Постанова від 21.12.2011 по справі 2а-17729/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

Вн. №27/397

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 грудня 2011 року 13:35 № 2а-17729/11/2670

за позовом Концертно-театрального закладу культури "Український академічний фольклорно-етнографічний ансамбль "Калина"

до Головного управління культури та мистецтв Київської міської державної адміністрації

про скасування наказу від 31.10.2011р. №285 в частині відшкодування за рахунок винних осіб зайво виплаченої заробітної плати на загальну суму 99 897,94грн.

Суддя О.В.Головань

Секретар О.С.Макаренко

Представники:

Від позивача:ОСОБА_2 - художній керівник, ОСОБА_3 - п/к (дов. від 28.11.11 р.)

Від відповідача: ОСОБА_4 - п/к (дов. від 16.12.11 р. №011-09/4966), ОСОБА_5 - п/к (дов. від 19.09.11 р. №011-09/3636)

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про скасування п. 2 наказу Головного управління культури Київської міської державної адміністрації №285 від 31.10.11 р. "Про результати ревізії фінансово-господарської діяльності КТЗК "Український академічний фольклорно-етнографічний ансамбль "Калина" в частині "відшкодування за рахунок винних осіб зайво виплаченої заробітної плати сумісникам у вигляді надбавок та доплат на загальну суму 99 897, 94 грн."

В судовому засіданні 21.12.11 р. оголошено резолютивну частину постанови про задоволення позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі наказу Головного управління культури від 23.08.11 р. №205 було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Концертно-театрального закладу культури "Український академічний фольклорно-етнографічний ансамбль "Калина" за період з 01.08.08 р. по 01.09.11 р., про що складено акт від 29.09.11 р.

Під час проведення ревізії витрат на заробітну плату і нарахувань на заробітну плату з'ясовано, що працівники закладу, які працюють за сумісництвом, табелюються по 4 години на день (20 годин на тиждень), отримують посадовий оклад у розмірі 0,5 посадового окладу, передбаченого штатним розкладом, тобто, за фактично відпрацьований час, нараховуються надбавки за складність і напруженість у роботі, доплати за розширену зону обслуговування, виходячи з 100% посадового окладу, передбаченого у штатному розписі, а не за фактично відпрацьований час.

Таким чином, сумісники, що працювали по 4 години в день, отримували надбавки та доплати у тих же розмірах, що і основні працівники, які працюють повний робочий день.

У той же час, надбавка 20% за звання "Заслужений артист" до посадового окладу сумісникам нараховувалась, виходячи із 0,5 ставки посадового окладу, передбаченого штатним розкладом.

Так, за 2009, 2010 р. та січень-серпень 2011 р працівникам закладу, які працювали за сумісництвом, було зайво нараховано та виплачено заробітну плату у вигляді надбавок та доплат на загальну суму 99 897, 94 грн., у тому числі, надбавки за складність і напруженість у роботі -14459, 23 грн., доплати за розширену зону обслуговування -85438, 71 грн.

За результатами проведення ревізії 31.10.11 р. Головним управлінням культури видано наказ "Про результати ревізії фінансово-господарської діяльності КТЗК "Український академічний фольклорно-етнографічний ансамбль "Калина", згідно описової частини якого вказано на виявлені порушення, в тому числі, на те, що всупереч чинному законодавству за 2009, 2010 р. та січень-серпень 2011 р. працівникам закладу, які працювали за сумісництвом, було зайво нараховано та виплачено заробітну плату у вигляді надбавок та доплат на загальну суму 99 897, 94 грн., а в п. 2 резолютивної частини зобов'язано художнього керівника -директора закладу усунути порушення і недоліки у фінансово-господарській діяльності закладу, зазначені в акті ревізії, та відшкодувати за рахунок винних осіб зайво виплачену заробітну плату сумісникам у вигляді надбавок та доплат на загальну суму 99 897, 94 грн.

Позивач - Концертно-театральний заклад культури "Український академічний фольклорно-етнографічний ансамбль "Калина"- не погоджується з висновком про порушення вказаних вимог законодавства та просить скасувати п. 2 наказу в цій частині з огляду на наступне.

Позивач посилається на ст. 103 КЗпП, яка не передбачає обмеження оплати сумісників.

В той же час, постанова Кабінету Міністрів України №245 від 03.04.93 р. "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств і організацій" встановлює обмеження оплати праці за сумісництвом лише для державних підприємств, тоді як позивач є комунальним закладом культури.

П. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 24.12.99 р. "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" передбачено, що згідно зі ст. 102-1 КЗпП працівники, які працюють за сумісництвом (виконують крім основної у вільний від неї час і іншу роботу на умовах трудового договору в того самого чи іншого роботодавця), одержують заробітну плату за фактично виконану роботу без обмеження її певним розміром. Сумісники мають право на оплату фактично виконаної роботи й тоді, коли було порушено встановлені для певної категорії працівників обмеження для роботи за сумісництвом. Такі порушення за певних умов можуть бути підставою для припинення трудового договору за сумісництвом.

Визначені Кабінетом Міністрів України відповідно до ст.102-1 КЗпП умови роботи за сумісництвом, у тому числі щодо її тривалості, яка протягом місяця не повинна перевищувати половину місячної норми робочого часу, поширюються лише на працівників державних підприємств, установ і організацій.

Робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом і оплачується на загальних підставах.

Позивач вважає, що чинним законодавством не обмежений розмір доплат і надбавок, які нараховуються сумісникам, тому і в акті ревізії, і в оскаржуваному наказі відсутні посилання на відповідні акти законодавства.

Щодо роз'яснень Міністерства соціальної політики України та Міністерства культури і туризму України, на які посилається відповідач, то вони носять рекомендаційний характер.

Також позивач зазначає, що надбавки за складність та напруженість, доплати за розширення зони обслуговування нараховувались сумісникам в ансамблі "Калина" з урахуванням специфіки роботи ансамблю "Калина" та виконанням додаткової роботи (концерти у вихідні та святкові дні, а також у вечірній час, яка не могла бути врахована обов'язковими чотирма годинами).

Тобто, робота сумісникам оплачувалась за фактично виконану роботу, як це передбачає ст. 102 КЗпП України та п. 5 Положення про умови роботи за сумісництвом.

Відповідач - Головне управління культури Київської міської державної адміністрації -проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач посилається на роз'яснення Міністерства праці і соціальної політики України (лист від 08.08.08 р. №243/06/186-08 "Щодо поширення обмеження умов сумісництва по установі, що фінансується з бюджету" та лист від 16.09.10 р. №294/13/116-10 "Про сумісництво посадових осіб державних та комунальних установ та соціальні гарантії інвалідів"), згідно яких дія постанови Кабінету Міністрів України №245 від 03.04.93 р. "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств і організацій" поширюється не тільки на державні, а й на комунальні установи і організації.

Вказаною постановою визначено, що тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотири години на день і повного робочого дня у вихідний день, а загальна тривалість робочого дня не повинна перевищувати протягом місяця -половини місячної норми робочого часу. Такої позиції дотримується і Міністерство культури України.

Проте, вказані положення законодавства позивачем не порушено, оскільки сумісники працювали на 0,5 ставки, табелю валися по чотири години на день.

Ансамбль "Калина" - заклад культури, який отримує бюджетні кошти на заробітну плату; посадові оклади працівникам, розміри надбавок і доплат регулюються відповідними нормативно-правовими актами, а саме: постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.02 р. №1298 "Про оплату праці на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників окремих галузей бюджетної сфери" та наказом Міністерства культури України від 18.10.05 р. №745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки".

Цим наказом для працівників передбачені розміри надбавок та доплат до посадового окладу, у тому числі, надбавка за складність та доплат до посадового окладу, у тому числі, надбавка за складність і напруженість (до 50%) посадового окладу, доплата за розширену зону обслуговування (до 50% посадового окладу), надбавка за звання "народний" - 40%, "заслужений" -20% посадового окладу, та інші.

При цьому, працівнику, який працює за сумісництвом, оплата праці визначається за фактично відпрацьований час з урахуванням доплат і надбавок.

Також відповідач посилається на роз'яснення Міністерства праці і соціальної політики України від 13.10.11 р. №867/13/84-11, де зазначено, що виплата працівникам, які працюють за сумісництвом, надбавки за складність, напруженість у роботі не буде перевищувати 25% посадового окладу, передбаченого штатним розписом, або 50% від 0,5% посадового окладу, передбаченого штатним розписом. Те ж саме стосується і встановлення доплати за розширену зону обслуговування.

Цієї ж позиції дотримується Міністерство культури і туризму України у роз'ясненні від 20.10.11 р. №15/4-1839.

Також відповідач зазначає, що відповідний розмір надбавок, доплат для сумісників має бути передбачений колективним договором, тоді як в колективному договорі ансамблю це питання не врегульоване.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Оплата праці сумісників згідно чинного законодавства України регулюється ст. 102-1 КЗпП України, згідно якої працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу. Умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналогічне положення міститься у ст. 19 Закону України "Про оплату праці".

Також згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №245 від 03.04.93 р. "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств і організацій" оплата праці сумісників провадиться за фактично виконану роботу.

Інших особливостей оплати праці сумісників Законами та нормативно-правовими актами не передбачено.

В цілому питання оплати праці працівників бюджетної сфери (в тому числі, працівників культури), регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.02р. №1298 "Про оплату праці на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників окремих галузей бюджетної сфери" та наказом Міністерства культури України від 18.10.05 р. №745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки".

Згідно п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.02р. №1298 установлено -

надбавки працівникам: а) у розмірі до 50 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати, тарифної ставки): за високі досягнення у праці; за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання); за складність, напруженість у роботі. Граничний розмір зазначених надбавок для одного працівника не повинен перевищувати 50 відсотків посадового окладу;

доплати працівникам: а) у розмірі до 50 відсотків посадового окладу (тарифної ставки): за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників; за суміщення професій (посад); за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт.

Згідно пп. 3 та 4 п. 2 наказу Міністерства культури України від 18.10.05 р. №745 установлено -

надбавки працівникам: а) у розмірі до 50 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати, тарифної ставки): за високі досягнення у праці; за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання); за складність, напруженість у роботі. Граничний розмір зазначених надбавок для одного працівника не повинен перевищувати 50 відсотків посадового окладу;

доплати працівникам: а) у розмірі до 50 відсотків посадового окладу (тарифної ставки): за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників; за суміщення професій (посад); за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт.

Вказані нормативно-правові актами поширюються на всіх працівників бюджетних закладів культури, незалежно від того, чи є заклад культури основним місцем роботи, чи є місцем роботи за сумісництвом. Тобто, вказані загальні вимоги щодо встановлення надбавок і доплат стосуються і працівників, що працюють на умовах сумісництва.

Вказаними норами передбачене обмеження для визначення розміру надбавок і доплат - не більше 50 відсотків посадового окладу (тарифної ставки).

Відповідно, вказана норма поширюється і на сумісників за відсутності спеціальних норм, що регулюють встановлення надбавок та доплат саме для цієї категорії працівників.

Згідно матеріалів справи та пояснень представників сторін позивачем нараховувалися надбавки та доплати у розмірі 50% посадового окладу, тобто, в межах максимального розміру, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.02р. №1298 "Про оплату праці на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників окремих галузей бюджетної сфери" та наказом Міністерства культури України від 18.10.05 р. №745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки".

Тобто, вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.02р. №1298 та наказу Міністерства культури України від 18.10.05 р. №745 позивачем не порушено, оскільки надбавки та доплати нараховувалися у розмірі, що не перевищував 50% посадового окладу.

При цьому, суд не може погодитися з висновком відповідача про те, що в такому випадку порушується загальний принцип оплати праці сумісників - за фактично виконану роботу, оскільки чинне законодавство не містить положень, що конкретизують цей принцип, тоді як оцінка поняття "фактично виконана робота" має оцінюватися з врахуванням специфіки конкретної роботи.

Оцінка фактично виконаної роботи виключно за табелюванням працівників (кількістю відпрацьованих годин), на думку суду, не може вважатися об'єктивною та допустимою, оскільки поняття "фактично виконана робота" та "фактично відпрацьований час" не є тотожними.

Проте, саме це розуміння поняття "фактично виконана робота" стало підставою для висновку відповідача про наявність порушень під час нарахуванні та виплаті доплат та надбавок сумісникам.

Щодо листів Міністерства праці і соціальної політики України від 13.10.11 р. №867/13/84-11 та Міністерства культури і туризму України від 20.10.11 р. №15/4-1839, згідно яких виплата працівникам, які працюють за сумісництвом, надбавки за складність, напруженість у роботі не буде перевищувати 25% посадового окладу, передбаченого штатним розписом, або 50% від 0,5% посадового окладу, передбаченого штатним розписом, то вказані листи не є нормативно-правовими актами, обов'язковими для загального застосування, а містять позицію вказаних мітістерств з конеретних питань.

Крім того, ці листи отримані відповідачем після проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Концертно-театрального закладу культури "Український академічний фольклорно-етнографічний ансамбль "Калина", і, відповідно, позиція вказаних міністерств з приводу оплати праці сумісників не могла бути відома позивачу і не могла враховуватися в роботі незалежно від того, чи погоджувався з нею позивач.

Щодо питання поширення дії постанови Кабінету Міністрів України №245 від 03.04.93 р. "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств і організацій" лише на державні підприємства, то вимоги вказаної постанови позивачем в будь-якому випадку не порушені, про що зазначає і відповідач, тоді як постанова не визначає жодних особливостей оплати праці сумісників. У зв'язку з цим давати оцінку висновкам сторін щодо поширення дії постанови на комунальні підприємства суд не вважає за необхідне.

Окремо суд зазначає, що в оскаржуваному наказі Головного управління культури Київської міської державної адміністрації №285 від 31.10.11 р. "Про результати ревізії фінансово-господарської діяльності КТЗК "Український академічний фольклорно-етнографічний ансамбль "Калина" не міститься жодного посилання на правові підстави його прийняття, тоді як зобов'язання позивача вчинити певні дії, зокрема, відшкодувати за рахунок винних осіб зайво виплачену заробітну плату сумісникам у вигляді надбавок та доплат на загальну суму 99 897, 94 грн., має грунтуватися на конкретних положеннях законодавства, що передбачають такі повноваження відповідача як суб'єкта владних повноважень.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

В даному випадку наказ Головного управління культури Київської міської державної адміністрації №285 від 31.10.11 р. в оскаржуваній частині є необгрунтованим, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають до задовлення.

На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати незаконним та скасувати п. 2 наказу Головного управління культури Київської міської державної адміністрації №285 від 31.10.11 р. "Про результати ревізії фінансово-господарської діяльності КТЗК "Український академічний фольклорно-етнографічний ансамбль "Калина" в частині зобов'язання відшкодувати за рахунок винних осіб зайво виплачену заробітну плату сумісникам у вигляді надбавок та доплат на загальну суму 99 897, 94 грн.

3. Стягнути з державного бюджету України на користь Концертно-театрального закладу культури "Український академічний фольклорно-етнографічний ансамбль "Калина" 28, 23 грн. судового збору.

4. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя О.В. Головань

Повний текст постанови

виготовлено і підписано 22.12.11 р.