення).

Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України) є центральним органом виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. (Пункт 1 Положення.)

Відповідно до п.п.5 та 7 п.6 Положення, Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право: здійснювати безперешкодно перевірки у виробничих, службових та адміністративних приміщеннях роботодавців, а також перевірки робочих місць працівників, розташованих поза цими приміщеннями, з метою нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, ознайомлюватися під час проведення перевірок з інформацією, документами і матеріалами та одержувати від роботодавців необхідні для виконання повноважень Держпраці України копії або витяги з документів, ведення яких передбачено законодавством про працю (у тому числі з питань, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Положення) та законодавством про зайнятість; видавати в установленому порядку роботодавцям, у тому числі фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування, обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, законодавства про зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування щодо призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Пунктом 7 Положення передбачено, що Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Порядок проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів затверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21 березня 2003р. N72, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 3 червня 2003р. за N432/7753, (далі - Порядок).

Посадові особи Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю (Держнаглядпраці) та територіальних державних інспекцій праці (далі - ТДІП) (головні державні інспектори праці, їх заступники, державні інспектори праці) контролюють додержання законодавства про працю та про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення прав і гарантій застрахованих осіб шляхом проведення перевірок роботодавців та робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. (Підпункт 1.3 Порядку.)

Перевірки, що проводяться посадовими особами Держнаглядпраці та ТДІП, можна підрозділити на: планові та позапланові; за дорученням керівництва Держнаглядпраці та ТДІП, правоохоронних органів; за пропозиціями установ, організацій; за зверненнями громадян. (Підпункт 1.4 Порядку.)

За результатами кожної перевірки обов'язково складається акт перевірки, а в разі виявлення порушень законодавства про працю чи загальнообов'язкове державне соціальне страхування - припис щодо їх усунення. (Підпункт 4.1 Порядку.)

Контроль за виконанням припису є обов'язковим у діяльності інспектора праці. По закінченні терміну, визначеного приписом для усунення виявлених порушень, виникає право на проведення інспектором праці повторної контрольної перевірки виконання припису. В акті за наслідками контролю виконання припису фіксуються результати виконання кожної вимоги припису. При встановленні неусунутих порушень обов'язково вноситься повторний припис. (Підпункт 4.4 Порядку.)

Судом встановлено, що головним державним інспектором праці Територіальної державної інспекції праці у Харківській області Кривоніс Ліною Петрівною проведена первинна за вимогою прокуратури Червонозаводського району м.Харкова перевірка додержання законодавства про працю, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на ДП "Харківський радіозавод "Протон", за результатами якої складено акт перевірки №20-01-825/1542 від 25.07.2011.

Перевіркою встановлено, що ДП "Харківський радіозавод "Протон" порушено вимоги ч.3 ст.15 Закону України “Про оплату праці”: оплата праці працівників підприємства продовжує здійснюватися не в першочерговому порядку; ч.1 ст.115 КЗпП України: на підприємстві продовжує існувати заборгованість з виплати заробітної плати, а також ст.116 КЗпПУ: виплата всіх сум, що належать працівнику від підприємства у разі його звільнення проводиться не у день звільнення.

На підставі акта перевірки №20-01-825/1542 від 25.07.2011 видано припис №20-01-825/1542-1356 від 25.07.2011 щодо приведення у відповідність до вимог ч.3 ст.15 Закону України “Про оплату праці”питання встановлення черговості виплати заробітної плати; щодо приведення у відповідність до вимог ч.1 ст.115 КЗпП України питання виплати заробітної плати, а також щодо приведення у відповідність до вимог ст.116 КЗпПУ питання виплати всіх сум, що належать працівнику від підприємства у разі його звільнення. У приписі також зазначено про необхідність у строк до 25.08.2011 письмово інформувати інспектора праці про прийняті заходи щодо виконання припису.

Акт перевірки №20-01-825/1542 від 25.07.2011 та припис №20-01-825/1542-1356 від 25.07.2011 направлено ДП "Харківський радіозавод "Протон" рекомендованим листом у зв'язку з відсутністю директора на момент закінчення перевірки 25.07.2011. Отримання документів уповноваженою особою позивача підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.

Враховуючи наведені обставини та положення нормативно-правових актів, суд вважає, що оскаржуваний припис №20-01-825/1542-1356 від 25.07.2011 прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, а також з дотриманням інших вимог ч.3 ст.2 КАС України.

Суд зазначає, що позивач не заперечував проти виявлених перевірками порушень та не навів обставин, які б свідчили про неправомірність прийняття оскаржуваного припису №20-01-825/1542-1356 від 25.07.2011.

Враховуючи викладене, суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, позовні вимоги про скасування припису головного державного інспектора праці Кривоніс Ліни Петрівни №20-01-825/№1542-1356 від 25.07.2011 щодо порушення ст.115, 116 КЗпП України, ч.3 ст.15 ЗУ "Про оплату праці", ч.3 ст.115 КЗпП України.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову державного підприємства "Харківський радіозавод "Протон" до Територіальної державної інспекції праці у Харківській області про скасування припису - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 29 грудня 2011 року.

Суддя (підпис)< > Р.В. Мельников

З оригіналом згідно. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >

Суддя< > Р.В. Мельников< >