ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
(письмове провадження)
28 жовтня 2011 року справа № 2а-11033/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доКиївської міської ради
про зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київської міської ради про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивачем в січні 2008р. подано документи до Київської міської ради про отримання дозволу на створення органу самоорганізації населення міськрайону «Каунаський», однак відповідачем не вчинюються жодні дії щодо надання дозволу на створення ОСН.
Представником відповідача в письмових запереченнях зазначено, що у позивача не виникало права оскаржувати дії відповідача, оскільки Київською міською радою не порушено прав, свобод чи інтересів позивача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 в 2007р., як головою ініціативної групи, проведено збори жителів міськрайону «Каунаський»щодо створення органу самоорганізації населення «Каунаський».
В січні 2008р. позивачем подано документи до Київської міської ради для отримання дозволу на створення органу самоорганізації населення міськрайону «Каунаський»(реєстраційний номер в Київраді КО №1703 від 22.01.2008р.).
На адресу Постійної комісії з питань Київради з питань місцевого самоврядування, регіональних, міжнародних зв'язків та інформаційної політики Відділом з питань місцевого самоврядування Київської міської ради подано інформаційну записку від 14.08.2008р. №29/241-118 з пропозицією внести проект рішення на розгляд найближчого засідання постійної комісії Київради з питань місцевого самоврядування, регіональних, міжнародних зв'язків та інформаційної політики. Погодити надання дозволу на створення органу самоорганізації населення «Комітет міськрайону «Каунаський». Проект рішення Київради «Про надання дозволу на створення самоорганізації населення «Комітет міськрайону «Комітет «Каунаський»внести до порядку денного пленарного засідання ІІ сесії Київради.
Пропозиції Відділу з питань місцевого самоврядування Київської міської ради не взяти до уваги та не винесено на розгляд найближчого засідання постійної комісії Київради з питань місцевого самоврядування, регіональних, міжнародних зв'язків та інформаційної політики.
На адресу Голови постійної комісії з питань місцевого самоврядування, регіональних, міжнародних обов'язків та інформаційної політики подано Депутатське звернення вих.9.03.10 р. №131/7-с про надання змістовної відповіді щодо не надання дозволу на створення самоорганізації населення «Комітет міськрайону «Комітет «Каунаський».
Відділом з питань місцевого самоврядування листом від 24.05.2011р. №29/241-110 запропоновано Постійній комісії Київради з питань місцевого самоврядування, регіональних, міжнародних зв'язків та формаційної політики погодити проект рішення «Про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Каунаський»в Дніпровському районі м. Києва, оскільки заявочні документи зазначеної ініціативної групи відповідають чинному законодавству.
ОСОБА_1 на ім'я заступника Київського міського голови -секретаря Київради Герезі Г.В. подано лист №исх.8-И/7 від 08.07.2011р. про надання інформації щодо розгляду Київською міською радою та її постійними комісіями питання створення органу самоорганізації населення мікрорайону «Каунаський»(заява №КО 1703 від 22.01.2008р.), зокрема просить повідомити про строки винесення питання надання дозволу на створення органу самоврядування населення мікрорайону «Каунаський»на розгляд засідання Київської міської ради.
Постійна комісія з питань місцевого самоврядування, регіональних, міжнародних зв'язків та інформаційної політики Київської міської ради листом від 12.07.2011р. №29/290-137 повідомила ОСОБА_1, що на останньому засіданні 17.06.2011р. Постійної комісії Київради з питань місцевого самоврядування, регіональних, міжнародних зв'язків та інформаційної політики прийнято нову редакцію Порядку ініціювання створення, надання дозволу на створення та обрання органу самоорганізації населення в м. Києві. Також зазначено, що після прийняття зазначеного Порядку на пленарному засіданні Київради, усі заяви ініціативних груп будуть розглянуті згідно встановленого порядку.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд не може погодитися з доводами представника відповідача про правомірність свої дій. З огляду на наступне.
Частиною 2 статті 2 Закону України «Про органи самоорганізації населення»визначено, що органи самоорганізації населення - представницькі органи, що створюються жителями, які на законних підставах проживають на території села, селища, міста або їх частин, для вирішення завдань, передбачених цим Законом
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про органи самоорганізації населення»питання про створення органу самоорганізації населення, внесене на розгляд сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, розглядається на найближчому засіданні відповідної ради за участю членів ініціативної групи зборів (конференції) жителів за місцем проживання.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органами самоорганізації населення є сільські, селищні, міські, районні в місті (у разі їх створення) ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 при поданні документів до Київської міської ради для отримання дозволу на створення органу самоорганізації населення мікрорайону «Каунаський»дотримано процедури та подано необхідні документи для отримання дозволу на створення ОСН «Каунаський».
Суд не може погодитися з доводами відповідача щодо посилання на нову редакцію Порядку ініціювання створення, надання дозволу на створення та обрання органу самоорганізації населення в м. Києві, оскільки зазначений Порядок прийнято 17.06.2011р. тобто через два роки після подання позивачем відповідної заяви на отримання дозволу на створення органу самоорганізації населення мікрорайону «Каунаський».
Крім того, в матеріалах справи наявні копії Газети «Хрещатик»від 30.06.2011р. №92(3917) з якої вбачається, що Рішенням Київської міської ради №63/5450 від 31.03.2011р. «Про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення «Будинковий комітет «Вулиця Братиславська, 8-а»у Деснянському районі м. Києва надано дозвіл на створення ОСН «Будинковий комітет «Вулиця Братиславська, 8-а»згідно протоколу 27.11.2010р., що в свою чергу свідчить про необґрунтованість дій відповідача по відношенню до позивача.
Позивачем також заявлено вимогу про зобов'язання Київраду прийняти рішення на найближчому пленарному засіданні сесії Київради, щодо створення ОСН «Каунаський». Суд вважає, що заявлена позовна вимога не підлягає задоволенню, оскільки Витягом з протоколу №7 засідання постійної комісії Київради з питань місцевого самоврядування, регіональних, міжнародних зв'язків та формаційної політики підтримано проект рішення Київради «Про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Каунаський»та внесено його на розгляд пленарного засідання сесії Київради у жовтні-квітня 2011року, тому в цій частині позову слід відмовити.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи оскаржувані позивачем дії відповідача на предмет невідповідності їх закону, а також враховуючи вищезазначені принципи, суд прийшов до висновку що дії відповідача вчинені з порушенням вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Зважаючи на вищевикладене та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
позовні вимоги задовольнити частково.
Зобов'язати Голову постійної комісії Київради та Комісію з питань місцевого самоврядування, регіональних, міжнародних зв'язків та формаційної політики Качкана О.В. винести питання про створення ОСН «Каунаський» на найближче пленарне засідання сесії Київради.
В іншій частині позову відмовити.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.М. Клименчук