Справа №2а-27727/2011
20 жовтня 2011 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Марченко Л.М.,
розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум одноразової щорічної допомоги, -
Ухвалою Краматорського міського суду від 07.10.2011 року відповідно до ст. 183-2 КАС відкрито скорочене провадження та здійснюється судовий розгляд.
Згідно позову, позивач ОСОБА_1 є учасником війни. Її соціальне забезпечення здійснюється відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до ст.14 якого вона має право на отримання разової грошової допомоги, яка виплачуться щорічно до 5 травня в розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком слід визначати відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та відповідного закону про державний бюджет України. Але УПСЗН, виходячи з постанов Кабінету Міністрів України, в порушення вимог закону здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги, нарахував та виплатив в значно менших сумах. У проведенні перерахунку та доплати відповідач відмовляє. На підставі наведеного, позивач просить суд визнати дії відповідача незаконними, зобов'язати останнього зробити перерахунок разової грошової допомоги та сплатити на його користь недоплачену суму грошової допомоги.
Представником відповідача надані в суд письмові заперечення, згідно яких управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради позов не визнає у повному обсязі, просить суд відмовити в його задоволенні.
Суд, дослідивши вимоги позивача та матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником війни та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни -учасників війни.
Згідно ст.14 ч.5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щорічно до 5 травня учасникам війни, які нагороджені орденами та медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну воєнну службу у тилу в роки Великої Вітчизняної Війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі 4-х мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни -у розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком.
На підставі ст.29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»та розділом П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»вищенаведене положення ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»претерпевало змін, однак Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року (№6-рп/2007) та від 22.05.2008 року (№10-рп/2008) в вищезазначених частинах Закон України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»та Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»були визнаний неконституційним, оскільки законодавець вийшов за межі правового регулювання бюджетних відносин.
Таким чином дія положення ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»була відновлена та залишається чинною на 2009, 2010 та 2011 роки.
Постановою КМУ №341 від 04.04.2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачуються в 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»передбачена у 2011 році виплата разової грошової допомоги учасникам війни в розмірі 120 грн.
Суд вважає, що позивач обґрунтовано заявляє про право на нарахування та виплату йому разової грошової допомоги, встановленої ст.14 Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст.46).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовій акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходе до висновку, що при визначенні розміру разової грошової допомоги позивачу застосуванню підлягають ст.14 Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не постанова №341 від 04.04.2011 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Згідно ст.17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»однією з основних державних соціальних гарантій, метою яких є забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, є мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно абзацу першого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки позивачу слід визначати разову грошову допомогу, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму розрахунок грошової допомоги позивачу повинен проводитися, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правового підґрунтя для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України „Про прожитковий мінімум” від 15.07.1999 року №966-14, а також Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.2000 року №2017-III, згідно ст.1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру пенсії за віком.
Частиною 3 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законах про Державний бюджет України на відповідні роки.
Залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму ст.22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»було встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність (мінімальний розмір пенсії за віком) з 1 квітня - 764 гривні.
З огляду на вказане, недоплачена позивачу ОСОБА_1 разова грошова допомога до 5 травня за 2011 рік складатиме: 764х3-120=2172 грн.
Таким чином, бездіяльність відповідача слід визнати протиправною та зобов'язати останнього здійснити перерахунок та виплатити позивачу ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу, яка виплачується до 5 травня за 2011 рік в сумі 2172 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст.89,94 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 4-15, 159-163, 185-186, 254 КАС України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум одноразової щорічної допомоги за 2011 рік задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо нездійснення виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги, як учаснику війни, в розмірі встановленому ст.14 Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»у виді трьох мінімальних пенсій за віком за 2011 рік.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 разової грошової допомоги за 2011 рік, як учаснику війни, відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично отриманої суми, тобто 2172 (дві тисячі сто сімдесят дві) грн. за рахунок коштів Державного бюджету України.
Постанова суду, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя
Постанова ухвалена та надрукована в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.
Суддя