Постанова від 13.12.2011 по справі 5837/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2011 р. Справа № 2-а-5837/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Держгірпромнагляду по Херсонській області про визнання відмови у виплаті грошової допомоги протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Держгірпромнагляду по Херсонській області (далі - відповідач) про визнання протиправною відмови управління Держгірпромнагляду у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів; зобов"язання управління Держгірпромнагляду виплатити грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів за посадою, яку він займав до звільнення.

Позов обгрунтований тим, що 14 лютого 2011 року наказом № 10-ос позивач був звільнений з посади заступника начальника відділу організації державного нагляду та управління охорони праці управління Держгірпромнагляду по Херсонській області на підставі п. 1 ст.40 КЗпП України у зв'язку зі скороченням штату.

Після звільнення, у встановлений Законом України "Про зайнятість населення" семиденний термін став на облік у Центрі зайнятості.

На підставі ст.26 Закону України "Про зайнятість населення" про право на достроковий вихід на пенсію за півтора роки до встановленого законодавством строку осіб передпенсійного віку, наявності у нього страхового стажу більше 25 років та стажу державної служби більше 10 років, на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу" була призначена пенсія державного службовця, про що видана відповідна довідка.

Виходячи із норм цієї ж статті Закону про те, що у разі виходу на пенсію державним службовцям, при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів, а після призначення пенсії з 18 листопада 2011 року, звернувся до управління Держгірпромнагляду по Херсонській області із заявою про виплату такої грошової допомоги.

22 вересня 2011 року отримав відмову в задоволені заяви з посиланням на те, що був звільнений не у зв'язку з виходом на пенсію, а у зв'язку з ліквідацією управління.

Таку відмову у виплаті грошової допомоги вважає неправомірною, оскільки був звільнений не з власної ініціативи і причина звільнення не залежала від його волі і не може вплинути на право отримати грошову допомогу.

Позивач до суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач до суду не з"явився, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.

09 грудня 2011 року від відповідача надійшло заперечення проти позову, в якому зазначено, що Управління проти позову заперечує з наступних підстав.

14 лютого 2011 року згідно із заявою позивача про звільнення з займаної посади його було звільнено за п.1 ст. 40 КЗпП України з посади заступника начальника відділу організації державного нагляду та управління охорони праці управління Держгірпромнагляду по Херсонській області у зв'язку з ліквідацією управління Держгірпромнагляду Херсонській області.

Статтею 26 Закону України "Про зайнятість населення" передбачені особливі гарантії працівникам, які втратили роботу у зв'язку із змінами в організації виробництва ліквідації (п.1 ст. 40 КЗпП України), за умови їх реєстрації в службі зайнятості семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу. Одним з таких прав є достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законом строку осіб пенсійного віку, які мають стаж для чоловіків -25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.

На момент припинення службово-трудових відносин з державним службовцем відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку з ліквідацією у відповідного державного органу не виникає правової підстави (зобов'язання) для нарахування та виплати йому посадових окладів, так як зазначені підстави припинення державної служби для такої виплати не передбачені ст. 37 ЗУ "Про державну службу".

Державним службовцям у разі виходу на пенсію з відповідного органу державної влади при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

У випадку коли державний службовець звільнився з займаної посади відповідно до п. 1 ст.40 КЗпП України виплачується лише вихідна допомога у розмірі не меньше середнього заробітку, як це передбачено ст. 44 КЗпП України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив державну службу та займав посаду заступника начальника відділу організації державного нагляду та управління охорони праці управління Держгірпромнагляду по Херсонській області.

29.12.2010 року його було попереджено про звільнення у зв"язку з ліквідацією Управління відповідно до Указу Президента України від 09 грудня 201 року № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади".

01.02.2011 року позивачем було написано заяву про звільнення з 14.02.2011 року з займаної посади згідно п. 1 ст. 40 КЗпП у зв"язку з ліквідацією управління.

14 лютого 2011 року наказом № 10-ос позивача було звільнено з посади заступника начальника відділу організації державного нагляду та управління охорони праці управління Держгірпромнагляду по Херсонській області на підставі п. 1 ст.40 КЗпП України у зв'язку зі скороченням штату.

У встановлений Законом України "Про зайнятість населення" семиденний термін став на облік у Центрі зайнятості.

Після призначення пенсії з 18 листопада 2011 року, позивач звернувся до Управління із заявою про виплату такої грошової допомоги.

Листом від 22 вересня 2011 року йому було відмовлено в задоволені заяви з посиланням на те, що він був звільнений не у зв'язку з виходом на пенсію, а у зв'язку з ліквідацією управління.

Визначаючись щодо позовних вимог, доводів відповідача та наданих у справу доказів, суд виходить з наступного.

Згідно із статтею 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державі служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Відповідно до цієї статті державним службовцям у разі виходу пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Виплата такої грошової допомоги здійснюється за умовою або виходу на пенсію, або стажу державної служби не менше 10 років. Інших додаткових умов для отримання цієї грошової допомоги законом не встановлено.

Статтею 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" передбачено, що особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організаціях виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров"я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають необхідний загальний трудовий стаж, у тому числі на пільгових умовах.

Цією нормою закону встановлена додаткова соціальна гарантія з боку держави для певної категорії громадян, а саме: право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку за певних умов. Використання особою такої додаткової гарантії не може бути підставою для позбавлення особи інших належних їй соціальних гарантій, встановлених іншими законами.

У даному випадку права на встановлену статтею 37 Закону України "Про державну службу" грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів у разі виходу позивача на пенсію за наявності стажу державної служби 10 років, в тому числі і дострокову.

Відповідно до пояснень та матеріалів справи, позивач має відповідний стаж державної служби для отримання зазначеної допомоги.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 щодо протиправності дій Управління про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Зобов"язати управління Держгірпромнагляду по Херсонській області виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів за посадою, яку він заміщав до звільнення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 12.3