Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 2-а-1917/11
2011 р.
10.08.2011м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Жилка О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі в м. Полтаві про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,-
В травні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, в якому посилаючись на те, що він як потерпілий від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії, отримує пенсію на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС", обчислення якої проводиться без врахування положень ч. 1 ст. 51 вказаного Закону. Тому, просив суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його здійснити з 01.01.2005 року, перерахунок додаткової пенсії відповідно до вимог ч. 1 ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС" як особі віднесеній до ІІ категорії та додаткової пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
В своїй заяві позивач вказав, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 групи, з 09.03.2002 року йому була призначена державна пенсія, але в розмірі значно нижчому ніж передбачено ст. ст. 51, 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС". Посилаючись на те, що в квітні 2011 року він звернувся з заявою до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави з вимогою здійснити йому перерахунок додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 51, 67 України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС" , разом з тим йому було відмовлено в цьому, а дана відмова є безпідставною та такою, що протирічить законодавству, позивач просив суд, визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його здійснити з 01.01.2005 року, перерахунок додаткової пенсії відповідно до вимог ст.ст.49, 51, 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС" як особі віднесеній до ІІ категорії, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Позивач в судове засідання не з”явився, разом з тим подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати у його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, не повідомивши суду причину своєї неявки.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, суд розглянув справу у відсутності представників відповідачів, на підставі наявних у ній доказів.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, , що підтверджується копією посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 268807.
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках/ передбачених законом.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії ІІ, призначається також щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, на момент звернення до відповідача в квітні 2011 року у позивача існувало право на отримання щомісячної додаткової пенсії, передбаченої ч. 1 ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Зі змісту статей 50, 54 вказаного Закону випливає, що під час визначення розміру пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Згідно із чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч. І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має.
Суд не бере до уваги положення ч. З ст. 28 вищезазначеного Закону, де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та додаткової пенсії, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50, 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Посилання відповідача на ч.5 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, суд не вважає обґрунтованим, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч. 1 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням визначення поняття мінімального пенсії за віком частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не постанови Кабінету Міністрів України.
При розрахунку державної пенсії, передбаченої статтями 51 та 56 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії провадиться у такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач подав заяву до управління Пенсійного фонду 04 квітня 2011 року. У зв'язку з цим, суд приходить до висновку про правомірність вимог позивача щодо здійснення йому перерахунку розміру пенсії з 04.04.2011 року з урахуванням розміру прожиткового мінімуму.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, та провести виплату недоплаченої пенсії з 01 квітня 2011 року, з часу коли позивач звернувся до УПФ Ленінського району м. Полтави за перерахунком.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6-12, 99, 100, 159-161, 256 КАС України, ст. ст. 51, 55, 56, 57, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” ст. 28, 87, 97 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 10, 24, 25, 28, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -
Позов ОСОБА_1 -задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 додаткової пенсії в розмірі, передбаченому ч. 1 ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, та провести виплату недоплаченої пенсії з 01 квітня 2011 року, з урахуванням проведених виплат та проводити виплату перерахованої пенсії в подальшому.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Полтавської області через Ленінський районний суд м. Полтави, шляхом подачі на протязі 10 днів з дня отримання постанови апеляційної скарги.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_2