Справа № 2-а-20326/11
іменем України
01 грудня 2011 року м. Слов'янськ
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючий суддя Мінаєв І.М.
при секретарі судового засідання Бондаренко О.В.
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання № 2 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату різниці недоотриманої суми пенсії за віком, -
15 листопада 2011 року до суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату різниці недоотриманої суми пенсії за віком, обґрунтувавши свої вимоги тим, що вона отримує державну пенсію за віком, призначену їй відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1053. Після призначення пенсії позивач продовжувала працювати та, маючи більш, ніж 24 місяці страхового стажу, після останнього перерахунку пенсії, 14.06.2011 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», оскільки передбаченого, що, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу призначення пенсії. Пенсію позивачу перерахували, але, при коригуванні заробітку для обчислення нового розміру пенсії, застосували показник середньої заробітної плати в Україні не за 2010 рік, а за 2007 рік, тому призначена пенсія за віком є меншою, ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, встановленого у ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Просила визнати дії ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі незаконними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплату різниці недоотриманої суми пенсії за віком.
Позивач в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала повністю, просила їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в адміністративному позові.
Відповідач ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області в судове засідання не з'явилось, надало суду заперечення проти позову з клопотанням розглядати справу без участі його представника. (а. с. 21-22)
В своїх запереченнях ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області просило відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, посилаючись на те, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в частині 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV та середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховується для обчислення пенсії, про яку йшлося в ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 28.12.2007 року № 107-VI та в п. п. 3. п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, не є тотожними поняттями. Отже, на час звернення позивача до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 07.12.2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2010 рік.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини:
- позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області, що є правонаступником ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області, з 06.03.2005 року та отримує пенсію за віком (а. с. 4);
- після призначення позивачу пенсії за віком вона продовжує працювати (а. с. 6-13);
- ОСОБА_1 звернулась до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який був проведений відповідачем із застосуванням показника заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.);
- згідно листа ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області № 918(685)/П-01-01-03 від 26.09.2011 року, ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки норма Закону щодо проведення перерахунку пенсії по заробітній платі із застосуванням середньої заробітної плати робітників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, на сьогоднішній день не врегульована (а. с. 14-15).
У разі, якщо страховий стаж становить менший період часу, ніж передбачено абзацом цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Суд вважає, що правові наслідки для позивача створює розпорядження та рішення, а не дії, внаслідок чого має місце невірно визначений предмет спору. Розпорядження та рішення у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб'єктом владних повноважень.
Перерахунок пенсії із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 4 якої передбачає, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше, ніж через два роки після попереднього перерахунку страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1053. Ч. 1 ст. 40 Закону передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 (шістдесят) календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року незалежно від перерв за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених п. п. «б»п. п. 10 п. 35 розділу 2 ЗУ від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону. Тобто, правила ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід). Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на вищенаведене та керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в ст. 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік, відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Згідно викладеного, керуючись ст. ст. 46, 92 Конституції України, ст. ст. 6, 7, 17-19, 104-106, 159, 161, 162 КАС України, Законом України № 530 від 28.05.2008 р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату різниці недоотриманої суми пенсії за віком -відмовити.
Судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 28,23 грн. (двадцять вісім грн. 23 коп.) покласти на позивача ОСОБА_1.
Постанова набуває законної чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова складена та підписана у нарадчій кімнаті у єдиному екземплярі.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_3