Постанова від 03.11.2011 по справі 2-а-2284/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-2284/11

03.11.2011 р. смт.Нововоронцовка

Суддя Нововоронцовського районного суду Херсонської області Синьогуб М. С., розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області про визнання дій суб'єкту владних повноважень неправомірними, стягнення щомісячної державної соціальної допомоги як «дитині війни»,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому зазначив, що він є “дитиною війни”, відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”з 01.01.2006 року має право одержувати пенсію, яка повинна бути підвищена на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Посилаючись на те, що виплати пенсії проведені відповідачем у меншому, ніж передбачено вище вказаним Законом, розмірі, позивач просить зобов'язати відповідача нарахувати йому недоплачені надбавки до пенсії за період 07 червня 2011 року по 18 червня 2011 року.

Наданими суду письмовими запереченнями представник відповідача заперечив на позов та зазначив, що дії Управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області повністю відповідають чинному законодавству України, відповідач діяв у межах своїх повноважень і у спосіб, встановлений чинним законодавством, а вимоги позивача не можуть бути задоволені, так як вони не ґрунтуються і не відповідають вимогам чинного законодавства України.

20.10.2011 р. судом у відповідності до ст.183-2 КАС України винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копію якої направлено відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов.

Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Позивач має статус “Дитини війни”, що надає йому відповідно до вимог ст.1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” № 2195-IV від 18.11.2004 року, який набрав чинності з 01.01.2006 року, права на отримання пільг та державної соціальної підтримки, встановлених цим Законом.

Проте, за даними відповідача позивачеві за розглядаємий період надбавка до пенсії, як особі зі статусом “дитини війни” не нараховувалась та не виплачувалась у повному обсязі.

Відповідно до ч.6 Закону України про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року N 3491-VI який набрав законної сили 19.06.2011 року передбачено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" ( 2195-15 ) (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 з наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

Із ст.46 Конституції України вбачається, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для “дитини війни” є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону є “дітьми війни”, тобто фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян зі згаданим статусом на соціальний захист.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги.

Так, практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” є джерелом права та свідчить про те, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (справа “Кечко проти України”, рішення від 08.11.2005 року).

Посилання відповідача на неврегульованість питання обчислення розміру пенсії дітям війни чинним законодавством, не приймається судом до уваги, оскільки ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" визначено, що Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") (3551-12) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. З огляду на викладене, дане питання цілком врегульоване чинним законодавством України.

Крім того, незважаючи на компетенцію деяких органів влади по наданню обов'язкових роз'яснень щодо виконання вимог законодавства, наявність чи відсутність будь-яких відомчих чи міжвідомчих роз'яснень, інструкцій та розпоряджень щодо механізму виконання норм Закону України не може бути підставою для невиконання цих норм, якщо це тягне за собою порушення прав та законних інтересів громадян України.

Відповідно до п. 1, п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 р. № 1261 - Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики, одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.

Зважаючи на те, що суд не вправі виконувати функції суб'єкта владних повноважень, покладені на нього законом, а також те, що питання стосовно здійснення перерахунку та виплати пенсії відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України, суд визнає необхідним зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області здійснити перерахунок та виплату щомісячної надбавки до пенсії за період 07 червня 2011 року по 18 червня 2011 року, як особі, що має статус “дитини війни” відповідно до ст.6 Закону України ”Про соціальний захист дітей війни” від 18 листопада 2004 року з урахуванням ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і ч.6 Закону України про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року N 3491-VI, та здійснити її виплату, прийнявши до уваги розмір фактично щомісячно виплаченої пенсії у вказаний період та права на щомісячну виплату підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком до 18.06.2011 року та з 19.06.2011 року з врахуванням вимог Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 14 червня 2011 року N 3491-VI.

Згідно із ст.99 КАС України строк для звернення до адміністративного суду встановлений у шість місяців, а тому, нарахування недоплаченої допомоги позивачеві, як дитині війни, повинно здійснюватись у межах даного строку, тобто 6 місяців, а тому інші вимоги, які виходять за межі встановленого строку, задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 86, 99, 159-163, 183-2, п.1 ч.1 ст. 256 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю. Визнати незаконною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області щодо непризначення, ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період 07 червня 2011 року по 18 червня 2011 року

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням різниці, яка була виплачена, за період 07 червня 2011 року по 18 червня 2011 року

Відповідно до п.1. ч.1 ст. 256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Нововоронцовський районний суд Херсонської області.

Суддя Синьогуб М. С.