Постанова від 10.11.2011 по справі 3775/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2011 р. Справа № 2-а-3775/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковбій О.В.,

за участю: секретаря - Багненко Т.В., < Текст >

представника САТ ДПА - Аркаєвої Н.І.

представника ФОП - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області до ФОП ОСОБА_3 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій та за позовом ФОП ОСОБА_3 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області про скасування Рішення про застосування фінансових санкцій від 04.05.2011 року № 210696-2170-32,

встановив:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області (далі - САТ ДПА) звернулось до суду із адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (далі - ФОП) про стягнення фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 6800,00 грн.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернулась до суду із адміністративним позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області про скасування Рішення про застосування фінансових санкцій від 04.05.2011 року № 210696-2170-32.

В судовому засіданні представник САТ ДПА проти вимог ОСОБА_3 заперечувала, свої позовні вимоги підтримала та пояснила.

Так, листом прокуратури Генічеського району Херсонської області від 10.12.10 за №109/2334 вих.10 надійшли завіренні належним чином копії матеріалів перевірки приватного підприємця ОСОБА_3 для розгляду та вирішення питання про анулювання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами.

Перевірка кіоску, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що належить ПП ОСОБА_3 була проведена співробітником Генічеського РВ УМВС України в Херсонській області 15.09.10., за результатами якої складено протокол №475126.

Під час проведення перевірки встановлено продаж тютюнових виробів неповнолітній особі. Так, перевіряючим було встановлено продаж однієї пачки сигарет "Парламент" за ціною 15,00 гривень особі, яка не досягла 18 років - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Перевірка проведена в присутності продавця ОСОБА_5, відносно якої було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Факт продажу тютюнових виробів неповнолітній особі підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення, складеного співробітником Генічеського РВ УМВС України в Херсонській області від 15.09.2010р.; письмовими поясненнями продавця ОСОБА_5, письмовими поясненнями особи, яка придбала тютюнові вироби ОСОБА_4, письмовими поясненнями свідка ОСОБА_6, постановою Генічеського районного суду від 22.10.10р. Під час судового розгляду продавець ОСОБА_5 свої неправомірні дії визнала.

22.10.2010 року Генічеським районним судом винесено постанову про звільнення від адміністративної відповідальності ОСОБА_5 в порядку статті 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.

Розпорядженням регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області від 30.12.10 № 171/3.1 ФОП ОСОБА_3 анульовано ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами (реєстраційними № 0-21-07-11-44789, дійсна з 09.04.10 до 09.04.11) на місце торгівлі - кіоск, розташований за адресою: АДРЕСА_1

Прокуратурою Херсонської області була проведена перевірка регіонального управління Департаменту у Херсонській області, за результатами якої прийнято Подання "Про усунення порушень вимог законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" за № 07/3-148 вих-11 від 27.04.11р.

На виконання вищевказаного Подання прокуратури Херсонської області було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 04.05.11р. №210696-2107-32 до ФОП ОСОБА_3 в розмірі 6800 гривень за порушення вимог статті 153 Закону України №481/95-ВР, а саме продаж тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років.

Представник ФОП ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позову САТ ДПА заперечувала, просила задовольнити вимоги ОСОБА_3, але пояснити протиправність дій САТ ДПА щодо прийняття Рішення про застосування штрафних санкцій 04.05.11р. №210696-2107-32 не змогла, лише зазначила, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, співробітником Генічеського РВ УМВС України в Херсонській області були допущені значні порушення.

В той же час, зазначений протокол оскаржено не було, постанова Генічеського районного суду від 22.10.10р. набрала законної сили.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що 15.09.10р. працівниками Генічеського РВ УМВС України у Херсонській області проведено перевірку кіоску, який розташований за адресою: м. Генічеськ, вул. Леніна, де здійснює торговельну діяльність ФОП ОСОБА_3

Перевіркою встановлено факт реалізації тютюнових виробів неповнолітній особі.

Продавцем кіоску гр. ОСОБА_5 було здійснено продаж пачки сигарет неповнолітньому ОСОБА_4, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями продавця ОСОБА_5, неповнолітнього ОСОБА_4, свідка ОСОБА_6 та постановою Генічеського районного суду від 22.10.10 року.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.

Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон № 481) визначені основні засади державної політики у сфері виробництва, торгівлі, зокрема, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

За порушення встановлених норм вищезазначеного Закону України та інших нормативно-правових актів України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, суб'єкти підприємницької діяльності несуть відповідальність згідно зі статтею 17 Закону України №481 у вигляді застосування фінансових (штрафних) санкцій.

Відповідно до ч. 4 статті 17 Закону України № 481 рішення про стягнення штрафів приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.03 №790 (далі - Постанова № 790).

Згідно з п.5 Постанови № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, зокрема, є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до статті 153-3 Закону України № 481/95-ВР забороняється здійснювати продаж пива, слабоалкогольних, алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Статтею 153-3 Закону України № 481 вказано, що продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напоїв, вино столове або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця.

У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.

Статтею 15 Закону України № 481/95-ВР за порушення вимог статті 15-3 цього Закону передбачено анулювання ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі порушення, нести відповідальність, передбачену Законом України № 481.

Статтею 17 Закону України № 481/95-ВР передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу до суб'єкта підприємницької діяльності за порушення вимог статті 15-3 цього Закону у розмірі 6800 гривень.

На виконання Подання прокуратури Херсонської області було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 04.05.11р. №210696-2107-32 до ФОП ОСОБА_3 в розмірі 6800 гривень за порушення вимог статті 15 Закону України №481/95-ВР, а саме продаж тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог САТ ДПА та про відсутність підстав для задоволення позову физічної особи-підприємця ОСОБА_3

Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області до ФОП ОСОБА_3 - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 штраф у розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. до державного бюджету (код платежу 21081100, код банку 24103822, р/р 31114106700112).

У задоволенні позовних вимог фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області про скасування Рішення про застосування фінансових санкцій від 04.05.2011 року № 210696-2170-32 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 листопада 2011 р.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 8.1.4