Постанова від 26.12.2011 по справі 2-а/2218/18068/11

Справа № 2-а/2218/18068/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2011 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд в особі судді Сарбей О.Ф., розглянувши в м. Хмельницькому в приміщенні суду в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоплачених сум щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

встановив:

10 листопада 2011 року позивач звернулася в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоплачених сум щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14 червня 2010 року по даний час, вказавши, що вона є матір'ю дитини -Вікторії, ІНФОРМАЦІЯ_1, та має право на одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Розмір допомоги відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»встановлено -не менше прожиткового мінімуму на одну особу. Однак протягом 2010 -2011 років допомога виплачена їй в меншому розмірі.

Ухвалою суду від 28 листопада 2011 року позов ОСОБА_1 до Управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоплачених сум щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу 14 червня 2010 року по 10 травня 2011 року було залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку пред'явлення адміністративного позову.

Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, про що свідчить наявна у справі копія супровідного листа із відміткою відповідача про отримання. Відповідачем суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові, оскільки виплата допомоги позивачці здійснюється в межах бюджетних асигнувань на підставі чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом об'єктивно встановлено, що позивач є матір'ю малолітньої дитини -Вікторії, ІНФОРМАЦІЯ_1, і має право на одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ст. 4 ч. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків. В даному випадку таким органом є -управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.

Відповідно до ст. 13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має незастрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 43 встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

При цьому пунктом 3 розділу УІІІ «Прикінцеві положення»вказаного закону зазначено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої згаданою вище статтею, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 50 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі і у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік»зупинено дію положень частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу УІІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»на 2007 рік.

Конституційний Суд України рішенням № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року (справа про соціальні гарантії громадян) визнав неконституційним положення пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію частини першої ст.15 та пункту 3 розділу УІІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»щодо визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Положення закону, визнанні Конституційним судом України неконституційними, втрачають чинність від дня прийняття Судом відповідного рішення (ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України»від 16.10.1996 р). Згідно ч.3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп положення статей Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», які визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тому відповідно норми Закону № 1105-14 по розмірах допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку необхідно застосувати з 09.07.2007 року.

Законом України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»викладена в новій редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньо сукупним доходом сім'ї в розрахунку на особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Одночасно відповідно до нової редакції пункту 3 розділу «Прикінцеві положення»згаданого Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року зміни внесені Законом України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»не визнанні неконституційними в зв'язку із їх не розглядом з процесуальних підстав.

Проте відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», особам застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлений у розмірі -не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років.

Крім того, при прийняті рішення № 6-рп від 09.07.2007 року (що є аналогічними правовідносинами) Конституційний Суд України виходив з того, що Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин. Відповідно до ст.95 Конституції України закон про Державний бюджет України повинен встановлювати тільки доходи та видатки держави на загальносуспільні потреби і лише цими питаннями обмежується предмет його регулювання.

Згідно ст. 2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини від 23.02.2006 року, рішення Європейського суду з прав людини є обов'язковим для виконання Україною відповідно до ст. 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Відповідно до практики Європейського суду (справа Кечко проти України від 18.11.2005 року), реалізація особистих прав, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин актах національного законодавства, не може бути постановлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто відсутність бюджетних асигнувань не є підставою невиконання зобов'язань.

Отже, беручи до уваги вищевикладені обставини, суд вважає, що вимоги позивачки про стягнення недоплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАСУ, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійсненні позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу -відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Враховуючи вищевикладене та керуючись Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»; Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»від 23.02.2006 року; Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. ст. 100, 161-163 КАС України, суддя -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо невиплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 у розмірі не меншому від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років в період з 10 травня 2011 року по 16 грудня 2011 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 10 травня 2011 року по 16 грудня 2011 року, виходячи з розміру визначеного ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Присудити ОСОБА_1 з Державного бюджету України судовий збір в сумі 14 грн. 11 коп.

Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.

Постанова суду, прийнята в порядку скороченого провадження, виконується негайно.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя: