< Копия >
Іменем України
05.09.11Справа №2а-2231/11/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді -Дудкіної Т.М.,
при секретарі -Шарко С.К.,
за участю представника позивача -Мількова Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Союзстрой»про стягнення заборгованості,
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Союзстрой»про стягнення заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 69 560,41 грн.
Позовні вимоги мотивовані несплатою відповідачем сум самостійно визначених податкових зобов'язань з орендної плати за земельну ділянку державної (комунальної) власності за грудень 2010 року, лютий-травень 2011 року.
У судовому засіданні 05.09.2011 представник позивача заявлені вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні.
Відповідач явку уповноваженого представника у судові засідання 02.08.2011, 12.08.2011, 05.09.2011, не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений відповідно до вимог законодавства, тому суд розглядає справу у відсутність його представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом установлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Союзстрой» зареєстроване Ленінською районною державною адміністрацією у м. Севастополі як юридична особа 12.01.2006 та державну реєстрацію припинення не проводило /а.с.6/.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000, статті 15 Податкового кодексу України, Товариство з обмеженою відповідальністю «Союзстрой»є платником податків та зборів (обов'язкових платежів).
На підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного 20.02.2006 між Севастопольською міською Радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Союзстрой»», останньому на виконання рішення Севастопольської міської Ради від 05.10.2005 №3867 надано у строкове, платне користування земельну ділянку загальною площею 0,2156 га, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями, яка знаходиться по вулиці Загородна балка, 2-г, у місті Севастополі. /а.с.11-16/.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель, розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до статті 15 зазначеного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
За правилом статті 17 Закону України «Про плату за землю»податкове зобов'язання з земельного податку, а також з орендної плати за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
27.01.2010 відповідачем до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя подана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, податкове зобов'язання за 2010 рік визначено у розмірі 166 704,97 грн., по 13 892,08 грн. на місяць (у грудні - 13 892,09 грн.).
30.01.2011 у відповідача внаслідок несплати зобов'язання за грудень 2010 року, виникла недоїмка у розмірі 13 892,09 грн.
25.01.2011 відповідачем до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя подана податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, податкове зобов'язання за 2011 рік визначено у розмірі 166 704,97 грн., по 13 892,08 грн. на місяць (у грудні - 13 892,09 грн.).
02.03.2011 у відповідача внаслідок несплати зобов'язання за лютий 2011 року, недоїмка збільшилася на 13 892,08 грн.
30.03.2011 у відповідача внаслідок несплати зобов'язання за березень 2011 року, недоїмка збільшилася на 13 892,08 грн.
30.04.2011 у відповідача внаслідок несплати зобов'язання за квітень 2011 року, недоїмка збільшилася на 13 892,08 грн.
30.05.2011 у відповідача внаслідок несплати зобов'язання за травень 2011 року, недоїмка збільшилася на 13 892,08 грн.
На підставі підпунктів 6.2.1, 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” позивачем на адресу відповідача направлені податкові вимоги: №1/3 від 12.01.2010 (отримана адресатом 28.04.2010); №2/200 від 03.06.2010 (отримана адресатом 05.08.2010) /а.с.21, 22/.
Як стверджує позивач, та не доведено зворотного відповідачем, з наданням суду належних доказів, станом на день розгляду справи сума заборгованості відповідача з орендної плати за землю складає 69 560,41 грн.
Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(що діяв до 01.01.2011), підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України державні податкові інспекції в районах, в містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови, зокрема про стягнення коштів з платника, який має податковий борг.
Згідно підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Щодо шляху стягнення із відповідача суми заборгованості перед бюджетом, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пунктів 95.1, 95.3, 95.4 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Положення стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1244 від 29.12.2010, вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками органу державної податкової служби (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України. Рішення органу державної податкової служби про погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення готівки приймається за формою згідно з додатком 1.
Таким чином погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків є можливим виключно у разі недостатності коштів, які перебувають у власності платника податків, саме за рішенням податкового органу на підставі рішення суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.
Позивач доказів недостатності коштів, які перебувають у власності відповідача, для погашення заборгованості суду не надав, з позовними вимогами щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків до суду не звертався.
Окрім того, суд не може підміняти орган державної влади до компетенції якого віднесено здійснення заходів щодо погашення податкового боргу саме шляхом прийняття рішення про погашення усієї суми податкового боргу та відповідно продаж майна платника податків, якім є позивач.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За таких обставин, належним способом захисту прав позивача є саме стягнення з відповідача заборгованості перед бюджетом з орендної плати за землю у розмірі 69 560,41 грн.
Постанова складена у повному обсязі 07.09.2011.
Керуючись статями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Союзстрой»(99008, м. Севастополь, вул. Ген. Крейзера, 5, ідентифікаційний код 24501965, р/р 2600433032301 у ПАТ «Енергобанк», м. Київ, МФО 300272, р/р 2600102670051 (840), 2600102670051(980) у ПАТ КБ «Правекс-банк», м. Київ, МФО 321983, р/р 26005013019987 у ПАТ «ВТБ Банк», м. Київ, МФО 321767, р/р 260060132645 (980), 260060132645 (840), 260060132645 (643), 260060132645 (978) у «Сбербанк Росії», м. Київ, МФО 320627, р/р 26002945557331 у КРФ ПАТ «Укрсоцбанк», м. Сімферополь, МФО 324010, р/р 260080121759 у Сімферопольській філії АБ «Укргазбанк», м. Сімферополь, МФО 324797, або з будь-якого іншого рахунку, виявленого державним виконавцем під час примусового виконання судового рішення) на користь Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя (отримувач -місцевий бюджет Ленінського району м. Севастополя, р/р 33219812700007, банк отримувача -Головне управління Державного казначейства України у місті Севастополі, МФО 824509, код платежу 13050200) заборгованість зі сплати орендної плати за землю у розмірі 69 560,41 грн. (шістдесят дев'ять тисяч п'ятсот шістдесят грн. 41 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Севастополя шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, з надсиланням копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Т.М. Дудкіна