Справа № 2-а-5870/11
25 серпня 2011 року Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючого -судді Єфименко В.І., присекретарі Тахтаровой Н.П.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Велика Новосілка адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України (далі УПФУ) у Великоновосілківському районі Донрецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов*язання здійснити такий перерахунок,-
встановив:
позивач ,як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році 1 категорії , інвалід 2 групи стоїть на обліку у відповідача і з 1 березня 2009 року отримує пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду,спричинену здоров*ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
30.06.2011 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії,а саме у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 27.12. 2005 р.№1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» провести перерахунок його пенсії з 1 січня 2006 року, збільшивши її у 3,5 рази. Отримавши від відповідача відмову в задоволені своєї вимоги,позивач звернувся до нього ж з вищезазначеними позовними до суду.
Позивач в судове засідання не з*явився,надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач не направив в судове засідання свого представника, надав письмове заперечення,в якому просить постановити рішення яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі а справу розглянути за відсутності його представника.
Розгляд справи здійснювався відповідно до ч.1 ст.41 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи та правову позицію сторін, встановив наступне.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, в редакції Закону України № 2001-ХІІ від 19 грудня 1991 року зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Позивач віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 та є інвалідом 2 групи, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_2, довідками МСЕК .
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач, на думку позивача, неправомірно відмовив йому в перерахунку пенсії за період з 01.01.2006 року згідно вимог статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням постанови КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року.
Право вибору пенсійних виплат пенсіонером передбачене статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 9 липня 2003 року і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Пунктом 13 розділу XV вказаного закону встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором.
Позивачу призначена за його вибором пенсія за 2 групою інвалідності, як особі що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно постанови КМУ № 894 від 13 липня 2004 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено про збільшення з 1 вересня 2004 року на 12 відсотків пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, державної допомоги та сум індексацій), призначені відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала законної сили 1 січня 2006 року, збільшено розмір пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»: у 3,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей, у 2,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.
Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
Зазначеною постановою було встановлено, що мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою статті 54 Закону, не може бути нижчим: для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 540 гривень, II групи - 500 гривень, III групи - 467 гривень; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 440 гривень, II групи - 400 гривень, III групи - 370 гривень.
Суд вважаэ, що перерахунок призначеної пенсії за зазначеними постановами Кабінету Міністрів України носить разовий характер та згідно заперечень відповідача на позовну заяву та апеляційної скарги відповідача позивачу пенсії виплачувалася з дотриманням норм законодавства, в розмірі, визначеному постановами КМУ № 894 від 13 липня 2004 року та № 1293 від 27 грудня 2005 року.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року в редакції Закону України № 2001-ХІІ від 19 грудня 1991 року, зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року) визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 2 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року) передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, тільки Законом України визначається розмір пенсії, а порядок її обчислення регулюється відповідними постановами КМУ.
Таким чином, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3 про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання його здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з підвищенням її розміру у 3,5 рази, згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України № 1293 від 27 грудня 2005 року.
Керуючись статтями 159- 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
У задоволенні позову ОСОБА_3 до УПФУ у Великоновосілківському районі Донецької області про визнання дій неправомірними щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з підвищенням її у 3,5 рази у відповідності до постанови КМ України № 1293 від 27 грудня 2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького адміністративного апеляційного суду через Великоно-восілківський районний суд в 10-денний строк з дня отримання її копії.
Суддя Єфименко В. І.