Рішення від 20.12.2011 по справі 5026/2582/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2011 року Справа № 03/5026/2582/2011

Господарський суд Черкаської області, в складі:

головуючого - судді Єфіменко В.В.,

з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.;

представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1, за довіреністю, Шмагой Л.В. за посадою,

від відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу

за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Світанок" с. Охматів Жашківського району

до Охматівської сільської ради с. Охматів Жашківського району

про визнання договору поновленим, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач заявив позов, в якому просив суд визнати діючим укладений 14.11.2000 приватним сільськогосподарським підприємством (далі - ПСП) "Агрофірма "Світанок" та Охматівською сільською радою договір на право тимчасового користування ставками на умовах оренди, зареєстрований в Книзі державної реєстрації договорів оренди землі від 12 січня 2001 р. № 1-20-2, посвідчений приватним нотаріусом Жашківського районного нотаріального округу Черкаської області та зареєстрований в реєстрі під № 3287 та поновленим на строк 10 років.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, мотивуючи тим, що :

- орендар вчасно сплачував орендну плату;

- має намір скористатися переважним правом на укладення найму на новий строк про що повідомив відповідача клопотанням від 08.11.2010 вих. № 37;

- ні відповіді ні заперечень від відповідача позивач не отримав;

- на даний час позивач продовжує користуватись вищевказаним ставком, вчасно сплачує орендну плату;

- клопотання позивача від 23.09.2011 про поновлення договору залишається без розгляду.

Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні заявлених вимог не визнав, посилаючись на те, що:

- клопотання позивача від 08.11.2010 розглянуто на 6 позачерговій сесії сільської ради;

- поновлення договору має здійснюватися за волевиявленням сторін і це волевиявлення має бути оформлене відповідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та з урахуванням вимог спеціального законодавства, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі. П.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначено, що органи місцевого самоврядування вирішують відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

- відповідно до ст.10 Водного кодексу України до відання сільських, селищних, міських та районних у містах Рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить:

1) здійснення заходів щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів;

2) контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів;

- позивач ПСП "Агрофірма "Світанок" уже зверталося до суду з позовною заявою про визнання рішення Охматівської сільської ради від 18.01.2011 № 6-2/УІ «Про передачу земельної ділянки під водою, для збереження та під охорону громадській організації «Об'єднання рибалок»с. Охматів для використання зазначеного ставка всіма жителями села» недійсним, проте суд залишив заяву позивача без задоволення.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.

14 листопада 2000 року сторони уклали договір на право тимчасового користування ставками на умовах оренди (далі - договір), за яким відповідач (Охматівська сільська рада) надала, а позивач (ПСП "Агрофірма "Світанок") прийняла в тимчасове платне користування ставок загальною площею 6,7 га, який знаходиться в межах села Охматів Жашківського району Черкаської області (а.с.5).

Вищевказаний договір був укладений строком на 10 років, а саме до 12.01.2011.

З метою з'ясування предмету договору оренди, суд ухвалою від 06.12.2011 запропонував сторонам подати письмові пояснення про те, що саме є об'єктом оренди -землі водного фонду чи водний об'єкт (водне дзеркало).

Листом від 20.12.2011 № 32 позивач повідомив суд про те, що ПСП "Агрофірма "Світанок" підтверджує об'єкт оренди -водний об'єкт (водне дзеркало, ставок), який був наданий згідно договору на право тимчасового користування ставками на умовах оренди, який зареєстрований в Книзі державної реєстрації договорів оренди землі від 12 січня 2001 р. № 1-20-2, посвідчений приватним нотаріусом Жашківського районного нотаріального округу Черкаської області ОСОБА_3 та зареєстрований в реєстрі під № 3287 (а.с.54).

Відповідач листом від 19.12.2011 № 82 повідомив суд про те, що на його думку земельна ділянка стосовно якої розглядається спір у суді, є земельна ділянка водного фонду площею 6,7 га, яка знаходиться в адмінмежах Охматівської сільської ради в межах населеного пункту (а.с.55).

Ст.1 Водного кодексу України (далі -ВК України) визначає, що водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт).

Із змісту договору вбачається, що передавався в тимчасове користування саме ставок, а права та обов'язки сторін визначені в договорі відносно конкретного водного об'єкта -ставка.

Із платіжних доручень позивача за січень-жовтень 2011 року вбачається, що призначення платежу є плата за оренду ставка (а.с.8-13).

Суд приходить до висновку, що предметом договору на право тимчасового користування ставками на умовах оренди укладеного 14 листопада 2000 року між позивачем і відповідачем є оренда водного об'єкта - ставка.

Суд приходить до висновку, що предметом цього судового розгляду є вимоги орендаря водного об'єкта про зобов'язання органу місцевого самоврядування поновити договір оренди на тих самих умовах і на той самий строк у зв'язку з відсутністю заперечення з боку орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору оренди.

З'ясовуючи повноваження відповідача у галузі регулювання водних відносин щодо спірного водного об'єкта, суд встановив наступне.

Спірний водний об'єкт (далі -об'єкт, ставок) розташований на території населеного пункту -села Охматів, в адміністративних межах Охматівської сільської ради.

Цей факт сторонами не оспорюється.

Положення ст.8-1, ст.10 Водного кодексу України передбачають:

До компетенції обласних, Київської та Севастопольської міських рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить:

1) забезпечення реалізації державної політики у галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів;

2) розпорядження водними об'єктами місцевого значення;

3) погодження державних цільових, міждержавних програм використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів, участь у їх виконанні;

4) розроблення, затвердження та виконання регіональних програм використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів;

5) видача дозволів на спеціальне водокористування з водних об'єктів місцевого значення;

6) погодження розміщення підприємств та інших об'єктів, діяльність яких пов'язана з використанням водних ресурсів і може негативно впливати на їх стан;

7) координація діяльності районних і міських рад з використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів;

8) затвердження проектів зон санітарної охорони господарсько-питних водозаборів;

9) прийняття у встановленому порядку рішень про віднесення водних об'єктів місцевого значення до об'єктів природно-заповідного фонду чи відповідних категорій особливої охорони;

10) встановлення правил користування маломірними суднами на водних об'єктах;

11) встановлення у разі потреби більш суворих, ніж у цілому на території України, нормативів якості води у водних об'єктах місцевого значення;

12) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) діяльності підприємств, установ і організацій у разі порушення ними вимог водного законодавства;

13) організація роботи, пов'язаної з ліквідацією наслідків аварій та стихійного лиха, погіршенням якості вод або їх шкідливою дією, із залученням підприємств, установ і організацій в порядку, передбаченому законодавством;

14) прийняття за погодженням з державними органами охорони здоров'я та охорони навколишнього природного середовища під час виникнення аварійних ситуацій рішень про скидання стічних вод з накопичувачів у водні об'єкти, якщо це не призведе до перевищення нормативів екологічної безпеки водокористування;

15) організація інформування населення про стан водних об'єктів, його зміну та здійснення водоохоронних заходів;

16) здійснення контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів;

17) вирішення інших питань у галузі регулювання водних відносин, визначених законом.

До відання сільських, селищних, міських та районних у містах Рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить:

1) здійснення заходів щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів;

2) контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів;

3) встановлення правил загального користування водними об'єктами в порядку, визначеному статтею 47 цього Кодексу;

4) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) діяльності підприємств та інших об'єктів в разі порушення ними вимог водного законодавства в межах своєї компетенції;

5) організація роботи, пов'язаної з ліквідацією наслідків аварій та стихійного лиха, погіршенням якості вод або їх шкідливою дією, залучення у встановленому порядку до цієї роботи підприємств, установ і організацій;

6) організація інформування населення про стан водних об'єктів, а також про надзвичайні екологічні ситуації, які можуть негативно вплинути на здоров'я людей, та про заходи, що вживаються для поліпшення стану вод;

7) вирішення інших питань у галузі регулювання водних відносин у межах своєї компетенції.

Відповідно до приписів ст. 10 Водного кодексу України Черкаська обласна рада 03.12.2004 за № 19-ІІ/IV прийняла рішення «Про делегування повноважень обласної ради щодо оренди водних об'єктів». Цим рішенням Черкаська обласна рада делегувала повноваження щодо надання водних об'єктів (їх частин) місцевого значення в оренду в межах населених пунктів -сільським, селищним, міським радам, а за їх межами -місцевим державним адміністраціям (а.с.43).

Відповідно до приписів ст. 51 Водного кодексу України договір оренди водного об'єкту повинен бути погоджений з відповідними органами водного господарства та охорони навколишнього природного середовища.

Доказів такого погодження позивач суду не надав.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач не довів заявлених вимог і у позові необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 49, ст.ст.82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку з дня складення повного тексту рішення.

СУДДЯ В.В.Єфіменко

Рішення складено та

підписано 26.12.2011. (понеділок)