Постанова від 05.12.2011 по справі 6831/09/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2011 р. Справа № 2-а-6831/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області до Цюрупинської районної державної лікарні ветеринарної медицини про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Контрольно-ревізійне управління в Херсонській області (надалі - КРУ ) звернулось до суду з позовом, в якому просить зобов'язати керівництво Цюрупинської районної державної лікарні ветеринарної медицини (далі - лікарня) виконати пункт 5 вимоги КРУ від 21 листопада 2008р. за №57-15/943, а саме: вжити заходи по поверненню до спеціального фонду лікарні безпідставно перерахованих коштів обласній лікарні в сумі 9000,00 грн.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідач в порушення вимоги п.4 ст.23 Бюджетного Кодексу, яким передбачено, що витрати спеціального фонду бюджету мають постійне бюджетне призначення, яке дає право проводити їх виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень до спеціального фонду згідно з законодавством, та в порушення п.11.5 Порядку обслуговування державного бюджету за видатками, затвердженого наказом Держказначейства України від 25.05.2004р. №89, проведено перерахування коштів спеціального фонду (за рахунок доходів, отриманих як доплата за ветеринарні послуги, що надаються лікарнею) обласній лікарні державної ветеринарної медицини в сумі 9000 грн. за відсутності чинних нормативно-правових актів, якими б регламентувався порядок перерахування коштів вищим та підвідомчим установам і організаціям, що входять до системи Державного комітету ветеринарної медицини. Позивач зазначає, що на адресу відповідача був направлен лист від 21 листопада 2008р. №57-15/943 з вимогами усунення вищевказаного порушення, проте відповідач не вживає заходів на виконання цієї вимоги.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву з проханням розглянути справу в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно, письмових заперечень на позов не надав.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження

Проаналізувавши матеріали справи, перевіривши письмові докази, суд прийшов до наступного.

Згідно акту ревізії вбачається, що лікарнею в період з 2006 року по 2008 рік із спеціального фонду до обласної лікарні ветеринарної медицини здійснені видатки для придбання житла та автотранспорту спеціалістам ветмедицини у сумі 9000,00 грн.

Частиною 1 статті 22 Бюджетного кодексу України встановлено, що головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, передбаченими законом про Державний бюджет України є міністерства, інші центральні органи виконавчої влади в особі їх керівників. Згідно з пунктом 4 статті 3 цього кодексу головний розпорядник бюджетних коштів затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, якщо інше не передбачене законодавством.

Відповідно до Положення про Цюрупинську районну державну лікарню ветеринарної медицини зареєстрованого 01 жовтня 2004 року та розробленого відповідно до положення про районну державну лікарню ветеринарної медицини, затвердженого наказом Державного комітету ветеринарної медицини України від 24.12.2002 року № 74, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.01.2003 року за №27/7348 (далі - Положення) районна державна лікарня ветеринарної медицини відповідно до Закону України "Про ветеринарну медицину" є державною установою ветеринарної медицини для здійснення профілактичних, діагностичних, лікувальних та інших протиепізоотичних заходів. Лікарня підпорядковується управлінню ветеринарної медицини в районі.

Цюрупинська районна державна лікарня ветеринарної медицини підпорядкована районному управлінню ветеринарної медицини, яке в свою чергу підпорядковане управлінню ветеринарної медицини в Херсонській області. Кошториси відповідача затверджені начальником управління ветеринарної медицини в Херсонській області.

Розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня для лікарні відповідно є районне та обласне управління ветеринарної медицини.

Відповідно до пунктів 11.1.-11.4. Порядку № 89 кошти, що належать до власних надходжень бюджетних установ, зараховуються на відповідні рахунки, які призначені для зарахування до спеціального фонду державного бюджету власних надходжень розпорядників бюджетних коштів.

Власні надходження бюджетної установи мають бути спрямовані на ті бюджетні програми, які передбачені призначеннями спеціального фонду державного бюджету з урахуванням вимог законодавства.

На спеціальні реєстраційні рахунки розпорядників бюджетних коштів, відкриті в органах Державного казначейства, зараховуються власні надходження з рахунків, які призначені для зарахування до спеціального фонду державного бюджету власних надходжень розпорядників бюджетних коштів, а також кошти, які відносяться на відновлення касових видатків.

Власні надходження бюджетної установи використовуються відповідно до затвердженого кошторису з урахуванням вимог законодавства.

На спеціальні реєстраційні рахунки кошти зараховуються без конкретного віднесення до кодів економічної класифікації видатків, однак здійснення видатків проводиться відповідно до кошторису за конкретними кодами економічної класифікації видатків шляхом оплати рахунків за надані послуги, виконані роботи, отримані товари з урахуванням довідок про внесення змін.

Пунктом 11.5 встановлено, що обсяги власних надходжень, які перевищують відповідні витрати, за умови забезпечення ресурсами заходів з виконання основних функцій бюджетних установ розпорядники бюджетних коштів перераховують вищим та підвідомчим установам і організаціям у разі, якщо їм такі повноваження надано відповідними нормативно-правовими актами. Відповідальність за прийняте рішення несе розпорядник бюджетних коштів.

Перерахування таких коштів здійснюється з рахунків, які призначені для зарахування до спеціального фонду державного бюджету власних надходжень розпорядників, лише в межах однієї програми та однієї групи власних надходжень.

Відповідно до пункту 3.3 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 року N 242, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.01 2004 року за N 106/8705 (далі -Інструкція) списання коштів з рахунків установи на оплату видатків проводиться у відповідності до затверджених кошторисів. Крім того, з рахунків установи можуть бути списані кошти за операціями з перерахування коштів розпорядникам бюджетних коштів вищого рівня або підвідомчим установам згідно з нормативно-правовими актами, наказами, та іншими розпорядчими документами розпорядників бюджетних коштів вищого рівня. Пунктом 1.1. встановлено, що ця Інструкція встановлює єдині вимоги до порядку ведення бюджетними установами бухгалтерського обліку руху коштів у касі, на рахунках в установах банків або в органах Державного казначейства, розрахунків з дебіторами та інших активів.

Отже, необхідними умовами для здійснення установою видатків зі спеціальних рахунків є: забезпечення ресурсами заходів з виконання основних функцій бюджетної установи та перерахування коштів у межах однієї програми й однієї групи власних надходжень. Разом з тим, списання коштів зі спеціальних рахунків установою можуть проводитися як у відповідності до затверджених кошторисів, так і за операціями з перерахування коштів розпорядникам бюджетних коштів вищого рівня або підвідомчим установам згідно з розпорядчими документами розпорядників бюджетних коштів вищого рівня.

Суд погоджується з висновком КРУ про те, що списання коштів зі спеціального рахунку відповідача на користь облветлікарні здійснено з порушенням вимог п.11.5 Порядку №89, оскільки кошти перераховані не розпоряднику бюджетних коштів вищого рівня, яким для райветлікарні є управління ветеринарної медицини в Херсонській області, а обласній лікарні ветеринарної медицини.

Крім того, ч. 1 ст. 72 КАС України визначає, що обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2011 року встановлено порушення ветлікарнею діючого законодавства, щодо перерахування коштів зі спеціального реєстраційного рахунку, на якому обліковуються надходження до спеціального фонду бюджету від надання платних послуг іншій установі, оскільки вказані кошти використовуються виключно на покриття витрат по наданню послуг.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 72, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області задовольнити.

Зобов'язати Цюрупинську районну державну лікарню ветеринарної медицини виконати пункт 5 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області від 21 листопада 2008р. №57-15/943, а саме: вжити заходи щодо повернення коштів до спеціального фонду лікарні безпідставно перерахованих обласної лікарні в сумі 9000 (дев'ять тисяч) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Василенко Г.Ю.