Постанова від 22.12.2011 по справі 2а/1570/7801/2011

Справа № 2а/1570/7801/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2011 року м.Одеса

о 12год.45хв.

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Гурченковій Г.М.

За участю представників сторін:

Представника прокуратури: Ейсмонт І.С. (посвідчення №269 від 16.11.2010р.).

Представника позивача: ОСОБА_2 -за довіреністю №02/29/1066 від 29.09.2011р.

Представника відповідача: не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк СоцКом Банк»про стягнення штрафних санкцій у сумі 8 500грн., -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому позивач просить суд стягнути з Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк СоцКом Банк»штрафні санкції у сумі 8 500грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність у Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк СоцКом Банк»заборгованості по сплаті штрафних санкцій, яка виникла внаслідок несплати відповідачем визначеної Постановою Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №81-ОД від 09.06.2011р. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів та застосування суми штрафу у розмірі 8500,00грн. за ненадання до позивача в термін до 08.04.2011р. документи в обсязі, який передбачений у запиті про надання інформації від 31.03.2011р. №02/27/297, що є порушенням вимог п.10 ст.8 та ст.9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а також пункту 1 розділу IІI Порядку контролю за дотриманням професійними учасниками фондового ринку вимог законодавства про цінні папери, затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 17.03.2009р. №285.

Відповідач -Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк СоцКом Банк»з позовними вимогами не погоджується та вважає їх необґрунтованими з підстав, наведених у письмових запереченнях (вхід.№35070/2011 від 24.10.2011р.), наголошуючи, зокрема, на тому, що документи були надані не в повному обсязі, у зв'язку з їх втратою, яка пов'язана із затопленням приміщення філії архіву банку за адресою м.Одеса, вул.Соборна,1.

Відповідач у судове засідання 19.12.2011р. не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, у зв'язку з чим справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши пояснення представників позивача та прокуратури, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності та проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, 31.03.2011р. за вихід.№02/27/297 Одеським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на адресу керівника ПАТ «Комерційний банк СоцКом Банк»був надісланий Запит про надання інформації, відповідно до якого Саприкін Юрій Вікторович, керівник робочої групи з перевірки дотримання вимог законодавства про цінні папери ПАТ «Комерційний банк «Соц Ком Банк», на підставі доручення на проведення перевірки, виданого 28 березня 2011року №35Л-ОД уповноваженою особою Комісії - начальником Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку -Ровинським Ю.О., як уповноважена особа Комісії контролю, на підставі статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»вимагав у термін до 11години 08 квітня 2011року надати для приєднання до акта позапланової тематичної перевірки дотримання вимог законодавства про цінні папери належним чином засвідченні копії наступних документів: копію ліцензії на здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами, список працівників товариства, які безпосередньо займаються операціями з торгівлі цінними паперами станом на 08.04.2011р., копію свідоцтва про державну реєстрацію, копію установчих документів товариства станом на 08.04.2011р., копію сертифікатів працівників, які безпосередньо займаються операціями з торгівлі цінними паперами та копії їх трудових книжок, довідку про акціонерів, які володіють більш ніж 5% акцій товариства, станом на 08.04.2011р., інформацію про проведення торговцем ПАТ «Соц Ком Банк»операцій з простими іменними акціями ВАТ «Київтехпостач»у IV кварталі 2007р. та ВАТ «Укрметалургбуд»у І кварталі 2006р., договори та інші документи щодо операцій з простими іменними акціями ВАТ «Київтехпостач»у IV кварталі 2007року та ВАТ «Укрметалургбуд» у І кварталі 2006р. витяг з журналу реєстрації договорів, у якому відображено операції з простими іменними акціями ВАТ «Київтехпостач»у IV кварталі 2007року та ВАТ «Укрметалургбуд» у І кварталі 2006року, Реєстр внутрішнього обліку, у якому відображено операції з простими іменними акціями ВАТ «Київтехпостач»у IV кварталі 2007року та ВАТ «Укрметалургбуд» у І кварталі 2006року, документи щодо ідентифікації сторін при проведенні операцій з простими іменними акціями ВАТ «Київтехпостач»у IV кварталі 2007року та ВАТ «Укрметалургбуд» у І кварталі 2006року. Зазначений Запит 31.03.2011р. був отриманий повноважним представником відповідача, про що свідчить відповідна розписка на означеному запиті.

На виконання означеного Запиту Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 31.03.2011р. №02/27/297 Товариством за підписом Тимчасового адміністратора Хороленко Н.М. на адресу позивача був надісланий лист-відповідь (вихід.№070/645 від 08.04.2011р.), відповідно до якого ПАТ «Комерційний банк СоцКом Банк»надало копію ліцензії на здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами; копію свідоцтва про державну реєстрацію; копію статуту; перелік працівників, які безпосередньо займаються операціями з торгівлі цінними паперами; копію сертифікатів працівників, які безпосередньо займаються операціями з торгівлі цінними паперами; довідку про акціонерів, що володіють більш ніж 5% акцій в статутному капіталі банку, а також повідомлено, що інші документі, що передбачені запитом від 31.03.2011р. №02/27/297 надати не взмозі, у зв'язку з тим, що інформаційна база даних банку до 01.01.2008р. була втрачена.

У зв'язку з чим, Постановою Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про правопорушення на ринку цінних паперів №92-ОД від 13.05.2011р., встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк СоцКом Банк»не надало до Одеського територіального управління ДКЦПФР у термін до 08.04.2011р. документи в обсязі, передбаченому у запиті про надання інформації від 31.03.2011р. №02/27/297, що є порушенням вимог п.10 ст.8 та ст.9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а також пункту 1 розділу IІI Порядку контролю за дотриманням професійними учасниками фондового ринку вимог законодавства про цінні папери, затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 17.03.2009р. №285, у зв'язку з чим було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк СоцКом Банк».

До того ж, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку 25.05.2011р. був складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів №118-ОД, яким встановлено факт ненадання Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк СоцКом Банк»до Одеського територіального управління ДКЦПФР в термін до 08.04.2011р. документи в обсязі, який передбачений у запиті про надання інформації від 31.03.2011р. №02/27/297, що є порушенням вимог п.10 ст.8 та ст.9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а також пункту 1 розділу IІI Порядку контролю за дотриманням професійними учасниками фондового ринку вимог законодавства про цінні папери, затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 17.03.2009р. №285. Від підписання означеного акта представник відповідача відмовився, про що свідчить відповідна розписка від 25.05.2011р. уповноваженої особи Комісії, головного спеціаліста відділу контрольно-правової роботи Одеського територіального управління ДКЦПФР Лактінова О.А.

На підставі вказаного акта №118-ОД від 25.05.2011р. Одеським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято Постанову №131-ОД від 26.05.2011р. про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою призначено розгляд зазначеної справи на 09.06.2011р.

Судом також встановлено, що 09.06.2011р. Постановою Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про правопорушення на ринку цінних паперів №81-ОД про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк СоцКом Банк»застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 8500грн. за ненадання Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк СоцКом Банк»до Одеського територіального управління ДКЦПФР в термін до 08.04.2011р. документи в обсязі, який передбачений у запиті про надання інформації від 31.03.2011р. №02/27/297, що є порушенням вимог п.10 ст.8 та ст.9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а також пункту 1 розділу IІI Порядку контролю за дотриманням професійними учасниками фондового ринку вимог законодавства про цінні папери, затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 17.03.2009р. №285.

Разом з тим, відповідних належних доказів в підтвердження сплати ПАТ «Комерційний банк СоцКом Банк»суми штрафних санкцій у розмірі 8500грн. чи оскарження постанови Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №81-ОД від 09.06.2011р. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів суду не надано.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996р. №448/96-ВР (зі змінами та доповненнями) державне регулювання ринку цінних паперів -здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Згідно з п.15 ст.7 вказаного Закону основними завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, встановлення вимог та стандартів щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п.10 ст.8 означеного Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Статтею 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень.

Пунктом 8 статті 13 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.

Розділом IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007р. №2272 передбачено, що уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до приписів ч.2 ст.12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11 Закону, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Згідно розділу ХVII зазначених Правил уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та документів, що стосуються справи. Уповноважена особа приймає рішення про накладення інших санкцій протягом 15 робочих днів після отримання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та документів, що стосуються справи.

Пунктом 6 Статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, згідно з п.1.6 розділу ХVII "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007р. №2272 за правопорушення на ринку цінних паперів до юридичних осіб застосовуються такі фінансові та інші санкції нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

Відповідно до п.2 Розділу ХVІІІ вказаних Правил штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови.

Судом відхиляються та не приймаються до уваги твердження відповідача - ПАТ «Комерційний банк СоцКом Банк», відносно того, що причиною ненадання до Одеського територіального управління ДКЦПФР в термін до 08.04.2011р. документів в обсязі, який передбачений у запиті про надання інформації від 31.03.2011р. №02/27/297 стала їх втрата, яка пов'язана із затопленням приміщення філіалу архіву банку за адресою: м.Одеса, вул.Соборна,1, оскільки надані до суд та наявні у матеріалах справи, зокрема, Технічний висновок від 14.08.2009р., листи від 27.08.2009р. №030/1803 та від 27.08.2009р. №030/1804, заява від 30.06.2009р. №010/1395, не містять жодних відомостей щодо того, які саме документи було втрачено, у зв'язку із затопленням приміщення філії архіву банку за адресою м.Одеса, вул.Соборна,1.

Не приймаються до уваги також посилання відповідача на відсутність підстав для задоволення позову Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з урахуванням Постанови Правління Національного банку України №271 від 20.10.2011р. «Про відкликання банківської ліцензії та призначення ліквідатора Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «СоцКом Банк», оскільки відповідно до ч.2 ст.33 "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Водночас, Прокуратурою Київського району м.Одеси наданий до суду та наявний у матеріалах справи Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 17.11.2011р., в якому, зокрема, зазначено, що ПАТ «Комерційний банк «СоцКом Банк» лише знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності, що відповідно свідчить, про те, що ПАТ «Комерційний банк «СоцКом Банк»з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наразі не виключено.

Таким чином, з урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що за Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк СоцКом Банк»рахується заборгованість по сплаті визначеної Постановою Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №81-ОД від 09.06.2011р. суми штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 8500грн.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно зі ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак беручи до уваги наведене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку цілком обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк СоцКом Банк»суми штрафних санкцій у розмірі 8500грн.

Керуючись ч.4 ст.128, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк СоцКом Банк»про стягнення штрафних санкцій у сумі 8 500грн., задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк СоцКом Банк» (65026, м.Одеса, вул.Грецька,5, код ЄДРПОУ 26364113) на користь Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (65078, м.Одеса, вул.Гайдара,13, р/р 31111106700008, МФВ 828011, код ЄДРПОУ 23213460 в ГУДКУ в Одеській області) суму штрафних санкцій у розмірі 8500(вісім тисяч п'ятсот) грн.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 22 грудня 2011 року.

Суддя Харченко Ю.В.